23.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/matuska).
Pestovanie črepníkových rastlín zahŕňa nielen starostlivosť o kvety, ale aj pravidelnú kontrolu ich stavu. Takto môžete dostatočne skoro odhaliť znepokojujúce príznaky a zabrániť ich rozšíreniu a v konečnom dôsledku poškodeniu rastliny. Preto sa oplatí vedieť, čo robiť, ak sa v kvetináči objaví nevzhľadný biely povlak. Zistite, ako si s ním poradiť.
Biele zvyšky na povrchu zeminy v kvetináčoch sú často znakom rastu plesní. Spôsobujú ju plesne, ktoré nielenže znižujú atraktivitu rastliny, ale aj obmedzujú prístup vody ku koreňom. Preto sa odporúča konať hneď, ako si problém všimnete, aby rastlina nezahynula. Tu je niekoľko tipov, čo robiť, ak vašu rastlinu napadne pleseň.
Ako spoznáte pleseň v kvetináči? Predíďte problému skôr, ako bude neskoro
V kvetináči na povrchu substrátu alebo na okrajoch nádoby môžete niekedy pozorovať biele alebo hnedé kompaktné mycélium s množstvom spór. To znamená, že sa vyskytuje problém s plesňou. Často sa tvorí aj ako biele chumáče na povrchu pôdy.
V počiatočnom štádiu sa pleseň objavuje len na časti povrchu. Časom však obsadí celú vrchnú časť pôdy. Najčastejšie sa tento problém vyskytuje od jesene do jari, preto by ste práve v tomto období mali zvýšiť kontrolu vašich rastlín.
Prítomnosť plesní je výsledkom viacerých faktorov. Môže za to nedostatok svetla, nadmerné zavlažovanie alebo vysoká vlhkosť. K vzniku plesní môže prispieť aj nevhodný substrát. Preto je vhodné zabezpečiť, aby zemina použitá pre vaše črepníkové kvety nebola ťažká a ílovitá alebo príliš zhutnená. Najlepším riešením je sadiť do ľahkého a čerstvého substrátu a zabezpečiť drenáž na dne kvetináča.
Okrem toho by ste sa mali vyhnúť intenzívnemu zalievaniu rastlín počas jesenno-zimného obdobia. Ak už vidíte pleseň, mali by ste ešte viac znížiť prísun vody, aby vrchná vrstva substrátu úplne vyschla.
Ako sa zbaviť plesní? Siahnite po slávnom korení
Keď sa vo vašich kvetináčoch objaví pleseň, nemá to vplyv len na vizuálnu stránku. Pleseň môže preniknúť hlboko do pôdy, čo prispieva k vädnutiu rastliny. Okrem toho obmedzuje odparovanie vody, takže korene postupne začínajú hniť. Navyše, ak s odstránením tohto problému otáľate príliš dlho, pleseň pevne pokryje povrch pôdy, čím obmedzí prenikanie nielen vody, ale aj soli do hlbších vrstiev substrátu, čo môže spôsobiť úhyn rastliny.
Ak sa chcete zbaviť plesne, musíte konať rýchlo. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je použiť osvedčený domáci prostriedok. Na tento účel musíte siahnuť po výrobku, ktorý má väčšina z vás v kuchyni. Hovoríme o známom korení, škorici. Nielenže má jedinečnú chuť a vôňu, ale môže mať aj antibakteriálny a protiplesňový účinok, takže je to skvelý spôsob, ako si s problémom poradiť.
Stačí posypať povrch pôdy mletou škoricou. Na druhej strane, ak sa pleseň už vyvinula natoľko, že si s ňou korenie neporadí, mali by ste siahnuť po špeciálnych záhradníckych fungicídoch. Okrem toho by sa mala postihnutá rastlina na jar presadiť do nového substrátu a dbať na to, aby bol voľný. A nezabudnite sa postarať o drenážnu vrstvu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Biely povlak v kvetináči v okamihu zmizne. Moja teta používa výrobok z kuchyne
Pleseň v kvetináči? Stačí nasypať do kvetináča
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.