24.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/iona didishvili).
Čo naznačuje rozhovor so sebou samým? To nevyhnutne neznamená, že s vami nie je niečo v poriadku. Práve naopak. Podľa vedcov tzv self-talk môže mať priaznivý vplyv okrem iného aj na myslenie a vnímanie, ale nielen.
Rozprávanie sa so sebou nahlas, známy aj ako self-talk je už dlhé roky predmetom záujmu psychologických výskumov. Môžete to robiť plne vedome alebo nie. „Mrmlanie si popod nos“ niektorí stále nesprávne spájajú so znepokojivými duševnými poruchami. Pravda je však úplne iná, ako ukázal výskum vedcov.
Čo znamená rozprávať sa sám so sebou? Má pozitívny vplyv na mnohé aspekty života
Rozprávať sa nahlas so sebou je úplne normálne a dokonca prospešné. To môže uľahčiť riešenie problémov a zlepšiť kvalitu vykonávania úloh. To je názor Garyho Lupyana, profesora psychológie na University of Wisconsin-Madison. Jedna z jeho štúdií zahŕňala žiadanie ľudí, aby hľadali rôzne predmety. Keď účastníci nahlas povedali názov toho, čo hľadali, dokázali to nájsť podstatne rýchlejšie, ako keď to nerobili.
„Myšlienkou je udržať jeho vizuálny vzhľad aktívny vo vašej mysli, keď hľadáte“
– vysvetlil, cituje ho time.com.
To znamená, že ak stratíte kľúče od auta, môže byť užitočné zopakovať si „kľúče, kľúče, kľúče“.
Výskumník poukazuje na to, že aj rozhovor so sebou samým môže byť motivujúci. V inej štúdii hrali basketbalisti rýchlejšie a lepšie, keď o svojich pohyboch hovorili nahlas povzbudzujúcim alebo inštruktážnym spôsobom. Okrem toho, self-talk zlepšuje schopnosť udržať koncentráciu, najmä v situácii, ktorá si vyžaduje veľa rôznych krokov.
„Jazyk je dobrý na sekvenovanie vecí“
– uzavrel.
Je normálne rozprávať sa sám so sebou nahlas? Výskumníci nepochybujú
Lupyan napokon v rozhovore pre LiveScience priznal, že self-talk nie je len komunikačný systém, pretože „môže rozširovať vnímanie a myslenie“. Výhody rozhovoru so sebou samým spomenul aj magazín MIBlueDaily. Tu je niekoľko pozorovaní založených na vedeckých zisteniach:
- Vnútorný rozhovor môže zlepšiť kognitívny výkon a schopnosť riešiť problémy.
- Vyjadrenie emócií prostredníctvom self-talku môže uľahčiť reguláciu emócií a sebakontrolu.
- Rozhovor so sebou samým vám môže pomôcť zostať sústredený a pozorný na konkrétnu úlohu.
- Zapojenie sa do vlastného monológu poskytuje príležitosť na sebareflexiu a sebahodnotenie. Keď hovoríme nahlas, môžeme analyzovať naše správanie, myšlienky a presvedčenia, získať prehľad o našich silných a slabých stránkach a oblastiach, ktoré je potrebné zlepšiť.
- Získavanie zručností a učenie. Rozhovor sám so sebou je užitočný najmä pri úlohách, ktoré si vyžadujú zapamätanie, porozumenie alebo prax.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vedci skúmajúci dlhovekosť sú si istí. Tieto dva doplnky môžu predĺžiť život
Štyri nezjavné príznaky. Poukazujú na závažný nedostatok
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.