26.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/csikiphoto).
Zelenec je veľmi obľúbený u milovníkov rastlín. Čiastočne je to spôsobené tým, že sa považuje za jeden z najodolnejších črepníkových druhov. Problémom však často býva, že rastlina nekvitne. Našťastie tomu môžete predísť tým, že sa vyhnete chybám v starostlivosti, ktoré brzdia rast zelenca. Pozrite si, ako sa oň starať.
Zelenec je známy najmä svojou sviežou a bujnou zeleňou. Jeho ďalšou ozdobou však môžu byť aj kvety, ktoré sa na rastline objavia pri správnej starostlivosti a bez chýb v starostlivosti. Poradíme vám, prečo zelenec nekvitne a ako ho pestovať, aby sa obsypal krásnymi kvetmi.
Čo bráni kvitnutiu zelenca? Toto musíte vedieť
Zelenec potrebuje na kvitnutie vhodné podmienky. Jednou z nich je správne osvetlenie. Umiestnenie rastliny do príliš hlbokého tieňa prispieva k zabrzdeniu vývoja kvetných výhonkov. Ani príliš veľa svetla však zelencu neprospieva.
Preto, aby pravidelne kvitol, je najlepšie pestovať ho na mieste, kde je dostatok rozptýleného svetla. Okrem toho je dobré z času na čas kvetináč otočiť, aby sa zabezpečilo rovnomerné osvetlenie zelenca zo všetkých strán.
Tiež musíte zabezpečiť pre rastlinu správnu teplotu. Ak teplota klesne pod 15 stupňov Celzia, zelenec upadne do spánku a jeho vývoj sa zastaví. Preto bude najlepšie umiestniť rastlinu do miestnosti, kde je teplota medzi 18 a 23 stupňami Celzia, pretože to je hodnota, ktorá je priaznivá pre nasadenie kvetov.
Tiež si musíte uvedomiť, že nadmerné hnojenie môže mať opačný účinok a brzdiť kvitnutie zelenca. Používajte nízke dávky minerálnych hnojív alebo používajte prírodné hnojivá. Úplné vynechanie hnojenia zároveň prispieva k nedostatočnému kvitnutiu. Toto ošetrenie by sa preto malo vykonávať od jari do jesene, každých 14 dní.
Táto chyba v starostlivosti sa stáva mnohým milovníkom rastlín – ako správne zalievať zelenec?
Častou chybou pri starostlivosti o zelenec je jeho nesprávne zalievanie. Rastlina nemá rada príliš veľa vody. Mala by sa zalievať často, ale malým množstvom vody.
Je však dobré vedieť, čo robiť, ak máte zaplavené korene. V takom prípade by ste mali prestať zalievať, kým substrát úplne nevyschne. Mali by ste tiež vybrať rastlinu z kvetináča a skontrolovať jej korene a všimnúť si, či sa na nich neobjavila hniloba. Choré korene treba odstrániť a zelenec potom presadiť do čerstvej pôdy. Okrem toho sa treba postarať o drenážnu vrstvu, ako aj o diery v kvetináčoch.
Vzhľadom na to je lepšie zalievať zelenec menej často ako častejšie, najmä preto, že mu neškodia dlhé prestávky v zásobovaní vodou, keďže má mäsité korene, ktoré vodu akumulujú. Okrem toho môže mierne sucho stimulovať rastlinu k tvorbe kvetenstiev. Musíte však dávať pozor, aby ste rastlinu príliš nevysušili, pretože ak vyschne, presmeruje svoju energiu do regenerácie a nevytvorí kvety.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zelenec toto hnojivo miluje. Len 2 polievkové lyžice stačia na to, aby kvitol
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.