Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy,

Pestovanie húb doma. Jednoduché pokyny, veľké výnosy počas niekoľkých mesiacov

26.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Erhan Inga). Huby sú nielen veľmi obľúbenou ingredienciou v kuchyni, ale aj pokladnicou cenných živín. Obohacujú chuť mnohých jedál a dodávajú im aj jedinečnú...

26.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Erhan Inga).

Huby sú nielen veľmi obľúbenou ingredienciou v kuchyni, ale aj pokladnicou cenných živín. Obohacujú chuť mnohých jedál a dodávajú im aj jedinečnú vôňu. V súčasnosti sa huby dajú kúpiť takmer v každom obchode s potravinami, ale málokto si uvedomuje, že sa dajú pestovať aj doma. Ich pestovanie vôbec nie je náročné a je dostupné pre každého. Zistite, prečo by ste si mali huby pestovať doma a ako na to.

Pestovanie húb doma nie je náročná úloha. Pozrite sa, ako to urobiť krok za krokom.
Foto: shutterstock/Svetlana Klaise

Prečo pestovať huby doma?

Šampióny sú jedem z najobľúbenejších druhov húb konzumovaných na celom svete. Vyznačujú sa príjemnou, jemnou chuťou a vôňou, preto sa v kuchyni hojne používajú. Môžu sa variť, dusiť, smažiť, piecť alebo pridávať do rôznych jedál – v akejkoľvek forme chutia vynikajúco. Navyše sa považujú za jedny z najbezpečnejších húb, čo znamená, že ich môžete bez obáv jesť surové. Huby nájdete takmer v každom obchode s potravinami (a to počas celého roka). Dajú sa kúpiť na hmotnosť alebo vo fóliových nádobách. Nič vám však nebráni v tom, aby ste si huby vypestovali sami doma. Nie je to náročná úloha – vyžaduje si len trochu odhodlania a pozornosti.

Huby môžeme doma pestovať počas celého roka. Vďaka tomu získame prístup k čerstvým a chutným hubám bez ohľadu na ročné obdobie a nebudeme závisieť od nákupov v obchodoch. Oplatí sa pestovať huby doma? Samozrejme, že áno. Nevyžaduje si to veľa peňazí – súpravy na pestovanie húb sa dajú kúpiť za 10€. Ďalšou výhodou pestovania húb doma je skutočnosť, že prvú úrodu môžeme zbierať už po 3 týždňoch. Celé pestovanie môže trvať až 4 mesiace. To znamená, že huby môžeme zbierať aj niekoľkokrát. Okrem toho sú doma vypestované huby zárukou zdravých potravín bez umelých prísad, zlepšovadiel a chemikálií. Vďaka tomu sú nielen chutné, ale aj zdravé a úplne prírodné.

Pestovanie húb doma – jednoduché pokyny

Hoci sú huby hubami, líšia sa od väčšiny lesných druhov. Hríby, ružovce alebo masliaky sú mykorízne huby, čo znamená, že na svoj rast vyžadujú prítomnosť rastliny, s ktorou vstupujú do symbiózy. Na druhej strane huby sú saprotrofy, pretože získavajú energiu z odumretých organických zvyškov obsiahnutých v pôde. Okrem vhodného substrátu potrebujú na svoj rast aj optimálne tepelné podmienky. Ako pestovať huby doma? Existuje niekoľko možností. Najjednoduchšou možnosťou je kúpiť si súpravu na domáce pestovanie húb, ktorá obsahuje hotový substrát s naočkovaným mycéliom, vrecko zeminy na zakrytie a podrobný návod na pestovanie. Je to veľké uľahčenie pre ľudí, ktorí s pestovaním húb začínajú.

Pestovanie húb sa dá úspešne realizovať aj doma.
Foto: shutterstock/Erhan Inga

Postup, krok za krokom…

  • Po otvorení balenia by sa mal substrát s prerasteným mycéliom zasypať dodanou zeminou a potom jemne navlhčiť vodou. Nádobu zakryte priehľadným vekom a umiestnite ju na miesto s teplotou 20 – 25 °C.
  • Približne po 8 – 10 dňoch by sa mal na povrchu substrátu objaviť biely film. Ide o mycélium, ktoré by sa malo rozprestrieť po celej pestovateľskej ploche pomocou vidličiek alebo malých hrabličiek. Počas tohto obdobia je tiež dobré znížiť teplotu – stačí nádobu premiestniť do chladnejšej miestnosti s teplotou 14 – 18 °C.
  • Denne kontrolujte vlhkosť substrátu zdvihnutím veka. V prípade potreby ho zvlhčite pomocou postrekovača. Mimochodom, nezabudnite nádoby s hubami vetrať.
  • Prvé huby by sa mali objaviť približne po 3 až 4 týždňoch. Ak sa klobúk začne odlupovať, znamená to, že sú pripravené na zber. Jemne ich vyklopte zo zeme bez toho, aby ste poškodili ostatné huby.

Ak si chcete pripraviť substrát s mycéliom sami, budete tomu musieť venovať určitý čas a úsilie. Pestovanie húb sa zvyčajne vykonáva na substráte z konského hnoja alebo zo slamy a kuracieho trusu.

V prípade, že si nekúpite hotovú súpravu, môžete si zaobstarať hotový substrát na pestovanie húb (ktorý už obsahuje mycélium) a vložiť ho do plastového vrecka alebo škatule (drevenej alebo plastovej). Pôdu na zakrytie si môžeme pripraviť sami – zmiešame jeden hmotnostný diel záhradníckej zeminy s jedným hmotnostným dielom rašeliny a pridáme uhličitan vápenatý alebo bahno, ktoré upraví pH na správnu hodnotu. Na druhej strane starostlivosť o mycélium a ošetrovanie substrátu je kľúčom k získaniu plodnej a bohatej úrody húb.

Huby môžeme prvýkrát zbierať približne 3 týždne po ich prvom zaliatí.
Foto: shutterstock/Akin Ozcan

Aké vlastnosti majú huby?

Huby si ceníme nielen pre ich chuť, ale aj pre obsah výživných látok. Obsahujú málo kalórií, no poskytujú veľa bielkovín a vlákniny. V hubách sa nachádza množstvo vitamínov a minerálnych látok, napríklad vitamíny skupiny B, vitamín D, draslík, fosfor, horčík, selén a meď. Majú protirakovinové účinky, pretože sú zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom. Huby majú aj antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, čím brzdia rast nepriaznivých mikroorganizmov. Ich konzumácia prispieva k znižovaniu hladiny škodlivého cholesterolu a krvného tlaku, čím sa znižuje riziko mŕtvice a infarktu. Okrem toho huby vďaka vitamínom skupiny B zmierňujú stres a podporujú správne fungovanie nervového systému. Polysacharidy, ktoré obsahujú, podporujú rozvoj zdravej črevnej mikroflóry, pričom strava obsahujúca huby môže napomáhať chudnutiu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Mdlé a bez chuti? Pridajte kvapku do húb a budú chutiť ako huby z lesa

Čo robíte, keď huby pustia vodu?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Zázračná tabletka: Prečistí odtok a odstráni odolnú špinu lepšie než ocot a sóda

20.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pixel-Shot). Máte v lekárničke aspirín? Nepoužívajte ho len na bolesť hlavy! Táto nenápadná tabletka skrýva neuveriteľné čistiace schopnosti, ktoré…

Viete, čo znamenajú písmená na vajíčkach? Tieto pečiatky nie sú len náhodné značky

20.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Starstuff). Mysleli ste si, že červené kódy na vajíčkach sú len náhodné znaky? Omyl! Skrýva sa v nich dôležitá…

Bravčové mäso do mlieka nenamáčam. Mám iný patent na jemné a mega šťavnaté bravčové rezne

20.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ana Maria Ciobanu). Bravčové rezne sú v slovenskej kuchyni klasikou, bez ktorej si nevieme predstaviť sviatky či nedeľný obed.…

Jarné hnojenie ľalií. Prírodné hnojivo pre dlhé a bohaté kvitnutie

20.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív shutterstock/VitCOM Photo). Ľalie radi vysádzame do záhrad, pretože ich pôvodné kvety priťahujú pozornosť a opeľujúci hmyz. Tieto…

Lahodné rafaello palacinky. Pre milovníkov kokosovej chuti

20.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anastasia Turshina). Máte radi kokosovú príchuť? Potom musíte vyskúšať tento jednoduchý recept na rafaello palacinky. Nie sú ničím iným…

Auto Trendy

Krajina bojuje o svoju automobilovú budúcnosť: Daňové úľavy ako záchranný pás pre výrobcov

21.4.2025 Redakcia Auto trendy - Kanada reaguje na obchodnú politiku Spojených štátov a spúšťa sériu opatrení na záchranu svojho automobilového priemyslu. Kľúčovým krokom sú daňové úľavy pre výrobcov, ktorí udržia…

Autá v Rusku nikto nekupuje: Automobilový trh na pokraji kolapsu

21.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predaj nových áut v Rusku sa doslova zrútil. V marci 2025 klesol o šokujúcich 45 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Automobilový priemysel…

Čo skrýva Dacia Duster upravená Nemcami za 46 000 eur?

20.4.2025 Redakcia Auto trendy - Dacia Duster, ktorú poznáme ako cenovo dostupné SUV, prešla pod rukami nemeckých dizajnérov radikálnou premenou. Výsledok? Agresívny dizajn, športová elegancia a jedno poriadne prekvapenie v…

Päťmetrový rodinný sedan so spotrebou len 3,7 l/100 km za cenu, ktorá vyráža dych!

20.4.2025 Redakcia Auto trendy - Automobilový priemysel čelí ďalšiemu šoku z východu. Čínska automobilka Geely uvádza na trh luxusný sedan Yinhe Xingyao 8 alias Galaxy Starship 8, ktorý ponúka výbavu…

Nový kráľ ciest: Svetové auto roka 2025

20.4.2025 Redakcia Auto trendy - Kia EV3 si získala srdcia motoristov i odborníkov z celého sveta a zažiarila na medzinárodnom autosalóne v New Yorku ako Svetové auto roka 2025. Tento…

Mäkký pedál, horúce brzdy? Možno je čas vymeniť brzdovú kvapalinu!

20.4.2025 Redakcia Auto trendy - Brzdová kvapalina je jednou z najdôležitejších, no často prehliadaných súčastí vášho auta. Nepozornosť v jej údržbe môže mať fatálne následky - od zlyhania bŕzd až…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov