01.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pink panda).
Ako sa zaľúbime do jedného človeka a do druhého nie? Čo je to vlastne láska na prvý pohľad? Ide o problematiku, ktorá neustále trápi nielen psychológov a vedcov, ale predovšetkým bežných ľudí. Ako je možné, že utečieme od človeka, ktorý na prvý pohľad pôsobí príťažlivo, no bláznivo sa zamilujeme do niekoho úplne priemerného? Ide len o náhodu, výnimočnú zhodu okolností alebo o dokonalú koreláciu chemických a psychologických faktorov? Objavte tajomstvo lásky na prvý pohľad.
Láska a biológia a chémia
Z vedeckého hľadiska je zamilovanosť výsledkom chemických procesov prebiehajúcich v našom mozgu. Pocit motýľov v žalúdku nie je nič iné ako efekt odmeny spojený so zamilovanosťou – naše telo začne vylučovať hormóny šťastia, ako je dopamín, serotonín, oxytocín a endorfíny.
Aj známa americká výskumníčka Helen Fisher dokázala, že najčastejšie sa zamilujeme do ľudí, ktorí majú rovnaké hormóny zodpovedné za temperament a charakterové vlastnosti. Na základe toho rozlíšila štyri osobnostné typy – výskumníkov (explorer), tvorcov (Builder), režisérov (Director) a vyjednávačov (Negotiator).
- Medzi výskumníkmi dominuje dopamín – to sú ľudia, ktorí hľadajú nové, často silné vnemy. Z tohto dôvodu bývajú ich vzťahy intenzívne, ale krátkodobé. Stagnácia a rutina nie sú pre nich.
- Tvorcovia sa vyznačujú vyššou koncentráciou sérotonínu, ktorý je zodpovedný za ich extroverziu a sociabilitu.
- Medzi režisérmi máme dočinenia s dominanciou testosterónu, ktorá je spojená s citovou stiahnutosťou, ale aj s analytickou mysľou a riadením sa v živote rozumom a logikou.
- Rozvinutá predstavivosť a idealistický prístup k životu sú vlastnosti vyjednávačov, ktorí majú zvýšenú aktivitu estrogénu.
Či chceme alebo nie, partnerov si podvedome vyberáme aj podľa vzhľadu. Je to zakorenený biologický mechanizmus.
- Muži si často vyberajú partnerky so širokými bokmi a úzkym pásom, pretože to súvisí s väčšou šancou na zdravé tehotenstvo a potomstvo.
- Ženy, na druhej strane, častejšie nadväzujú vzťah s vysokými mužmi so širokými ramenami, pretože sa okolo nich cítia bezpečnejšie.
Chameleónsky efekt
Protiklady sa priťahujú? Nie nevyhnutne – príliš veľký rozpor v svetonázore alebo povahových črtách pravdepodobne nepovedie k láske na prvý pohľad. Výskumy potvrdzujú, že najčastejšie sa zamilujeme do ľudí, ktorí sa nám do istej miery podobajú. Stáva sa to, keď sa smejeme na rovnakých veciach, ako sú rovnaké filmy alebo počúvame podobnú hudbu.
Ak nás spája aj vášeň, napr. láska k extrémnym športom, umeniu alebo zvieratám, je veľká šanca, že sa romanticky zapletieme. Navyše, čím viac sa nám niekto páči, tým častejšie ho začneme napodobňovať – modulovať svoj hlas podobným spôsobom, robiť rovnaké gestá. Niet sa čomu čudovať – je pre nás jednoduchšie dôverovať niekomu, kto sa nám podobá. V takomto vzťahu sa aj my cítime bezpečnejšie a pohodlnejšie.
Láska a naši rodičia
Ukazuje sa, že ženy hľadajú partnera podobného ich otcovi, zatiaľ čo muži hľadajú partnerku s vlastnosťami svojej matky. Vzťah s rodičmi je prvé a najtrvalejšie puto, ktoré máme. Keď v ľuďoch, do ktorých sa zamilujeme, nájdeme materské alebo otcovské povahové črty, cítime sa jednoducho bezpečne. Ide aj o podvedomý mechanizmus – ak sme boli v detstve bezpodmienečne milovaní, máme dojem, že nás partner nikdy nesklame a že láska bude večná. Znamená to aj väčšiu šancu udržať si životný štýl, ktorý poznáme z detstva.
Láska a feromóny
Výskumy potvrdzujú, že zamilovanosť a výber partnera je z veľkej časti zásluhou nášho… nosa. Ukazuje sa, že láska na prvý pohľad môže byť pôsobením feromónov, teda prirodzenej vône pokožky alebo vlasov. Je prakticky nepostrehnuteľný, no výrazne ovplyvňuje naše vnímanie druhého človeka. Feromóny majú podobný účinok ako hormóny, až na to, že sa vylučujú zvonka. Stimulujú receptory a posielajú signál do mozgu zodpovedného za zmyslové vnímanie. Navodzujú pocity romantiky, ale aj sexuálne stimulujú.
Výskumy staré niekoľko desaťročí potvrdili, že za produkciu a „príjem“ feromónov sú zodpovedné špecifické skupiny génov. Ukazuje sa, že čím väčší je genetický rozdiel medzi ženou a mužom, tým väčší je vnem feromónov. Súvisí to s biológiou – genetická diverzita znamená väčšiu šancu na zdravé potomstvo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto spoznáte, že hovoríte s inteligentným človekom. Tieto frázy používajú ľudia s vysokým IQ
Napísať SMS alebo zavolať? Vedci nepochybujú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.