03.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yui Yuize).
Fiala sivá je jednou z najkrajších jednoročných rastlín. Poteší svojimi sýtymi farbami a očarí svojou nádhernou vôňou a je široko využívaná v záhradníctve a kvetinovej výzdobe. Pri správnej starostlivosti môže jej kvitnutie trvať až do prvých mrazov. V prípade fialy sivej sa odporúča produkcia semien a s ich výsevom môžete začať už teraz. Prečítajte si najdôležitejšie tipy na výsev a starostlivosť o fialu sivú a bude kraľovať na vašich záhonoch celé leto.
Fiala sivá – kráľovná letného záhonu
Fiala sivá (Matthiola incana) je nápadná jednoročná rastlina patriaca do čeľade kapustovitých. Jej latinský názov pochádza od talianskeho lekára a botanika Pietra Andreu Matthioliho, ktorý tento druh spopularizoval. Kvetina pochádza zo stredomorskej oblasti, ale nezimuje tu a pestuje sa zo semenáčikov. V závislosti od odrody dorastá fiala sivá do výšky 30 až 100 cm. Jej vzpriamené stonky sú porastené kopijovitými listami pokrytými sivou kutikulou. V júni sa na vrcholoch stoniek objavujú veľmi voňavé kvety, ktorých vôňa pripomína vôňu macchie. Môžu byť jednoduché alebo plné (tie druhé nevytvárajú semená).
Kvety fialy sivej majú širokú škálu farieb – môžu byť biele, krémové, žlté, ružové, fialové, oranžové alebo červené. Kvitnú veľmi dlho, až do prvých mrazov. Rozvíjajú sa postupne (vždy odspodu) a sú zhromaždené v podlhovastých strapcoch. Medzi najkrajšie odrody fialy sivej patria Iron Rose, fiala letná biela, Hot Cakes, Iron Appricot a fiala letná žltá.
Fiala sivá je známa už dlho. V 18. storočí sa bežne pestovala v blízkosti kaštieľov a palácov. Bola tiež jednou zo základných kvetín na jarmokoch. Fiala sivá má mnoho spôsobov využitia. Je kráľovnou letných záhonov, ale často sa pestuje aj v nádobách ako dekorácia balkónov a terás. Krásne sa kombinuje s inými obľúbenými záhonovými rastlinami, ako sú nechtíky, floxy, skrutce a ľaliovky. Okrem toho je vynikajúca ako rezaná kvetina – ak chcete predĺžiť jej čerstvosť, jednoducho vložte fialu sivú do vázy spolu s koreňmi.
Výsev a starostlivosť o fialu sivú
Fialu sivú je najlepšie pestovať zo sadeníc, pretože ide o rastlinu s dlhou vegetačnou dobou. Semená môžete začať vysievať už vo februári alebo v marci do debničiek naplnených substrátom na sadenice. Prikryte ich tenkou vrstvou zeminy a nechajte ich pri teplote približne 20 stupňov Celzia. Sadenice sa objavia po 10 – 14 dňoch – vtedy znížte teplotu na 6 – 8 stupňov Celzia. Semenáčiky musia mať prístup k svetlu počas veľkej časti dňa (aj 7 – 9 hodín). Keď majú sadenice po 2 riadne listy, mali by sa presadiť do samostatných kvetináčov (počas tohto obdobia udržiavajte teplotu okolo 4 – 8 °C). Asi týždeň pred vysadením rastlín na trvalé miesto ich môžete začať otužovať. Do zeme ich presádzajte v druhej polovici mája, keď pominie najväčšie riziko mrazov. V tomto čase môžete semená zasiať aj priamo do zeme (v takom prípade bude fiala sivá kvitnúť koncom augusta a jej kvitnutie bude menej bohaté).
Fiala sivá potrebuje slnečné a pred vetrom chránené miesto. Uprednostňuje úrodný humusový substrát so zásaditým pH. Tieto rastliny zle znášajú sucho, preto ich musíte pravidelne zalievať. Pôda by sa mala udržiavať vlhká, ale nie mokrá. S hnojením by sa malo začať približne 2 – 3 týždne po vysadení sadeníc. Na tento účel môžete použiť kombinované hnojivo pre kvitnúce rastliny. Okrem toho fiala sivá dobre reaguje na organické hnojenie, preto sa odporúča pred výsadbou zmiešať substrát s kompostom. Rovnako dobre bude fungovať aj pozícia v druhom roku po hnojení.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte radi voňavé rastliny? Určite si do záhrady vysaďte tieto druhy
Trvalky milujúce tieň. Vyberte si rastliny, ktoré kvitnú dlho a bohato
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.