03.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Freedom Master).
Dlhšie dni znamenajú viac svetla a lepšiu pohodu. Kedy nastane zmena na letný čas v roku 2025? Aké denné rituály môžu pomôcť nášmu telu lepšie sa vyrovnať po zmene hodín?
Tému zmeny letného času začal v 18. storočí Benjamin Franklin, americký politik a vynálezca, ktorý v humornom článku v Journal de Paris uviedol, že Francúzi môžu veľa ušetriť na sviečkach, ak vstanú a odídu do spať skôr ako zvyčajne. Navrhol zmeniť čas, aby ľudia mohli začať naplno využívať slnečné svetlo, aby boli produktívnejší. Franklin zdôraznil, že „čas sú peniaze“.
K skutočnému zavedeniu letného času na úsporu energie však došlo až v 20. storočí v Nemecku, počas 1. svetovej vojny. Zmenu neskôr prijali aj ďalšie krajiny.
Letný čas bol na území Protektorátu Čechy a Morava zavedený počas 2. svetovej vojny, a to každoročne v letných mesiacoch medzi 1. aprílom a 4. októbrom v rokoch 1940 až 1944. Po vojne sa v Československu letný čas obnovil od 6. mája do 7. októbra 1946.
Letný čas, ako ho poznáme dnes, bol v Československu zavedený v roku 1979, pričom k jeho prijatiu prispela vtedajšia energetická kríza. Najprv sa hodinky posúvali v prvú aprílovú sobotu v noci, no od roku 1981 sa táto zmena uskutočňovala v poslednú marcovú sobotu, pričom letný čas končil v posledný septembrový víkend.
Kedy je prechod zo zimného na letný čas? Dôležité pravidlo
- Zmena zimného času na letný v roku 2025, tak ako po iné roky, pripadá na poslednú marcovú nedeľu.
Prechod na zimný čas nastáva vždy posledný víkend v októbri.
Kedy nastane zmena na letný čas v roku 2025? Dátum
- Tento rok pripadá zmena letného na zimný čas na noc z 29. na 30. marca. Ručičky hodín posunieme o jednu celú hodinu dopredu, z 2:00 na 3:00.
Letný čas 2025. Ako sa pripraviť na zmenu?
- Skoré vstávanie môže byť náročné, no dostatočne včasný systém zavedený nám pomôže prispôsobiť sa novej letnej realite.
- Pár dní pred zmenou času si začnite nastavovať budík každý deň o niečo skôr, napr. o štvrťhodinu.
- Skúste tiež ísť spať skôr – je to jednoduchý spôsob, ako mať lepšie rána.
- Vytvorte si vlastný spánkový plán na reguláciu biologických hodín. Chodenie spať každý deň v rovnakom čase vám uľahčí ranné vstávanie z postele.
- Obmedzte množstvo modrého svetla, odložte telefón a sústreďte sa na meditáciu alebo tichý rozhovor s partnerom. Funguje aj vedenie denníka.
- Dbajte na to, aby bol priestor čistý a pekný, pretože spálňa je miesto, kde sa regenerujeme, preto by mala byť pekná. Rozhádzané oblečenie, prach, stará posteľná bielizeň – tieto veci by mali zmiznúť.
- Tesne pred zaspaním si urobte príjemné rituály, oplatí sa vyvetrať spálňu a zapáliť soľnú lampu. Dobrý nápad je aj ďalšia kapitola knihy alebo nová epizóda vášho obľúbeného podcastu.
- Pohybujte sa, stojí za to sa pred spaním trochu unaviť: rýchla prechádzka, posilňovňa alebo možno aj jogging? V kombinácii s horúcim kúpeľom je to jednoduchý recept na rituál.
- Naplánujte si zdravé a chutné raňajky, vidina obľúbeného jedla vám pomôže vstať za úsvitu bez väčších problémov.
- Držte sa plánu, zdravý spánok miluje rutinu. Dospelí by si mali brať príklad z detí, ktoré majú rady opakovanie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Veľké daňové zmeny od roku 2025: Čo vás čaká a na čo si dať pozor?
Dôležitá zmena v oslavách Veľkej noci. Pápež František navrhol jeden termín. „Zachovajme si jednotu“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.