06.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JulijaDmitrijeva).
V našich klimatických podmienkach sa teplé sezónne paradajky vysievajú ako sadenice a pestujú sa doma, kým sa po druhej polovici mája môžu vysadiť do záhrady. Hoci sa sadenice dajú na jar ľahko kúpiť, oveľa výhodnejšie je zaobstarať si vlastné. Nie je to vôbec zložité – musíte len dodržiavať niekoľko pravidiel a dávať pozor na načasovanie. Vysvetlíme vám, kedy a ako vysievať paradajky na sadenice.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_2115411548.jpg)
Foto: shutterstock/JulijaDmitrijeva
Kedy zasiať paradajky na sadenice?
Mnohí záhradkári si nevedia predstaviť, že by sa ich domáce záhradky zaobišli bez červenajúcich sa paradajok plných chuti na letnom slnku. Preto netrpezlivo čakajú na okamih, keď budú môcť začať pestovať vlastné sadenice. V našich klimatických podmienkach sa paradajky pestujú len zo sadeníc, pretože sú to teplomilné rastliny s dlhou vegetačnou dobou. Ako také nedokážu odolať jarným mrazom a nemali by sa vysievať priamo do zeme bez prikrytia.
Rozmnožovanie, t. j. pestovanie mladých rastlín v interiéri a ich neskoršie presadenie na trvalé miesto v záhrade, chráni paradajky pred účinkami nízkych teplôt a umožňuje im dlhší vývoj. Vďaka tomu sú v našich klimatických podmienkach pripravené na zber pred príchodom jesenných mrazov. Bez sadeníc by to nebolo možné – výsevom paradajok v druhej polovici mája priamo do záhonov by plody nestihli dozrieť.
Zaujíma vás, kedy zasiať paradajky na sadenice? Môžete tak urobiť už od konca februára/začiatku marca do polovice apríla. Treba si však uvedomiť, že paradajky zasiate veľmi skoro musíte často osvetľovať pomocou rastlinných svetiel, pretože im chýba prirodzené svetlo. Bez ich použitia hrozí, že sadenice budú vyťahané a slabé. V amatérskych podmienkach je zvyčajne lepšie počkať 2 – 3 týždne, kým sa dni predĺžia, čím sa získajú silnejšie sadenice.
Ako rýchlo rastú paradajky zo semien?
V závislosti od podmienok, v ktorých sa sadenice paradajok skladujú, možno prvé vzídenie očakávať po 1 až 2 týždňoch. Celkový čas prípravy sadeníc, t. j. od výsevu po výsadbu mladých rastlín do zeme, trvá zvyčajne 7 až 9 týždňov. Ak to teda stihnete v polovici marca, budete môcť svoje paradajky umiestniť na trvalé miesto v záhrade po takzvanom chladnom období, ktoré pripadá na 15. mája.
Ako vysievať paradajky na sadenice?
V sezóne sú sadenice paradajok ľahko dostupné. Na trhu, v tržniciach a záhradkárskych obchodoch nájdete širokú škálu odrôd podľa vašich preferencií. Oplatí sa však zistiť, že vypestovať si sadenice paradajok je hračka. Nielenže nám to ušetrí peniaze za nákup sadeníc, ale tiež nám to umožní zachovať naše obľúbené odrody. Navyše, pestovanie týchto rastlín zo semien je mimoriadne obohacujúce.
Ako zasiať paradajky pre sadenice? Ponúkame návod krok za krokom:
- Výber nádob – pripravte si nádoby, do ktorých budete vysievať paradajky. Hodia sa rašelinové kvetináče, debničky, viacnásobné kvetináče (multiplatničky), ako aj obyčajné obaly od jogurtov alebo plastové poháriky od nápojov;
- Naplňte ich pestovateľským substrátom – do kvetináčov nasypte priepustnú, úrodnú, čerstvú a sterilnú zeminu. Zvoľte hotový výsevný substrát, ktorý si môžete kúpiť v záhradníctve;
- Výsev semien – opatrne urovnajte pôdu v kvetináčoch a potom zasejte semená paradajok. Vysievajte ich po jednom a umiestnite ich do pôdy 5 až 10 mm hlboko. Prípadne ich môžete rovnomerne rozprestrieť na zem a prikryť 1 cm vrstvou pôdy;
- Postrek vodou – takto pripravené sadenice sa postriekajú mäkkou vodou pri teplote okolia.
Ako sa starať o sadenice paradajok?
V nasledujúcich týždňoch sa musíte zamerať na správnu starostlivosť o sadenice paradajok. Umiestnite kvetináče na svetlé miesto, kde majú rastliny prístup k dostatku prirodzeného svetla. Presuňte ich blízko okna do miestnosti, ktorá je teplá (20 – 24 °C), aby ste podporili klíčenie semien. Okrem toho radšej zakryte kvetináče potravinovou fóliou, denne ich otvárajte a vetrajte a pravidelne postrekujte substrát. V týchto podmienkach sa semenáčiky udržiavajú, kým nevyrastú.
Čo robiť ďalej? Od okamihu objavenia sa sadeníc paradajok vyzerá starostlivosť o ne trochu inak. Kvetináče už nemusíte zakrývať fóliou, ale stále dbáte na to, aby substrát nevyschol. V tejto fáze už môžete znížiť teplotu v mieste, kde máte mladé sadenice paradajok. Stačí udržiavať teplotu v miestnosti medzi 16 a 20 °C, vďaka čomu budú rastliny silnejšie. Keď sa na nich objavia správne listy, mali by ste ich presadiť, t. j. presadiť do väčších kvetináčov. Nie je to potrebné, ak ste semená vysiali jednotlivo do samostatných nádob.
Hnojenie sadeníc paradajok
Zaujíma vás, ako ešte môžete posilniť mladé sadenice? Skvelý spôsob predstavuje hnojenie sadeníc paradajok. Hoci sú tieto rastliny nenásytné, spočiatku sú živiny nachádzajúce sa v pôde dostatočné. Keď sa sadenice paradajok objavia a trochu vyrastú, zvyčajne 2 týždne po presadení, začnú potrebovať ďalšie kŕmenie.
Hnojte ich s mierou a používať len prírodné hnojivá. Raz týždenne ich môžete zalievať zriedeným biohumusom (1 vrchnák na 1 liter vody), ktorý rozšíri koreňový systém a podporí zdravý rast. Môžete použiť aj roztok žihľavového hnoja a vody (3 polievkové lyžice na 1 liter vody). Takéto hnojivo sa oplatí vyrobiť si sami, ale mimo sezóny ho môžete jednoducho kúpiť v záhradníctve. Majte však na pamäti, že zápach hnoja je nepríjemný, takže nie každý ho chce doma používať.
Príprava vlastných sadeníc paradajok je hračka, keď viete, kedy a ako začať. Ak budete sledovať správne termíny a starať sa o mladé rastliny, tohtoročná sezóna paradajok bude mimoriadne úspešná.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čím skôr, tým lepšie? Kľúčom k úspechu je načasovanie výsevu paradajok. Vaši susedia budú ohromení
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.