11.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alyona Shu).
Kvitnúca orchidea je krásnou dekoráciou do domácnosti. Poteší veľkými dekoratívnymi kvetmi, ktoré sa zbiehajú do kvetenstiev. Niekedy však odmieta vypučať púčiky a na vine môže byť jej poloha. Príliš málo svetla jej zabráni vypučiť nové výhonky, zatiaľ čo nadmerné vystavenie slnku môže poškodiť jej citlivé listy. Poznajte ideálne miesto pre svoju orchideu a čoskoro budete mať vytúžené kvety.
Orchidea môže byť rozmarná rastlina. Odvďačí sa vám kvetmi, len ak sa o ňu správne staráte. Dôležitá je teplota, vlhkosť, zálievka, hnojenie, ale predovšetkým výber vhodného miesta. Najlepšie sa jej bude dariť na určitom mieste.
Poloha orchidey – kam ju umiestniť, aby kvitla?
Na začiatku musíte zvážiť prirodzené prostredie orchidey. Rastie v tropickom lese na konároch stromov. Slnečné svetlo sa k nej dostáva cez husté koruny.
Túto rastlinu často umiestňujete na svetlý parapet orientovaný na juh. Bohužiaľ, v lete to nie je dobrá voľba. V tomto ročnom období je náchylná na spálenie.
Na druhej strane, na severnom okne nevytvorí kvety. Všetko preto, že táto poloha je príliš tmavá. Rastlinu by ste museli dodatočne osvetliť špeciálnymi lampami. Kam teda umiestniť orchideu, aby kvitla?
Orchideu je najlepšie umiestniť na parapet východného okna. Bude mať prístup k jemnému svetlu, ktoré prospieva jej rastu a kvitnutiu.
Možno vás bude lákať aj okno orientované na západ alebo juh. Musíte však pamätať na to, aby ste počas horúcich dní používali závesy alebo rolety, aby slnečné lúče nedopadali priamo na rastlinu.
Nie je to len poloha. Čo ešte možno urobiť, aby orchidea začala kvitnúť?
Poloha orchidey je veľmi dôležitá, ak chceme, aby kvitla. Nesmiete však zabúdať ani na ďalšie pravidlá starostlivosti uvedené vyššie.
Takto musíte pre rastlinu zabezpečiť teplotu medzi 18 a 24 stupňami Celzia. Okrem toho ju nesmiete vystaviť náhlym zmenám teploty spôsobeným prievanom. Preto sa vyhýbajte veterným polohám.
Ďalším veľmi dôležitým faktorom je vlhkosť. Mala by sa pohybovať okolo 60 %. Preto je dobré počas vykurovacej sezóny umiestniť do blízkosti orchidey zvlhčovač vzduchu.
Rastlinu zalejte mäkkou vodou, napr. prevarenou, filtrovanou alebo dažďovou vodou pri izbovej teplote. V lete to robte v priemere raz týždenne a v zime každých 10 až 14 dní. Závisí to od vlhkosti vzduchu.
Orchidea potrebuje dodatočnú oporu, aby mohla kvitnúť. Preto ju musíte hnojiť počas vegetačného obdobia, t. j. na jar a v lete. Naopak, na jeseň a v zime sa jej nároky na výživu znižujú. Prikrmujte túto rastlinu špecializovanými hnojivami alebo prírodnými živinami, napríklad cesnakom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vaša orchidea už nejaký čas nekvitne? Pomôžte jej dostať sa späť do formy
Takto postupujte aj pri kvitnúcej orchidei. Znovu rozkvitne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.