11.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Prostock-studio).
Charakteristická otvorená tlama, mierne vyplazený jazyk, mierne zdvihnuté kútiky – je toto naozaj úsmev nášho psa? Dá sa tento výraz tváre nazvať „úsmevom“? Ako čítať emócie z „tváre“ nášho miláčika?
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/pes_sa_usmieva.jpg)
Foto: shutterstock/Prostock-studio
Emócie ako u ľudí
Už dávno je známe, že psy prežívajú rovnaké emócie ako ľudia. Túto tézu potvrdil aj samotný Charles Darwin a na túto tému sa pozrel aj nositeľ Nobelovej ceny Konrad Lorenz a dospel k rovnakému záveru. Marc Bekoff sa tejto téme venoval vo svojich knihách a skúmal obrovskú škálu emócií u psov. Nie je teda pochýb o tom, či psy cítia strach, radosť, hnev alebo smútok. Ale ako môžeme čítať tieto emócie?
Dokážeme na základe výrazu tváre interpretovať, ako sa cítia naši milovaní miláčikovia? Dá sa tento charakteristický výraz pripomínajúci ľudský úsmev, ktorý poznajú všetci „psíčkari“, naozaj považovať za ľudský úsmev?
Úsmev psa – ako vyzerá?
Hneď na úvod je vhodné poznamenať, prečo je pre nás oveľa ťažšie čítať „mimiku“ psov. Nuž, kým ľudskú tvár tvorí obrovské množstvo svalov, ktoré v podstate fungujú na komunikáciu, papuľa psa je určená predovšetkým ako nástroj na útok a obranu, nie komunikáciu. V dôsledku toho svalstvo papule psa obmedzuje jeho flexibilitu. A práve vďaka ohybnosti našich svalov dokážeme ľahko čítať neverbálne správy „napísané“ ľuďom na tvárach. Existujú však výrazy, ktoré si môžeme všimnúť a ľahko interpretovať, keď sa objavia na „tvári“ nášho chlpatého kamaráta.
Pri psom úsmeve vám ako prvé napadne uvoľnené držanie tela, otvorené ústa, jazyk mierne vyčnievajúci cez zuby a zdvihnuté kútiky „úst“. Toto je najbližší ekvivalent ľudského úsmevu, ktorý môžeme vidieť u psov, a nemýlime sa!
Vedci sa zhodujú, pretože výskumy a pozorovania potvrdzujú, že keď má pes túto „tvár“, je šťastný a pokojný. Štúdie tiež ukázali, že „usmiaty pes“ nevzbudzuje v ľuďoch strach ani úzkosť, preto je to pre človeka veľmi rýchlo rozpoznateľný signál, že pes je k nám priateľský, aj keď ho dobre nepoznáme.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/pes_sa_usmieva2.jpg)
Foto: shutterstock/ChocoPie
Zavreté ústa – je to prejav úzkosti?
Keď sa po „úsmeve“ mierne zmení postoj psa, jeho telo sa mierne napne a predkloní, ústa sa zatvoria a pes sa pozrie nejakým smerom, je to ďalšia „tvár“, ktorú ľudia často posudzujú správne. Kým niektorí ľudia to považujú za prejav úzkosti, najčastejšie je to prejav koncentrácie a zhodnotenia situácie, spoznávania okolia a plánovania, čo ďalej. Ak sa pes naďalej správa pokojne, nie je dôvod na obavy.
Tieto dva najčastejšie psie „výrazy“ sú aj vzhľadom a významom najbližšie k našej mimike. Ako ukázali vedci, psy sa naozaj usmievajú a my sme v skutočnosti dobrí v interpretácii ich výrazov tváre.
Usmieva sa váš maznáčik často?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Šokujúce odhalenie: Pamätajú si mačky svoju matku aj po rokoch?
Aký druh psa pre seniorov? Osem plemien, ktoré sa najlepšie hodia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.