13.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BearFotos).
Prečo avokádo nie je ekologické? Produkcia ovocia má veľké environmentálne dôsledky. Spotrebováva veľa vody, prispieva k odlesňovaniu a vyvoláva etické otázky. Niet divu, že jeho obľuba klesá a sme zvedaví, či sa ešte stále oplatí po ňom siahnuť.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/avokado_2.jpg)
Foto: shutterstock/BearFotos
Jeho krémová konzistencia, jemná chuť a bohatá nutričná hodnota urobili z avokáda jedno z najobľúbenejších druhov ovocia na svete. Obľúbené pre svoje zdravé tuky, vitamín E a draslík si našlo trvalé miesto v kuchyniach vegetariánov, milovníkov fit životného štýlu a nadšencov guacamole.
Čoraz častejšie sa však vynára otázka: oplatí sa ich bezmyšlienkovite jesť? Povedomie o dôsledkoch masovej produkcie avokáda rastie a mnohí spotrebitelia sa začínajú rozhodovať o jeho vylúčení zo svojho jedálnička.
Prečo avokádo nie je ekologické? Pestovanie ovocia ničí prírodu
Hoci je avokádo považované za symbol zdravého životného štýlu, jeho produkcia úplne ničí životné prostredie. Podľa greenmatch.co.uk je najväčším problémom obrovská spotreba vody. Jedno ovocie spotrebuje 70 až 320 litrov (v závislosti od regiónu), čo je síce podľa Svetovej organizácie pre avokádo (WAO) menej ako banány alebo jablká, no stále predstavuje obrovskú záťaž pre životné prostredie. V Čile a Mexiku spotrebúvajú plantáže väčšinu zdrojov, čo vedie k suchu a obmedzenému prístupu k pitnej vode. Plodiny dokonca spôsobujú vysychanie riek, čo vedie k degradácii okolitého ekosystému.
Ďalším problémom pestovania avokáda je masívne odlesňovanie. V Mexiku, ktorý je významným exportérom, plantáže nahrádzajú prirodzené lesy, ničia biotopy zvierat a urýchľujú klimatické zmeny. Ako sa ukazuje, plodiny v Južnej Amerike sú jednou z hlavných príčin straty biodiverzity. Dôležitá je aj degradácia pôdy. Monokultúra vyčerpáva pôdu a intenzívne používanie pesticídov otravuje ekosystém. Znečistenie prúdiace do riek ohrozuje vodný život aj miestne komunity.
Okrem toho je problémom aj vysoká uhlíková stopa. Avokádo precestuje tisíce kilometrov, kým sa dostane na európske stoly, a jeho preprava vytvára obrovské emisie oxidu uhličitého. V globálnom meradle je vplyv na klímu oveľa väčší, ako by ste si mysleli. V dôsledku toho sa avokádo, hoci je cenené pre svoju nutričnú hodnotu, stáva ekologickou záťažou. Ale to nie je všetko. V niektorých regiónoch je výroba avokáda spojená s aktivitami skupín organizovaného zločinu, čo vedie k sociálnym konfliktom a násiliu.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2024/01/shutterstock_307873910.jpg)
Foto: shutterstock/MK photograp55
Prečo sa ľudia vzdávajú avokáda? Trend „avocadon’t“ je čoraz obľúbenejší
„Avocadon’t“ je hnutie proti masovej konzumácii avokáda. Slogan, ktorý je kombináciou slov „avocado“ + „don’t“, zdobí tričká, hrnčeky a iné vychytávky a stáva sa symbolom vedomej voľby. Tento trend je obzvlášť silný v západnej Európe, najmä v Spojenom kráľovstve, kde sa čoraz viac reštaurácií vzdáva ovocia, poukazujúc na environmentálne a sociálne náklady na jeho produkciu. Hoci je plné výživných hodnôt, jeho pestovanie prispieva k mnohým nezvratným následkom.
Ak sa však nechcete avokáda úplne vzdať, vyberte si ovocie s certifikátom Fairtrade. Potom si môžete byť istí, že boli vyrobené eticky a s ohľadom na prírodné zdroje.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najbezpečnejšia krajina sveta hľadá špecialistov. Zarobíte viac ako trikrát toľko ako na Slovensku
Štíhle nohy a ruky, no vypuklé brucho? Môže to byť silný stres
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.