13.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tetiana Shumbasova).
Ak počas sezóny pestujete kvety na balkóne alebo v záhradných debničkách, pravdepodobne máte vo svojej zbierke muškáty. Je najvyšší čas pripomenúť si ich a prebudiť prezimujúce rastliny z odpočinku. Aby ste ich krásne naštartovali do novej sezóny, tento dátum radšej nezmeškajte! Február je ideálny čas a zároveň posledná výzva na starostlivosť o muškáty.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_2459751355.jpg)
Foto: shutterstock/Tetiana Shumbasova
Muškáty sú veľmi obľúbené a ľahko pestovateľné balkónové rastliny. Dobre sa im bude dariť v debničkách, ako okenná alebo terasová dekorácia. Ich silnou stránkou je veľmi bohaté a dlhé kvitnutie. Pri správnej starostlivosti môžu tešiť oko až do neskorej jesene. Mnohí milovníci kvetov dobre vedia, že po sezóne stačí rastliny zazimovať, aby na jar opäť potešili. Treba ich však prebudiť ešte pred príchodom jari.
Kedy prebudiť muškáty po prezimovaní?
Nemusíte každý rok kupovať nové muškáty do záhrady alebo na balkón. Tieto rastliny znášajú prezimovanie veľmi dobre. Hneď ako sa začne ochladzovať, mali by sa umiestniť do interiéru, kde teplota neklesne pod 5 °C. Aby mohli rastliny v pokoji prezimovať, treba ich šikovne pripraviť – riadne zastrihnúť, zbaviť odkvitnutých kvetenstiev a riadne skrátiť zdravé výhonky, čo im na jar uľahčí rast. Potom si vyžadujú minimálnu pozornosť. Stačí ich raz za mesiac zaliať, aby koreňový bal príliš nevyschol. To je všetko. Ak sa však chcete v novej sezóne opäť tešiť z krásnych kvetov, je lepšie tento dátum nezmeškať.
Polovica januára a začiatok februára je pre muškáty ideálnym obdobím na prebudenie. Predtým, ako sa rastliny na jar naplno rozbehnú, potrebujú čas na prispôsobenie sa novým podmienkam. Stojí za to rastlinám trochu pomôcť a pripraviť ich na čo najlepší štart.
Najskôr muškáty premiestnite na teplejšie miesto. Teplotu by ste mali postupne zvyšovať a rastliny prebudiť. Ideálnym miestom je miestnosť s teplotou vzduchu 10 až 15 stupňov Celzia. Dobre poslúži napríklad garáž alebo uzavretá, ale nevykurovaná lodžia, veranda alebo záhradný skleník. Rastliny by tiež mali získať prístup k slnečnému svetlu. Ak to nie je možné, je dobré muškáty osvetliť lampami.
Ďalším krokom je pravidelné zavlažovanie rastlín. Nezabúdajte však na to, aby ste ich nepreliali, pretože korene zhnijú a celá rastlina čoskoro odumrie. Keď pominú mrazy, môžete muškáty vysadiť na balkón alebo do záhrady. A nezabudnite na hnojenie, keď sa rastlina nadobro prebudí a začne vyháňať nové výhonky. Dobre fungujú domáce hnojivá, napríklad z jabĺk.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Starostlivosť o muškáty v zime. V januári potrebujú dôležité ošetrenie, aby sa prebudili na jar
Moja babička strihala muškáty na zimu práve týmto spôsobom. Na jar sú ešte krajšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.