7.3.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Zhuravlev Andrey).
Monstera, známa svojimi krásnymi listami, môže byť skutočnou ozdobou každého interiéru. Avšak aj tá najlepšie ošetrovaná rastlina môže niekedy začať vyzerať unavene – listy opadávajú, strácajú sviežosť a celá rastlina akoby strácala energiu. Skôr než však spanikárite, stojí za to vedieť, že správna úprava starostlivosti a niekoľko domácich trikov jej môžu prinavrátiť niekdajšiu slávu.

Foto: shutterstock/Zhuravlev Andrey
Monstera (Monstera deliciosa) pochádza z vlhkých lesov Strednej a Južnej Ameriky.
- Rastie tam ako epifyt, šplhá sa po stromoch a prichytáva sa na ich vzdušné korene, aby zachytila viac svetla.
- Názov pochádza z latinského monstrum, čo znamená „príšera“ – ide o jej vzhľad – veľké, rozrezané listy, ktoré v prírode vyzerajú ako dielo šialeného umelca.
- Otvory na listoch nie sú náhodné – v džungli mu pomáhajú prežiť veterné búrky tým, že prepúšťajú vietor, a lepšie zachytávajú rozptýlené slnečné lúče.
Prečo monstera chradne?
Monstera sa do Európy dostala z trópov v 18. storočí, keď botanici a objavitelia začali do salónov prinášať exotické rastliny. Najprv bola kuriozitou v skleníkoch aristokratov a potom si – vďaka svojmu jednoduchému pestovaniu – našla cestu aj do bežných domácností. Na Slovensku si získala popularitu najmä v posledných rokoch, keď sa rozmohla móda „mestskej džungle“.
Skôr ako prejdeme k samotnému ošetreniu hnojivom, stojí za to zamyslieť sa nad tým, čo sa v skutočnosti skrýva za opadávaním listov.
- Najčastejšie je problém spôsobený nedostatočnou zálievkou – buď nedostatočnou, alebo nadmernou.
Monstera ako tropická rastlina potrebuje rovnováhu – pôda by mala byť mierne vlhká, ale nie premočená. - Príliš suchý vzduch, neprimeraná teplota alebo zmeny svetla môžu tiež ovplyvniť stav rastliny. Niekedy je to drobná nedbanlivosť, ktorej nevenujeme pozornosť, čo spôsobí, že naša monstera stratí svoju vitalitu.
A tu sa vynára otázka: Nestojí za to vyskúšať niečo prírodné, čo máme po ruke v kuchyni?
Bobkový list – kuchynské tajomstvo, ktoré zachraňuje rastliny
Bobkový list, ktorý je bežne známy ako korenie do polievok a dusených pokrmov, môže ponúknuť oveľa viac než len aromatické tóny v jedlách.
- Ukázalo sa, že obsahuje cenné minerálne látky, ako je draslík a fosfor, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast rastlín. Tieto živiny podporujú koreňový systém a pomáhajú rastlinám lepšie absorbovať vodu a minerály z pôdy. Vďaka tomu monstera získava späť svoju energiu a jej listy získavajú pevnosť a zdravý zelený lesk.
- Navyše štúdie ukazujú, že ich éterické oleje obsiahnuté v bobkových listoch dokážu bojovať proti patogénom vrátane Botrytis cinerea. Hnojivo z bobkových listov tak môže byť záchrancom pre rastliny sužované hubami.
- Navyše sú pokladnicou vitamínov – A, C a B6. Vitamín A posilňuje bunky monstery, čím pôsobí proti oslabeniu listov, a vitamín C chráni pred stresom, zmierňuje účinky suchého vzduchu alebo teplotných výkyvov. Vitamín B6 zasa podporuje látkovú výmenu a dodáva rastline vitalitu, keď je pôda chudobná na živiny.
Ako pripraviť domáce hnojivo z bobkového listu?
Príprava takéhoto hnojiva je veľmi jednoduchá a nevyžaduje si žiadne špeciálne vybavenie. Tu je recept, ktorý stojí za vyskúšanie:

Foto: shutterstock/CSMaster
- Stačí, ak siahnete do kuchynskej zásuvky – vyberte 3 – 4 suché bobkové listy.
- Do hrnca nalejte asi 500 ml vody a priveďte ju do varu. Do vriacej vody vložte bobkové listy.
- Nechajte ingrediencie uvoľniť – všetko varte približne 10 – 15 minút, kým voda nezačne získavať mierne tmavší, zelenkastý odtieň.
- Po uvarení odstráňte hrniec z ohňa, prikryte ho a nechajte úplne vychladnúť.
- Odstráňte listy a vzniknutú tekutinu prelejte do fľaše alebo pohára. Hnojivo je pripravené na použitie!
Týmto pripraveným roztokom zalievajte monsteru raz za 2 – 3 týždne, najmä v období rastu, keď rastlina potrebuje ďalšie živiny.
Základné zásady starostlivosti o monsteru
Samozrejme, samotné hnojivo z bobkového listu je len jednou časťou komplexnej starostlivosti o monsteru.
- Nezabudnite rastlinu zalievať striedmo. Príliš vlhká pôda môže viesť k hnilobe koreňov a príliš suchá pôda môže viesť k vodnému stresu. Pred zalievaním vždy skontrolujte vlhkosť pôdy – prst zarazený asi 5 cm hlboko by mal naraziť na mierne vlhkú pôdu.
- Monstera rastie najlepšie na miestach s rozptýleným svetlom. Vyhnite sa priamemu, intenzívnemu slnku, ktoré môže spáliť listy, ale pamätajte aj na to, že príliš málo svetla rastlinu oslabuje.
- Na zabezpečenie dobrej drenáže použite priepustný substrát s prídavkom perlitu alebo kôry. Vyhnete sa tak problémom s nadbytkom vody.
- Monstera miluje vlhké prostredie, takže pravidelné kropenie listov alebo používanie zvlhčovača môže výrazne zlepšiť jej kondíciu.
- Z času na čas je dobré monsteru presadiť do čerstvej pôdy, najmä ak pôda v kvetináči už „odovzdala“ všetky živiny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
9 dôvodov, prečo monstera nerastie. Zistite, čo pre ňu môžete urobiť
Monstera môže mať dvojfarebné listy. Stačí sa o ňu starať týmto spôsobom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.