01.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/La Huertina De Toni).
Máte svoju obľúbenú zeleninu? Skvelé, dietológovia a lekári tiež. A nejde len o chuť či osobné preferencie. Keby mali vybrať jednu potravinu, ktorá nám poskytne najväčšie zdravotné výhody, na vrchole rebríčka by sa umiestnila listová zelenina. Existuje na to veľmi konkrétny dôvod a množstvo výskumov. Vysvetlíme, prečo by mal byť napríklad špenát pravidelnou súčasťou nášho jedálnička. A nemusíte sa báť, výber zelenej zeleniny je naozaj široký.

Foto: shutterstock/La Huertina De Toni
Asi každý už počul o tzv. modrých zónach – oblastiach na svete, kde žijú najväčšie populácie storočných ľudí. Čo je ešte zaujímavejšie, títo dlhovekí ľudia sa tešia nielen vysokému veku, ale aj výbornej fyzickej a duševnej kondícii. Medzi modré zóny patrí Okinawa v Japonsku, Loma Linda v Kalifornii, polostrov Nicoya v Kostarike, Sardínia v Taliansku a ostrov Ikaria v Grécku. Podľa výskumníkov existuje niekoľko spoločných faktorov, ktoré výrazne prispievajú k dlhovekosti týchto obyvateľov.
Vedci a demografi zistili, že obyvatelia modrých zón majú deväť základných návykov a princípov životného štýlu, ktoré sa vyskytujú bez ohľadu na ich pôvod či kultúru. Ako sa uvádza na oficiálnej stránke projektu, medzi tieto faktory patrí pravidelný prirodzený pohyb, život bez stresu, vysoký podiel rastlinných potravín v strave, silné sociálne väzby a blízkosť rodiny a priateľov. Vo všetkých týchto oblastiach je tiež jednoduchý prístup k čerstvým, lokálne pestovaným potravinám, ktoré sú často organické a bez pesticídov. Ak si ich obyvatelia nepestujú sami, kupujú ich na trhoch alebo zbierajú vo voľnej prírode. Treba tiež zdôrazniť, že vysoko spracované potraviny v ich strave takmer nefigurujú.
Stravovanie v modrých zónach je založené na rastlinných potravinách, pričom dôraz sa kladie na celé, nespracované, výživné a vlákninou bohaté suroviny. Príkladom podobného modelu stravovania je aj populárna stredomorská diéta.
Najlepšia zelenina na svete
Dan Buettner, zakladateľ konceptu Blue Zones, odborník na dlhovekosť a autor diétneho plánu založeného na tomto výskume, tvrdí, že listová zelenina je kľúčom k dlhšiemu životu. Medzi najlepšie druhy patria špenát, kel, listy kvaky, mangold a ďalšie druhy kapustovitej zeleniny.
„Výskumy ukazujú, že na Ikarii rastie viac ako 75 druhov jedlých zelených rastlín ako burina; mnohé z nich obsahujú až desaťnásobne viac polyfenolov ako červené víno. Štúdie odhalili, že ľudia v strednom veku, ktorí denne konzumovali aspoň šálku varenej listovej zeleniny, mali o 50 % nižšie riziko úmrtia v priebehu nasledujúcich štyroch rokov než tí, ktorí ju nejedli“
– vysvetľuje Buettner na oficiálnej stránke svojho projektu.
Listová zelenina patrí medzi tzv. superpotraviny, ktoré sú plné dôležitých živín a prinášajú množstvo zdravotných benefitov. Pomáhajú znižovať riziko srdcových ochorení, bojovať proti niektorým druhom rakoviny, predchádzať makulárnej degenerácii a znižovať pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu. Pozitívne ovplyvňujú trávenie a črevný mikrobióm, navyše sú bohatým zdrojom vápnika a vitamínu K, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie kostí.
Táto skupina zeleniny bola tiež spojená s nižším rizikom vzniku niektorých druhov rakoviny vďaka vysokému obsahu karotenoidov, ktoré môžu zabraňovať rastu rakovinových buniek v počiatočných štádiách.

Foto: shutterstock/George Dolgikh
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Do omáčky nepridávajte múku. Existuje lepší a zdravší patent
Čo jesť na chudnutie? Stačí zvýšiť príjem jednej zložky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.