3.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/oneinchpunch).
Cítite sa menej šťastní ako pred pár rokmi? Možno za to môže váš vek. Najnovšie vedecké výskumy odhalili, že existuje konkrétny vek, v ktorom ľudia prežívajú najnižšiu mieru spokojnosti so životom. Dobrá správa je, že po tomto bode krivka šťastia opäť stúpa.

Foto: shutterstock/oneinchpunch
Pocit šťastia sa počas života mení podľa predvídateľného vzorca. Vedci tento jav nazývajú „krivka šťastia“. Najnovšie výskumy ukazujú, že najvyššiu mieru spokojnosti dosahujeme v mladosti, potom postupne klesá, až dosiahne svoje minimum, aby sa po päťdesiatke opäť začala dvíhať. Kde na tejto krivke sa práve teraz nachádzate vy?
Magická hranica 47 rokov: Prečo práve vtedy prichádza životné dno?
Prekročili ste štyridsiatku a všimli ste si, že nie ste taký šťastný ako pred dvadsiatimi rokmi? Netrápte sa, je to úplne normálne. Profesor David Blanchflower z Dartmouth College uskutočnil rozsiahly výskum, ktorý dokazuje, že krivka šťastia u ľudí z rôznych kultúr prebieha podobne. Najvyššiu úroveň spokojnosti dosahujeme vo veku 18 rokov, potom počas nasledujúcich rokov postupne klesá.
Termín „kríza stredného veku“ určite poznáte. Najčastejšie postihuje ľudí, najmä mužov, okolo 50. roku života. Tento jav dokonale koreluje s výskumom profesora Blanchflowera. Po analýze údajov zo 132 krajín a stoviek tisíc ľudí zistil, že najnižší bod krivky šťastia pripadá presne na vek 47,2 roka. Je to moment, keď pociťujeme najmenšiu spokojnosť so životom.
Zaujímavé je, že tieto pozorovania sa potvrdzujú v bohatých aj rozvojových krajinách. Po preskúmaní pätnástich „parametrov nešťastia“ u tisícov osôb – ako úzkosť, nespavosť, smútok, depresia, únava či stres – vedci zistili, že v určitom veku sa vyskytujú s podobnou intenzitou bez ohľadu na ekonomický status skúmaných osôb.

Foto: shutterstock/Vadym Pastukh
Prečo sa v strednom veku cítime horšie? Odhalené príčiny poklesu šťastia
Profesor Blanchflower poukazuje na dva pravdepodobné dôvody tohto javu. Prvým sú naše mladícke očakávania voči budúcnosti. Keď máme 18-20 rokov, zvyčajne pozeráme s optimizmom pred seba a veríme, že to najlepšie ešte len príde a svet stojí pred nami otvorený. S postupom rokov však toto presvedčenie môže ustupovať sklamaniu, keď sa život nevyvíja vždy podľa mladíckych snov. V dôsledku toho pred päťdesiatkou mnoho ľudí zažíva krízu.
Druhým možným vysvetlením je naša tendencia porovnávať sa s ostatnými. V mladšom veku sa často zúčastňujeme „preteku potkanov“, snažíme sa dosiahnuť profesionálny a spoločenský úspech, chceme prekonať ostatných. Okolo päťdesiatky tieto ašpirácie môžu strácať na význame. Začíname si uvedomovať, že skutočnú hodnotu majú zdravie, vzťahy s blízkymi, duševný pokoj a psychický komfort. Prestávame pociťovať tlak na úspech a potrebu niečo dokazovať, čo nám umožňuje vydýchnuť si.
Po päťdesiatke prichádza nová vlna šťastia: Prečo sa život opäť rozjasní?
Po prekonaní tohto životného „dna“ úroveň nášho šťastia začína opäť stúpať. Štatistiky ukazujú, že po päťdesiatom roku života sa opäť stávame spokojnejšími so životom a začíname čerpať radosť z rôznych aspektov každodennosti.
S vekom rozvíjame cennú životnú múdrosť. Vďaka nazbieraným skúsenostiam dozrievame a získavame novú perspektívu. Dokážeme viac oceniť to, čo máme, a vidieť pozitíva našej situácie. Prestávame sa naháňať za nedosiahnuteľnými cieľmi a začíname si viac užívať prítomný moment.
Mnohí ľudia po päťdesiatke tiež zažívajú úľavu od rôznych povinností. Deti už zvyčajne vyrastú a osamostatnia sa, kariéra sa stabilizuje a finančná situácia sa často zlepší. To všetko prispieva k väčšej pohode a spokojnosti so životom.
Navyše, s pribúdajúcim vekom sa menia naše priority. Začíname si viac vážiť zdravie, vzťahy a jednoduché radosti života. Prestávame sa trápiť maličkosťami a sústrediť sa na materiálne statky. Namiesto toho hľadáme zmysluplné aktivity a vzťahy, ktoré nám prinášajú skutočné naplnenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto si overíte svoj biologický vek. Stačí jedno jednoduché cvičenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.