09.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/lev radin).
Predstavte si, že váš šéf sa k vám od začiatku správa ako k budúcemu lídrovi. Verí vo vaše schopnosti, dáva vám ťažké, no rozvíjajúce sa úlohy a každý váš úspech oceňuje slovami: „Vedel som, že to dokážeš!“ A teraz iná situácia: iný šéf, iná firma. Už v prvý deň počujete: „Pozrime sa, či sa hodíte…“. Máte pocit, že na všetko, čo robíte, sa pozerá s podozrením. Cítite niečo? Nie je to kúzlo. Toto je efekt Pygmalion – o čom je tento psychologický fenomén?

Foto: shutterstock/lev radin
Čo je to Pygmalion efekt
Názov efektu Pygmalion pochádza z gréckej mytológie. Pygmalion bol sochár, ktorý vytvoril sochu ženy tak dokonalej, že sa do nej zamiloval. Bohyňu Afroditu dojala jeho náklonnosť a vdýchla mramoru život. Psychológia je však o niečom inom: ako očakávania iných ľudí ovplyvňujú naše správanie.
Tento jav prvýkrát študoval Robert Rosenthal v 60. rokoch minulého storočia. V škole uskutočnil experiment, v ktorom informoval učiteľov, že určitá skupina žiakov (v skutočnosti náhodne vybraní) má výnimočný intelektuálny potenciál.
Výsledok? Títo študenti v skutočnosti začali podávať lepšie výkony, pretože učitelia sa k nim správali inak – požadovali viac, častejšie ich chválili a dávali im viac príležitostí na úspech.
Ako tento fascinujúci psychologický fenomén funguje?
Efekt Pygmalionu možno zhrnúť do jednej vety: to, čo si o nás ľudia myslia, ovplyvňuje to, kým sa staneme. Ak vám niekto verí, získate viac príležitostí na rozvoj. Ak si niekto myslí, že budete neúspešný, nedobrovoľne tomu začnete veriť. Profesorka psychológie Carol Dwecková poznamenáva, že to má na deti obzvlášť silný vplyv:
„Deti sú ako zrkadlá – odrážajú presvedčenie dospelých o sebe samých. Ak ich pedagóg vidí ako géniov, je pravdepodobnejšie, že sa z nich stanú géniovia. Ak ich vidia ako lenivých, nevedome im vytvárajú podmienky, aby takými boli.“

Foto: shutterstock.com/ESB Professional
Pygmalionov efekt v práci (má vás váš šéf rád?)
Tento fenomén dokonale funguje vo svete dospelých, najmä v práci. Ak váš manažér verí, že ste talentovaní, získate ambicióznejšie projekty. Ak si myslí, že ste priemerný zamestnanec, je nepravdepodobné, že vám dá šancu dokázať sa.
Navyše si to možno všimnúť nielen vo vzťahoch šéf – zamestnanec. Mali ste niekedy pocit, že sa k vám niekto správa ako k totálne charizmatickému človeku a zrazu… sa v skutočnosti cítite sebavedomejšie? Alebo naopak – stretnete niekoho, kto neverí vo vaše schopnosti, a zrazu sa všetko začne kaziť?
Ako využiť Pygmalion efekt vo svoj prospech?
Teraz najdôležitejšia otázka: čo s tým robiť? Pretože ak iní môžu ovplyvniť naše úspechy a neúspechy, stojí za to vedieť, ako sa proti tomu brániť… alebo to využiť.
- Obklopte sa ľuďmi, ktorí vo vás veria. Ak vás niekto stále podlieza, prečo nezmeniť prostredie?
- Venujte pozornosť svojim myšlienkam. Niekedy sme najhorší „Pygmalion“ my sami. Ak si poviete, že nie ste vhodný, vytvárate sebanaplňujúce sa proroctvo.
- Vyzvite sa. Ľudia, ktorí vo vás veria, vám často dávajú ťažšie úlohy – no práve oni vás rozvíjajú.
- Použite ho na ostatných. Ak ste učiteľ, šéf, rodič – pamätajte, že vaše očakávania formujú ľudí okolo vás.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Smiech ako liek: Prečo by ste sa mali smiať každý deň
Šťastie nie je dielom náhody! 10 návykov najšťastnejších ľudí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.