14.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/TungArt7).
Vaším mottom je viac, lepšie, rýchlejšie? Je veľmi pravdepodobné, že len čo prídete domov z práce alebo zavriete notebook, máte pocit, že vás niekto náhle odrezal od zdroja energie. Ide o bežný problém. Celé umenie spočíva v šikovnom dobíjaní batérií vo voľnom čase – potvrdzujú to odborníci. Vnucovanie si neustáleho prehnaného tempa nie je riešením.

Foto: shutterstock/TungArt7
- Ak sa budete nútiť pracovať tvrdšie a rýchlejšie, nemusí to nevyhnutne znamenať, že budete produktívnejší. V skutočnosti tým utrpí vaša kreativita a energetické zdroje
- Podľa klinického psychológa je čas na zotavenie posvätný, bez neho nemáte šancu byť plne efektívni.
- To, čo robíte po práci, je veľmi dôležité pre vašu produktivitu. Mnohí z nás robia chybu
- Ďalšie dôležité informácie nájdete na domovskej stránke Onetu.
Ak si po práci nenaplánujete čas na odpočinok a čas pre seba, môžete mať veľké problémy s produktivitou a pociťovať neustály pokles energie, upozorňujú odborníci „Keď sa mimo práce cítime oddýchnutí a naplnení, po návrate do práce sme produktívnejší a prítomnejší,“ – Sophie Mortová, klinická psychologička, vysvetľuje. Tu je päť vecí, ktorým by ste sa mali po návrate domov bezpodmienečne vyhnúť.
Týchto päť vecí vám po práci uberá energiu
Stále pracujú
Podľa kórejskej štúdie mnohí ľudia pociťujú tlak na nepretržitú prácu a tí, ktorí pracujú na profesionálnych projektoch aj po pracovnej dobe, častejšie trpia vyhorením a nižšou spokojnosťou v práci ako tí, ktorí dokážu oddeliť svoj súkromný a pracovný život. Potvrdzujú to aj odborníci v tejto oblasti. Váš mozog nutne potrebuje voľno! Pomôže vám nielen zotaviť sa z práce, ale aj vrátiť sa k pracovným povinnostiam na druhý deň s novou a sviežou energiou.
Kontrolujete oznámenia a e-maily
Aj keď sa zdržíte práce po pracovnej dobe, nie je také jednoduché odrezať sa od kontroly e-mailov, chatu a oznámení, a to je jeden z najväčších hriechov. Takáto činnosť vám ukrajuje silu a chuť čokoľvek robiť. Údajne nepracujete, no vaša hlava naďalej sedí pri stole a väčšinou sa zaoberá každou novou informáciou. Psychológovia tento jav potvrdzujú; už len pohľad na oznámenia z práce udržiava váš mozog v neustálom stave pohotovosti.

Foto: shutterstock/New Africa
Nemáte čas na seba
Hoci práca z domu má svoje výhody, pre mnohých ľudí sa hranice medzi pracovným a osobným časom stierajú. Pri práci na diaľku je veľmi ťažké udržať zdravú rovnováhu. To má časom za následok nižšiu produktivitu a stratu motivácie. Dávajte si pozor, aby ste sa nedostali do takéhoto začarovaného kruhu. Najlepším patentom na boj proti rozmazávaniu hraníc je vytvoriť si rituál na konci dňa pri svojom pracovnom stole. Môže to byť čokoľvek. Ide o to, aby ste naučili svoj mozog rozpoznať signál, po ktorom je čas na oddych a prechod do úplne iného režimu.
Preťažujete sa ďalšími vyčerpávajúcimi úlohami
Vaším ďalším najväčším nepriateľom je nadbytok povinností. Dokonale chápeme, že je to niekedy najťažšia úloha, ale bez času pre seba to dlhodobo nepôjde. Skúste si povinnosti, ktoré na vás čakajú, rozložiť na viac dní alebo… na viacero ľudí. Nech sa do každodenných úloh zapoja aj ostatní členovia domácnosti. Je to tiež dobrý spôsob, ako prepliesť povinnosti, ktoré vás zaťažujú, s činnosťami, ktoré vám poskytujú oddych – aj keď ich pomer stále nie je rovnaký. Funguje to.
Podceňovanie významu spánku
Dobrý spánok a večerné rituály sú pre produktivitu absolútnou nevyhnutnosťou – náš mozog miluje nielen nočný odpočinok, ale aj prípravu naň. Ako vysvetľujú odborníci, je nevyhnutný pre vašu produktivitu, výkonnosť, pamäť, kreativitu a úroveň energie. Začnite brať spánkovú hygienu vážne – inak bude ťažké striasť zo seba únavu a energetické jamy po práci.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Neexistujú horší šéfovia ako tieto tri znamenia zverokruhu. Práca s nimi je zvyčajne utrpením
Povolanie vs. znamenie zverokruhu. Ktorá práca bude pre vás najlepšia? Hviezdy jasne naznačujú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.