15.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Toii Scape).
Veľkonočné upratovanie sa blíži ku koncu a vám zostáva už len upratať kúpeľňu? Neodvracajte pozornosť od nevzhľadných škár, s ich čistením sa nemusíte vôbec namáhať. Vyskúšajte najefektívnejšie triky a škáry a môžu vyzerať opäť ako nové.

Foto: shutterstock/Toii Scape
Upratovanie a čistenie kúpeľne dá poriadne zabrať a obkladačky, najmä tie v sprche, sú často veľmi citlivou oblasťou. Najviac sa zašpinia a sú plné usadenín od mydla, vody a iných látok. Ich efektívne čistenie môže zabrať veľa času a použiť veľa chemikálií. Na všetko však existuje riešenie.
Skôr ako sa pustíte do upratovania, zapamätajte si niekoľko pravidiel, ktoré vám to uľahčia a pomôžu vám v budúcnosti vyhnúť sa zdĺhavej a často zbytočnej práci. Aby boli škáry dlho čisté a krásne, oplatí sa im pomôcť. Jednoduchá pravidelnosť bude nenahraditeľná – dôsledná starostlivosť o čistotu zaberie oveľa menej času ako drhnutie, keď ich stav už volá do nebies. Vyplatí sa ich aj vhodne impregnovať, čím škáry ochránite pred plesňami a usadeninami z tvrdej vody. Najťažšie sa odstraňujú kontaminanty, ktoré sú hlboko zapustené v zálievke.
Na čistenie škár nepotrebujete žiadne špeciálne prípravky ani náradie – poslúžia handričky a kefky, dokonca aj dnes už slávna stará zubná kefka, ktorá sa šikovne dostane do najväčších kútov kúpeľne.
Ako čistiť špáru v kúpeľni? Najlepšie triky
Na čistenie škár si samozrejme môžete zakúpiť špeciálne špeciálne chemikálie a čistiace prostriedky. Mínus? Takéto výrobky majú zvyčajne dve nevýhody: vysokú cenu a veľmi agresívne chemické zloženie.
Úlohu však zvládnu aj jednoduché domáce prostriedky. Udržiavanie tohto prvku v čistote nie je len vecou estetiky a hygieny, ale aj životnosti samotnej škárovacej hmoty – jej udržiavanie v dobrom hygienickom stave môže dokonca predĺžiť jej životnosť.
Ako čistiť škáry?
Voda, ocot a sóda
Toto je najlepšia čistiaca súprava, akú si viete predstaviť. Stojí centy, funguje skvele a nepoškodzuje životné prostredie. Najlepšie je pripraviť čistiaci roztok alebo pastu. Druhá možnosť funguje najlepšie na miestach, kde kvapalina steká dole, teda po stenách a všetkých zvislých plochách, ale je oveľa viac kondenzovaná. Ako pripraviť kvapalinu?
- Majte pripravenú fľaštičku s rozprašovačom, veľmi vám to uľahčí čistenie.
- Nalejte do nej 100 ml vody a octu a potom štandardné balenie sódy bikarbóny.
- Miešame, kým sa sóda nerozpustí. Pri kontakte s octom môže mierne šumieť.
- Pripravený prípravok naneste na škáry a nechajte asi pol hodiny pôsobiť.
- Po uplynutí tejto doby tekutinu jednoducho umyte vlhkou handričkou alebo opláchnite. Na miestach, kde bola nečistota veľmi silná, môžete škáry trochu vydrhnúť kefkou. Hotovo.

Foto: shutterstock/Stokkete
Prášok do pečiva
Ak nemáte sódu bikarbónu, môžete použiť prášok do pečiva, je to ďalšia tajná zbraň v boji proti špinavej škárovacej hmote.
- Stačí zmiešať prášok do pečiva s trochou vody, naniesť na škáry a vmasírovať kefkou.
- Pastu môžete nechať pôsobiť 10 – 15 minút, potom ju opláchnuť vodou.
Prášok do pečiva je vynikajúci spôsob, ako odstrániť vodný kameň, mastnotu a dokonca aj hrdzu.
Zubná pasta
Ďalším spojencom pri upratovaní kúpeľne je prípravok, ktorý máte vždy po ruke – zubná pasta. Naneste zubnú pastu na kefku a vydrhnite škáry, účinky sú prekvapivé, no hlavne ich uvidíte okamžite.

Foto: shutterstock/Jenn Huls
Ako efektívne vyčistiť škáry podlahy?
Škáry medzi podlahou môžu predstavovať skutočnú výzvu, najmä tie svetlé. Oveľa rýchlejšie a ľahšie sa zašpinia, preto si dajte záležať na tom, aby ste ich pri upratovaní pravidelne čistili. Rovnaké metódy budú fungovať na ich čistenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Postarajte sa na Veľkú noc o svoje snehobiele uteráky. Vďaka tomu budú vyzerať ako nové
Zázračná pasta na okná: Ako vrátiť plastovým rámom snehobielu farbu bez chémie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.