15.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Traveler0205).
Citrusy by mali byť neoddeliteľnou súčasťou vyváženej stravy. Väčšina dovážaných plodov však môže mať na šupke toxické chemikálie – a veľa ľudí o tom netuší. Nachádza sa imazalil na citrónoch? Odpoveď vás nemusí potešiť.

Foto: shutterstock/Traveler0205
Citróny sú často symbolom zdravia – plné vitamínu C, flavonoidov, limonénu, vlákniny či minerálov. No to, čo vidíme ako zdravý doplnok pitného režimu či pečenia, môže v sebe niesť neželaného „spolucestujúceho“. Reč je o imazalile – syntetickom fungicíde, ktorý sa bežne používa na ochranu citrusov počas prepravy. A to nie je jediná látka, ktorá sa na nich môže nachádzať.
Naoko zdravé, zvnútra chemicky ošetrené
Imazalil, tiabendazol či ortofenylfenolát sodný – to sú názvy, ktoré znejú ako z chemického laboratória. A presne tam aj patria. Tieto látky sa bežne používajú pri konvenčne pestovaných citrusoch, aby vydržali cestu cez pol sveta bez plesní a poškodenia. Problém? Zostávajú na šupke a len ťažko sa dajú umyť.
Podľa Environmental Protection Agency (EPA) je imazalil potenciálny karcinogén. Môže mať vplyv na pečeň, hormonálny systém a zdravie čriev. Ak používate kôru citrusov pri varení alebo pečení, dávate si do tela viac, než len vitamíny.

Foto: shutterstock/Brent Hofacker
Jan Tuna varuje: Omývanie nestačí
Český moderátor Jan Tuna v relácii A DOST! na TelevizeSeznam.cz spolu s odborníkmi z VŠCHT testoval desiatky citrusov. Výsledok? Všetky konvenčné citrusy obsahovali pesticídy – najmä v kôre. Naopak, citrusy z bioprodukcie boli úplne čisté.
„Samozrejme vás to v tej chvíli nezabije, ale ak to budete robiť opakovane, dostávate do tela dávku pesticídov,“ varuje Tuna. Upozorňuje tiež, že v niektorých plodoch našli aj desať či viac druhov pesticídov naraz.
Zlaté pravidlo: Nekonzumujte kôru z bežných citrusov
Aj keď sa môže zdať, že dôkladným umytím plodu problém vyriešite, odborníci upozorňujú, že imazalil preniká hlbšie do šupky a nie je možné ho úplne odstrániť bežným opláchnutím. Preto sa odporúča:
- Nepoužívať kôru z citrusov, ktoré nie sú označené ako bio
- Pred konzumáciou citrusy aspoň poriadne vydrhnúť kefkou
- Pri výbere citrusov všímať si etiketu – ak je uvedený imazalil, kôru radšej vynechajte
Bio citrusy? Oplatí sa priplatiť
Testovanie potvrdilo jedno – za kvalitu si síce priplatíte, no vaše zdravie vám poďakuje. Bio citróny, pomaranče, grepy či limetky neobsahovali žiadne pesticídy. Ani na šupke, ani v dužine.

Foto: shutterstock/DC Studio
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už po niekoľkýkrát za sebou sa stala najlepšou diétou na svete. Vznikla v Európe
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.