17.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Aleksey Matrenin).
Jarná únava vás premáha a cítite sa bez energie? Zabudnite na drahé výživové doplnky! Príroda nám ponúka zázračný liek, ktorý rastie doslova všade okolo nás. Tento nenápadný zelený poklad vás postaví na nohy, zbaví úzkosti a ešte omnoho viac.

Mladé lístky žihľavy sú surovinou, ktorú ľudia využívajú v liečiteľstve a ľudovej medicíne už stáročia. Môžu poslúžiť na prípravu domáceho odvaru, ktorý výborne podporí vaše zdravie. Na čo konkrétne pomáha a ako pripraviť čaj z mladých lístkov žihľavy? Poradíme vám.
Prírodný všeliek, ktorý vás prekvapí svojou silou
Odvar zo žihľavy predstavuje vynikajúci spôsob, ako sa zbaviť alergií a nádchy. Pomáha tiež odstrániť zahlienenie a prebytok hlienu. Žihľava vykazuje aj protizápalové a analgetické účinky. Navyše čaj z mladých listov žihľavy môže priaznivo vplývať na reguláciu hladiny cukru v krvi. Má tiež vplyv na udržanie správneho krvného tlaku.
Mnohí odborníci tvrdia, že žihľavový čaj upokojuje a znižuje pocit úzkosti. Práve v jarnom období, keď mnohí z nás pociťujú zvýšenú nervozitu a únavu, môže byť tento prírodný prostriedok skutočným požehnaním. Stačí jedna šálka denne a pocítite rozdiel už po niekoľkých dňoch pravidelného užívania.
Zázračný pomocník pre ženy aj mužov
Čajík z mladých listov žihľavy pozitívne ovplyvňuje pohodu žien v období menopauzy a zmierňuje nepríjemné ťažkosti, ako sú návaly horúčavy. Žihľava je vhodná aj pre mužov, pretože môže zmierňovať zväčšenie prostaty.

Foto: Shutterstock/encierro
Pravidelné pitie žihľavového čaju môže tiež pomôcť pri detoxikácii organizmu a podporiť funkciu obličiek. Žihľava obsahuje látky, ktoré pomáhajú telu zbaviť sa škodlivých toxínov a podporujú prirodzené čistiace procesy. Výsledkom je nielen lepšia energia, ale aj žiarivejšia pleť a silnejšie vlasy.
Nielen na pitie – žihľava ako kozmetický zázrak
Stojí za zmienku, že odvar z mladých lístkov žihľavy môže byť používaný aj externe na pokožku. Pomáha pri liečbe drobných poranení, uštipnutí, a tiež v prípade ekzému či popálenín. Niektorí ho používajú aj ako tonikum na pleť s nedokonalosťami alebo ako vlasovú vodu na posilnenie a proti masteniu vlasov. Pripisuje sa mu tiež účinok znižujúci vypadávanie vlasov.
Žihľavový odvar môžete použiť ako záverečnú vlasovú vodu po umytí vlasov. Stačí ho nechať vychladnúť a potom ním preliať vlasy. Neoplachujte ho – nechajte účinné látky pôsobiť. Vaše vlasy získajú zdravý lesk a budú menej vypadávať.

Foto: shutterstock/Studio Photo MH
Ako správne pripraviť čaj z mladých lístkov žihľavy?
Každý sa aspoň raz „popálil“ žihľavou. Na listoch aj stonkách rastliny sú umiestnené chĺpky, ktoré po dotyku spôsobujú pálenie a pľuzgiere na koži. Je to obranný mechanizmus rastliny. Aby ste neutralizovali jej dráždivý účinok, pred konzumáciou žihľavu sparíte horúcou vodou alebo uvaríte.
Najlepšie je zbierať mladé lístky žihľavy v jarnom období od apríla do mája, predtým než rastlina začne kvitnúť. Najlepšie je zbierať ju v oblastiach vzdialených od hlavných ciest a priemyselných centier. Môžete ju tiež usušiť, treba to robiť pri teplote nepresahujúcej 35 stupňov. Najlepšie je to robiť v suchých a vzdušných miestnostiach, napríklad rozloženú na papieri.
Na prípravu čaju z mladých lístkov žihľavy budete potrebovať: niekoľko lístkov žihľavy a 250 ml vriacej vody. Začnite dôkladným umytím lístkov, potom ich vložte do hrnčeka a zalejte vriacou vodou. Odstavte na lúhovanie pod pokrievkou na približne 10 minút. Hotový odvar preceďte, môžete ho osladiť medom, erytritolom alebo xylitolom a pridať trochu citrónovej šťavy.
Hoci je čaj z mladých listov žihľavy veľmi zdravý, netreba to s jeho množstvom preháňať. Je dobré pamätať, že u niektorých osôb môže spôsobovať potravinové alergie. Neodporúča sa osobám, ktoré majú hypoglykémiu, jeho pitie sa neodporúča ani tehotným ženám a malým deťom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo vám dáva pitie žihľavy? Účinky vás možno prekvapia. Stačia 2 poháre denne
Čaj pre zamiokulkas. Dajte mu napiť a rýchlo vyklíčia nové lístky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.