18.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mariia Boiko).
Jar je čas, keď sa príroda pomaly začína prebúdzať. To platí aj pre rastliny, ktoré pestujete vo vašom dome. Preto sa oplatí venovať pozornosť orchideám a vykonať niekoľko základných ošetrení, aby mohli krásne kvitnúť. Okrem toho musíte trochu zmeniť rutinu starostlivosti o vaše rastliny. Prečítajte si, ako sa starať o orchidey na jar.

Foto: shutterstock/Mariia Boiko
Po zime vaše orchidey často chradnú. V takýchto prípadoch sa s príchodom jari oplatí zaviesť niekoľko zmien a vykonať niekoľko ošetrovacích postupov, vďaka ktorým rastliny ožijú a navyše krásne zakvitnú. Poradíme vám, ako sa na jar starať o orchidey a aké podmienky im zabezpečiť počas teplejších dní.
Jar je najvhodnejším obdobím na vykonanie týchto ošetrení. Vďaka nim budú orchidey krásne kvitnúť
Na jar sa musíte o vaše orchidey starať. Základom je vykonať určité procedúry, ktoré pomôžu vašej rastline lepšie sa vyvíjať a v dôsledku toho krásne kvitnúť. Prvú vec, o ktorú sa treba postarať, predstavuje presádzanie orchideí. To sa robí najmä vtedy, keď korene prerastú kvetináč a pôda stratí svoju pôvodnú štruktúru.
Pri výmene zeminy nezabudnite, že nový substrát by mal byť vzdušný, ľahký a priepustný. Najlepšie je použiť výrobok špeciálne určený pre orchidey. Okrem toho pri presádzaní dbajte na odstránenie starých a odumretých koreňov. Nepresádzajte rastlinu do oveľa väčšieho kvetináča, ktorý zadržiava vodu, aby ste predišli hnilobe koreňov.
Ďalšie opatrenie, ktoré musíte vykonať na jar, predstavuje hnojenie orchidey. Hnojenie je nevyhnutné pre bohaté kvitnutie rastliny. Na tento účel používajte hnojivá špeciálne určené pre orchidey. Používajte ich každých štrnásť dní v zriedenej dávke, pretože pri týchto rastlinách je lepšie poskytnúť menej ako viac minerálnych živín, pretože by to mohlo viesť k spáleniu koreňov.
Tieto zvyky by sa mali zaviesť na jar – ako sa starať o orchidey po zime?
Po zime musíte nielen vykonať vyššie uvedené ošetrenia, ale aj zmeniť svoje návyky. Keďže sa otepľuje a je viac svetla, musíte urobiť niekoľko zmien. V prvom rade ste obmedzili zalievanie orchideí počas chladnejších mesiacov. S príchodom jari im môžete zabezpečiť viac vlahy prilievaním vody raz týždenne.
Najlepšie to urobíte tak, že kvetináč ponoríte do vody asi na 15 minút a potom prebytočnú vodu vypustíte. Nezabudnite, že pri zalievaní orchideí musíte používať dažďovú vodu alebo filtrovanú vodu, pretože voda z vodovodu by bola príliš tvrdá.
Berte do úvahy aj to, že orchidey nemajú rady priame slnečné svetlo, ktoré často vedie k popáleniu listov. Preto ich na jar premiestnite na východný alebo západný parapet. Okrem toho sa oplatí zvýšiť teplotu prostredia, aby ste stimulovali rast a kvitnutie rastliny.
Nezabudnite tiež po zime dôkladne skontrolovať svoje rastliny. Znepokojujúcimi signálmi by pre vás mali byť zvädnuté listy, škvrny alebo biele škvrny. V takom prípade je najlepšie okamžite identifikovať problém a prijať príslušné opatrenia. Pevné, zelené listy a strieborno-zelené korene sú znakom toho, že vaša orchidea je úplne zdravá.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Orchidea bude kvitnúť a kvitnúť. Zalievajte ju zázračnou zmesou a postriekajte ňou listy
Prečo má orchidea žlté listy? Najčastejšie príčiny, ako zistiť, či je rastlina chorá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.