18.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/lenic).
Máte už dosť rastlín, ktoré sú večne choré, rozmarné a uschnú pri prvom slnku? Zoznámte sa s pierisom japonským – kríkom, ktorý vyzerá ako zo záhradného sna, darí sa mu na slnku aj v tieni a nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Pozrite sa, ako z neho urobiť kráľa záhonu!

Foto: shutterstock/lenic
Zabudnite na rozmarnú hortenziu
Ak máte záhradu a aspoň raz ste sa pokúsili o pestovanie hortenzie, viete, že dokáže byť rozmarná. Raz má príliš málo slnka, raz príliš veľa, raz je voda príliš tvrdá a inokedy nie je pôda dostatočne kyslá. Výsledok? Namiesto veľkolepého kvitnutia – chudobný krík a frustrácia.
Ale buďte pokojní, existuje alternatíva. A nie len tak hocijaká alternatíva! Zoznámte sa s pierisom japonským – vždyzeleným kríkom, ktorý zdobí záhradu po celý rok, na jar kvitne ako mávnutím čarovného prútika a nesťažuje sa. Rastie v tieni, polotieni aj na slnku, vyzerá ako z rozprávky a nepotrebuje doktorát zo záhradníctva.
Odkiaľ sa vzal tento zázrak?
Pieris japonský (Pieris japonica) je ker pochádzajúci z východnej Ázie – už stáročia sa pestuje v záhradách Japonska, Číny a Taiwanu. V Európe si získal popularitu relatívne nedávno, ale srdcia záhradkárov získal hneď.
Niet divu – jeho jemné zvončekovité kvety pripomínajú biele alebo ružové konvalinky a objavujú sa už v marci, čím ohlasujú jar. Nie sú to však len kvety, čím vyniká – pieris po celý rok zaujme svojimi lesklými stále zelenými listami a pestrým mladým porastom. Je to rastlina, ktorá sa naozaj má čím pochváliť.
Prečo pieris víťazí nad hortenziou?
Po prvé – je menej náročný. Nemusí sa strihať každú sezónu, neuráža sa pre dočasný nedostatok vody a nefňuká, keď slnko svieti trochu priveľa.
Po druhé – pieris je vždyzelený ker. To znamená, že záhradu zdobí aj v zime, keď sa väčšina rastlín ukladá k zimnému spánku.
Po tretie – jeho dekoratívna sezóna trvá oveľa dlhšie. Od farebného rastu na jar cez kvitnutie až po zimnú prítomnosť pieris jednoducho vyzerá dobre. A navyše sa o neho nemusíte nijako špeciálne starať.
Požiadavky a starostlivosť – hračka
Pieris rastie najlepšie v polotieni, ale znáša aj plné slnko (ak nie je horúce) a tieň. Ideálnym miestom je roh záhrady pod korunou stromu, pri stene domu alebo altánku – kde je svetlo rozptýlené a pôda príliš rýchlo nevysychá.
Pôda? Pieris má rád mierne kyslú, humusovitú, priepustnú a vždy mierne vlhkú pôdu. Žiadne blato alebo suchý piesok – najlepšie sa hodí pôda obohatená o kyslú rašelinu alebo hotová zmes pre vresovce. A nezabudnite – pieris neznáša sucho. Pravidelne zalievajte, najmä po výsadbe a počas horúčav. Ale pozor nezatopte ho!
Strihanie? Minimálne. Po odkvitnutí stačí jemne zastrihnúť stonky, aby ste rastlinu podporili v zahusťovaní a dodali jej pekný tvar. Môžete tiež odstrániť odkvitnuté kvetenstvo a zľahka odľahčiť korunu. Žiadny stres a žiadna veľká starostlivosť.
Hnojenie – pieris sa rád kŕmi. Od jari do polovice leta je dobré pieris pravidelne prihnojovať (každých 4 – 6 týždňov) hnojivom pre kyslomilné rastliny. Ak ste však priaznivcom ekologického záhradkárčenia, môžete sa obrátiť na prírodné metódy: kávovú usadeninu, kompost z ihličia, zriedený nálev zo žihľavy. Posledné hnojenie je najlepšie vykonať koncom júla – potom nechajte rastlinu, aby sa pokojne pripravila na zimný odpočinok.
Skutočný klenot medzi okrasnými rastlinami
Odroda Pieris japonica Variegata je určite rastlinou, do ktorej sa oplatí investovať. Na prvý pohľad zaujmú dvojfarebné listy – tmavozelené s krémovo bielym nepravidelným okrajom. Vyzerajú elegantne po celý rok a ešte zaujímavejšie sú na jar, keď mladé výhonky vyrastú v odtieňoch červenej a ružovej a o chvíľu neskôr sa objavia zvončekovité kvety pripomínajúce konvalinky. Čisté kúzlo, žiadny ker!
S kým si pieris rozumie v záhrade?
Je to nielen sólista, ale aj skvelý člen záhradného tímu. Vďaka svojim nárokom si dobre nájde cestu do spoločnosti iných kyslomilných rastlín. Môžete s ním vytvoriť nápadné záhony, ktoré potešia oko počas celého roka. Tu sú niektorí z najlepších spoločníkov pierisu:
- vresy a vresovce – nádherne dopĺňajú pieris a vďaka rôznym obdobiam kvitnutia záhon nikdy nevyzerá prázdny;
- rododendrony a azalky – tieto rastliny sú záhradným tímom snov. Podobné nároky a spoločné kvitnutie na jar vytvárajú veľkolepý efekt;
- hosty – ich veľké, dekoratívne listy sú dokonalým pozadím pre jemné, lesklé listy pierisu;
- paprade – dodávajú prirodzenosť a mäkkosť a výborne sa hodia do polotienistých zákutí;
- heuchery – ich farebné listy vytvárajú kontrast so stále zelenou formou pierisu a dodávajú záhonu energiu.
Oplatí sa myslieť aj na štruktúru – vyššie kríky vysádzajte vzadu a pieris bude tvoriť stred záhonu. Môže rásť v zemi aj vo veľkých kvetináčoch na terase. Bude vyzerať dobre v akomkoľvek prevedení – je to taký módny, ale nenáročný ker.
Ako vytvoriť aranžmán s pierisom?
Snívate o záhone, ktorý vyzerá dobre nonstop? Začnite s pierisom ako hlavným prvkom. Obklopte ho niekoľkými trsmi vresov alebo vresovcov, pridajte heuchery pre kontrast a pozadie z hosty. Na polotieňové miesto pridajte paprade a na slnečnejšie miesto miniatúrne azalky.
Výsledok? Rozprávkový kútik v záhrade, ktorý zaujme svojou rozmanitosťou, ale zároveň je súdržný a odolný voči vašej prípadnej nepozornosti pri zalievaní.
Ak hľadáte ker, ktorý bude zdobiť vašu záhradu dvanásť mesiacov v roku bez toho, aby vás zo záhradníčenia bolela hlava, pieris japonský je ideálnou voľbou. Pozvite ho do svojej záhrady a už nikdy vám nebude chýbať náladová hortenzia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vôbec nie tuje. Tieto vždyzelené opadavé kríky sú oveľa krajšie
Sadíte vresy do kvetináčov? Tieto rastliny sa k nim dokonale hodia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.