19.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JulijaDmitrijeva).
Čím kŕmiť sadenice paradajok, aby mali silné stonky a silné korene? V tomto ranom štádiu vývoja je riskantné používať minerálne hnojivá. Oveľa vhodnejšie sú šetrné prírodné živiny, ktoré nepoškodia mladé rastliny. Aké domáce hnojivo používať? Odporúčame, čo posilní sadenice paradajok a podporí ich zdravý rast.

Foto: shutterstock/JulijaDmitrijeva
Kedy sadiť paradajky do zeme?
Paradajky sú teplomilné rastliny s dlhou vegetačnou dobou, preto sa v našich klimatických podmienkach pestujú len zo sadeníc. Samostatne získané alebo zakúpené sadenice paradajok možno vysádzať do zeme až v druhej polovici mája, t. j. keď pominie riziko jarných mrazov. Rastliny sú totiž veľmi citlivé na nízke teploty a aj prechodné ochladenie ich úplne zničí. Z tohto dôvodu sa paradajky najčastejšie pestujú v skleníku alebo v tuneli, kde sú chránené pred nepriaznivými podmienkami.
Pred umiestnením sadeníc paradajok na trvalé stanovište by sa mali otužovať, t. j. jednoducho privyknúť na vonkajšie podmienky. Na tento účel by sa mali mladé rastliny približne dva týždne pred výsadbou do zeme každý deň vyložiť napríklad na terasu alebo balkón. Spočiatku ich tam môžete nechať 1 – 2 hodiny a postupne čas pobytu vonku predlžovať. Nakoniec, 2 – 3 dni pred výsadbou, dajte rastliny von na noc.
Počas otužovania by mali byť sadenice na chránenom, odľahlom mieste. Nesmú byť vystavené priamemu slnku ani dažďu – najlepšie je umiestniť ich do ľahkého tieňa a pod prístrešok. V prípade náhleho ochladenia (pod 10 °C) by sa otužovanie malo odložiť, kým sa poveternostné podmienky nezlepšia.
Hnojivo na posilnenie sadeníc paradajok
Otužovanie predstavuje jeden zo spôsobov, ako posilniť sadenice paradajok pred ich výsadbou do zeme. Ďalší spôsob tvorí hnojenie. Na to sa oplatí pamätať, ak chcete získať silné kríky, ktoré budú v budúcnosti prinášať veľa plodov.
Paradajky sú skutočne nenásytné rastliny, ktoré potrebujú prísun živín na začiatku svojho rastu. Musíte však mať na pamäti, že sadenice majú jemný koreňový systém, preto ich kŕmte opatrne. Hnojiť ich môžete začať 3 – 4 týždne po výseve, keď sú vysoké niekoľko centimetrov a majú už vytvorené riadne listy.
Na kŕmenie sadeníc paradajok nepotrebujete kombinované minerálne hnojivá, ktoré pri nadmernom používaní môžu sadenice ľahko poškodiť. Oveľa bezpečnejším riešením je pripraviť si vlastné hnojivo z 2 lacných zložiek:
- 1 pohár mlieka,
- 1 čajová lyžička sódy bikarbóny.
Mlieko pri izbovej teplote opatrne zmiešajte so sódou bikarbónou. Týmto roztokom zalievajte sadenice paradajok každé 2 – 3 týždne – stačí 1 polievková lyžica pod každú sadenicu. Vďaka hnojivu budú mať rastliny silné stonky a silné korene, takže sa dobre ujmú v pôde.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy zasiať paradajky na sadenice? Skúsení záhradníci sa držia tohto dátumu
Čím skôr, tým lepšie? Kľúčom k úspechu je načasovanie výsevu paradajok. Vaši susedia budú ohromení
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.