18.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrei Armiagov).
Ružová, exotická, drahá a vraj zázračná. Himalájska soľ si získala srdcia (a peňaženky) mnohých Slovákov, ktorí veria, že je zdravšia než klasická kuchynská soľ. No realita môže byť úplne iná. Vedci a zdravotníci čoraz častejšie varujú, že zbožňovaná „soľ z Himalájí“ je len dobre prebalený marketingový trik. Prečo by ste si ju najbližšie možno radšej nekúpili?

Foto: shutterstock/Andrei Armiagov
Mýtus č. 1: Soľ z Himalájí? Ani náhodou!
Mnohí si predstavujú, že himalájska soľ pochádza priamo z majestátnych Himalájí. Realita? Ťaží sa v Pakistane, približne 300 kilometrov od najbližšieho „himalájskeho“ kopca, konkrétne v soľnej bani Khewra. A hoci sa datuje jej vznik stovky miliónov rokov do minulosti, ide o zvyšky prehistorického mora, nie o magickú soľ z vysokých hôr. Navyše, ide o morskú soľ – nie o kamennú, ako sa často mylne uvádza.
Mýtus č. 2: Najčistejšia soľ na svete? Skôr najpreceňovanejšia
Fanúšikovia himalájskej soli často tvrdia, že ide o „najčistejšiu soľ“, lebo sa ťaží ručne, bez strojov. To však zároveň znamená, že sa ťaží v ťažkých podmienkach, s využitím prácneho ručného náradia a pušného prachu – a za smiešne mzdy pre miestnych baníkov. Navyše, podľa analýz sa v nej našli stopy ťažkých kovov ako ortuť, olovo či hliník. A pozor: často neobsahuje pridaný jód, ktorý je u nás povinne pridávaný do soli pre prevenciu porúch štítnej žľazy.
Mýtus č. 3: Plná minerálov? Áno, ale len tak trochu
Marketing tvrdí, že himalájska soľ obsahuje až 84 druhov minerálov. Pravda je však taká, že tieto látky tvoria len približne 2 % jej zloženia – zvyšok je rovnaký chlorid sodný ako v bežnej soli. A z tých 84 prvkov je len asi 15 pre ľudské telo skutočne dôležitých. Množstvá sú však také mizivé, že ak by ste z nej chceli získať odporúčané denné dávky minerálov, museli by ste zjesť nebezpečne veľa soli.
Mýtus č. 4: Obsahuje menej sodíka? Iba opticky
Niekedy sa tvrdí, že ružová soľ má menej sodíka. To však platí len vtedy, ak ju meriate lyžicou – jej kryštály sú väčšie, takže do lyžice sa ho zmestí menej. Ale ak by ste ju vážili, zistíte, že obsahuje takmer rovnaké množstvo sodíka ako klasická soľ. Zdravotný rozdiel? Prakticky žiadny.
Vedľajšie účinky? Rovnaké ako pri bežnej soli
Príliš veľa soli, nech už je akákoľvek, zaťažuje srdce, obličky a zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku. Lekári z amerického portálu WebMD.com, ktorí spolupracujú s vyše stovkou špecialistov, varujú, že himalájska soľ nie je výnimkou. Neobsahuje kalórie ani tuky – ale ani zázraky. Je to prosto len… soľ.
A čo tie soľné lampy a detox?
Možno máte doma ružovú lampu z himalájskej soli a veríte, že vám čistí vzduch a zlepšuje náladu. Vedci však hovoria jasne – neexistujú dôkazy, že by tieto lampy uvoľňovali „zdravé“ ióny alebo mali iné liečivé účinky. Ide o mýtus, ktorý sa stal virálnym hitom, nie o fakt.
Oplatí sa teda za ňu platiť viac?
Záverečné slovo patrí vám. Ale vedzte, že rozdiel medzi obyčajnou soľou za pár centov a ružovou „luxusnou“ soľou za niekoľko eur je skôr vizuálny než výživový. Pokiaľ vám ide len o chuť alebo dekoratívny efekt, smelo do toho. Ak však dúfate v zdravotné zázraky, možno vás čaká trpké (a slané) sklamanie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Akú zeleninu by ste nemali jesť s chorou pečeňou? Pozrite si zoznam
Jeden z najlepších medov pre seniorov. Podporuje srdce, pečeň a obličky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.