20.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/yenykhris2).
Oleander je stredomorský ker, ktorý možno v lete pestovať v kvetináčoch na slnečných balkónoch a terasách. Ak chceme, aby kvitol dlho a bohato, nezabúdajme na jeho správnu starostlivosť. Základom je hnojenie od marca do septembra. Aké hnojivá používať? Predstavujeme najlepšie hotové a domáce hnojivá pre oleander.

Foto: shutterstock/yenykhris2
Starostlivosť o oleander po zime
Oleander obyčajný (Nerium oleander) je ker pochádzajúci zo stredomorských krajín, ktorý nadchne dlhým a bohatým kvitnutím a tmavozeleným olistením. Výborne sa cíti v teplom podnebí, ale dá sa pestovať aj v našich podmienkach. V slovenských záhradách sa však nepestuje v zemi, ale len v kvetináčoch, ktoré možno od druhej polovice mája až do konca leta umiestniť na slnečné balkóny a terasy. Oleander kvitne od mája do septembra.
Na jeseň treba túto rastlinu citlivú na mráz premiestniť do nevykurovanej, svetlej miestnosti. Oleander by mal zimu prežiť pri teplote 4-8°C. V období vegetačného pokoja obmedzíme zálievku na minimum a prestaneme úplne prihnojovať. Opatrné postupy starostlivosti by sa mali obnoviť na jar, keď sa krík prebudí zo zimného spánku a začne intenzívne rásť.
Starostlivosť o oleandre po zime by mala zahŕňať základné ošetrenia ako:
- rez,
- presádzanie,
- zálievku,
- hnojenie.
Aj oleander by sme mali po zime začať pomaly nechať si zvykať na vyššie teploty. Za týmto účelom ho v marci premiestnime do mierne teplejšej miestnosti (nad 10°C) a necháme pár dní. Po uplynutí tejto doby postupne zvyšujte teplotu na izbovú teplotu. Rastlinu môžeme umiestniť von, ale až keď pominie nebezpečenstvo jarných mrazov (druhá polovica mája). Pred umiestnením oleandra na plné slnko ho umiestnite na 1-2 týždne do polotieňa, aby sa aklimatizoval na podmienky.

Foto: shutterstock/Botond Horvath
Požiadavky na výživu oleandra
Hnojenie je jedným z najdôležitejších prvkov starostlivosti o oleander po zime a spôsob, ako ho stimulovať k bohatému kvitnutiu. Táto rastlina má pomerne vysoké nároky na výživu. Ak nedostáva dostatok živín, nielen že zle kvitne, ale spomalí sa aj jej rast a stane sa náchylnejším na napadnutie patogénmi či škodcami. Treba si však dávať pozor, aby ste oleander neprehnojili, čo sa prejaví hnednutím, vädnutím a vysychaním listov.
Oleandre potrebujú pre zdravý rast a bujné kvitnutie základné živiny ako dusík, draslík a fosfor. Nemali by im chýbať ani ďalšie prvky, medzi ktoré patrí: železo, horčík a zinok. Oleandre by sa vzhľadom na ich pomerne vysoké nároky na živiny mali prihnojovať od marca do septembra raz týždenne. Ak použijeme hnojivá s pomalým uvoľňovaním, môžeme ich aplikovať dvakrát za sezónu: v marci a júni.
Najlepšie hnojivá pre oleander
- Na hnojenie oleandra môžeme použiť hotové hnojivá s pomalým uvoľňovaním, ktoré obsahujú komplex makro- a mikroživín. Naplnia jeho nutričné potreby na najbližšie mesiace.
- Rovnako dobre poslúžia rýchlo pôsobiace minerálne hnojivá pre kvitnúce rastliny. Tieto prípravky by sa mali používať v dávkach odporúčaných výrobcom po zalievaní rastliny.
Táto rastlina dobre reaguje aj na organické živiny, preto sa ich oplatí používať ako doplnok k hotovým umelým hnojivám z obchodu. Čo sa dá použiť?

Foto: shutterstokc/Iryna Inshyna
Tu sú najlepšie prírodné a domáce hnojivá pre oleander:
- Hnojivo z banánových šupiek – šupku z 1-2 banánov nakrájajte na kúsky, vložte do fľaše a zalejte 1 litrom vody. Odstavíme na 24 hodín, potom precedíme cez sitko. Používame na zalievanie oleandra každé 1-2 týždne;
- Čadičová múka – hrsťou tohto prírodného hnojiva prisypte oleander a zmiešajte s vrchnou vrstvou zeminy v črepníku. Pre ešte lepšie výsledky môžeme čadičovú múku zmiešať s kompostom. Používame raz za mesiac;
- Hnojivo z morských rias – na každý liter substrátu pridávame 1 čajovú lyžičku tejto ekologickej živiny (pokiaľ výrobca neodporúča iné dávkovanie). Hnojivo z morských rias je najlepšie aplikovať raz na začiatku sezóny a pri presádzaní oleandra ho zmiešať s pôdou;
- Vaječné škrupiny – rozdrvte ich a zmiešajte s vrchnou vrstvou substrátu. Každých pár týždňov môžeme pridať čerstvú porciu škrupín;
- Biohumus – zrieďte ho podľa návodu na obale a raz týždenne oleander zalejte;
- Granulovaný hnoj – nasypte malú hrsť tohto prírodného hnojiva okolo rastliny a premiešajte s pôdou. Nakoniec zalejeme.

Foto: shutterstock/johan kusuma
Intenzívny rast a kvitnutie je obdobím, kedy sú nutričné potreby oleandra najvyššie. Potom sa oplatí postarať sa o jeho správne hnojenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Večer rozložte na záhrade. Slimáky vás prestanú navštevovať
Máte túto rastlinu vo svojej záhrade? Pozor, kliešte ju milujú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.