20.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Goskova Tatiana).
Egreše dobre reagujú na prirodzené spôsoby hnojenia, no nie každý vie, ktorá zložka funguje najlepšie. Na jar si pôda vyžaduje oporu a jeden kuchynský odpad môže úplne zmeniť stav kríkov. Vysvetľujeme, čo sypať pod egreše, aby mali bohaté a zdravé ovocie.

Foto: shutterstock/Goskova Tatiana
Ako hnojiť egreše v apríli?
Jarné hnojenie egrešov je dobré začať doplnením živín, ktoré pôda mohla stratiť počas zimných mesiacov. Hoci obľúbeným riešením sú hotové minerálne hnojivá, v podmienkach domácej záhrady dobre fungujú aj prírodné metódy, najmä nesladená usadenina z čiernej kávy. Tento ľahko dostupný kuchynský odpad nielen mierne okyslí pôdu – čo je v súlade s preferenciami egrešov –, ale ju aj obohatí o cenné prvky ako dusík, fosfor, draslík a horčík.
- Aby bol účinok čo najlepší, raz mesačne nasypte hrsť suchej usadeniny rovnomerne pod krík a jemne ju zapracujte do vrchnej vrstvy pôdy.
Toto hnojivo by sa malo používať systematicky, ale mierne. Kúru sa odporúča opakovať každé tri až štyri týždne. Tým sa živiny uvoľnia postupne, čím sa egrešu poskytne stály zdroj potravy počas rozhodujúceho obdobia vývoja. Mikroelementy obsiahnuté v pôde podporujú vývoj nových výhonkov a pomáhajú rastline absorbovať ďalšie zlúčeniny z pôdy. Ďalšou výhodou tejto metódy je skutočnosť, že zlepšuje štruktúru pôdy, zvyšuje jej schopnosť zadržiavať vodu, čo je veľmi dôležité v záhradách s piesčitou pôdou.
Pri používaní kávovej usadeniny však treba byť opatrný. Jednorazovo by sme nemali prekročiť dávku 50 gramov hnojiva na meter štvorcový úrody. Príliš hrubá vrstva môže viesť k narušeniu cirkulácie vzduchu v pôde a v extrémnych prípadoch až k vzniku plesní. V apríli môže byť pôda ešte chladná a vlahovo nestabilná, preto sa oplatí sledovať, či nedochádza k nadmernému presychaniu alebo podmáčaniu.

Foto: shutterstock/Caterina Trimarchi
Prirodzené prihnojovanie egrešov: čo robiť, aby mali dostatok plodov?
S prihnojovaním egrešov prírodnými metódami je dobré začať na začiatku vegetačného obdobia, ešte predtým, ako ker začne intenzívne vytvárať nové výhonky a puky plodov. Zvlášť cenné sú organické hnojivá, ako je kompost a dobre prekvasený maštaľný hnoj. Oba zdroje poskytujú rastline základné živiny – dusík, fosfor a draslík – vo forme s pomalým uvoľňovaním, čo je prospešné pre kríky, ktoré potrebujú počas rastu rovnomerné kŕmenie.
Tieto úpravy je možné doplniť malou dávkou dreveného popola, získaného spaľovaním čistého tvrdého dreva. Je prirodzeným zdrojom draslíka, ktorý priamo ovplyvňuje kvalitu ovocia: jeho chuť, veľkosť a schopnosť skladovania na dlhšiu dobu. Treba však byť opatrný: popol je zásaditý a jeho priveľa môže narušiť chemickú rovnováhu pôdy (egreše najlepšie rastú v pôde s pH okolo 6,0-6,5).
Ďalším účinným spôsobom prirodzenej podpory rastliny je žihľavová kaša, ktorá je zdrojom ľahko asimilovateľného dusíka.
- Na jej prípravu zalejeme čerstvé, mladé listy žihľavy vodou v pomere 1:10 a necháme cca 10-14 dní kvasiť.
- Po precedení sa získaná tekutina opäť zriedi (napr. v pomere 1:5) a následne sa použije na zalievanie kríkov.
Toto ošetrenie nielen stimuluje rast listov a mladých výhonkov, ale zvyšuje aj odolnosť egrešov voči voškám a hubovým chorobám, ktoré sa často objavujú v dôsledku silných zrážok.

Foto: shutterstock/Martina Unbehauen
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
4 prírodné živiny pre uhorky. S aplikáciou začnite, keď sa objavia prvé listy
Pridajte toto do vody a v lete sa vaše čučoriedky obsypú plodmi ako nikdy predtým!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.