20.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ThomBal).
Vážime si súkromie v našich záhradách, kde v lete relaxujeme, opaľujeme sa a trávime veľa času. Aby ste sa chránili pred pohľadmi susedov, staviate ploty alebo vysádzate rady tují. Zelený, hustý plot vyzerá oveľa lepšie ako ten najkrajší plot. Ak si na tuje nepotrpíte, vyberte si živý plot z vavrínovca. Jeho výhody pri ochrane súkromia nemožno preceňovať.

Foto: shutterstock/ThomBal
Vavrínovec na živý plot
Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus), známy aj ako vavrín, je veľmi obľúbenou voľbou na živý plot. Vyzerá elegantne po celý rok a dobre znáša strihanie, preto sa často vyberá do domácich záhrad, parkov alebo reprezentatívnych priestorov. Jeho výhodou je, že rýchlo rastie a je vždyzelený, takže vavrínový živý plot splní svoj účel aj v zime. Rastlina má lesklé, tmavozelené listy, ktoré trochu pripomínajú bobkové listy. Na jar sa objavujú malé biele kvety, z ktorých sa časom vytvoria čierne okrúhle plody.
Vavrín má hustý habitus a je vhodný na vytváranie hustých živých plotov. Niektoré jeho odrody narastú až o 30 – 50 cm ročne (‚Rotundifolia‘, ‚Novita‘, ‚Caucasica‘) a výška, ktorú môžu dosiahnuť, je 3 až 5 metrov. Vavrínový živý plot bude teda nielen hustý, ale aj vysoký. Rastlina vykazuje veľkú odolnosť voči znečisteniu ovzdušia, takže sa jej bude dariť aj vtedy, keď bude vysadená v blízkosti rušnej cesty. Dobre znáša aj nepriaznivé poveternostné podmienky, preto sa oplatí zvoliť mrazuvzdorné odrody, najmä v chladnejších oblastiach.
Pri rozhodovaní o vavrínovom živom plote musíte vziať do úvahy, že ide o jedovatú rastlinu. Každá jej časť, od koreňov až po výhonky, listy, kvety a plody, obsahuje kyanogénne glykozidy. Ide o toxickú látku, ktorej požitie môže spôsobiť nevoľnosť, hnačku, zvracanie, slinenie a bolesti brucha, pričom sa môžu vyskytnúť aj ťažkosti s dýchaním. Vavrín sa preto neodporúča do záhrad s malými deťmi alebo domácimi zvieratami.
Vavrínový plot – ochrana súkromia
Ak má vavrínový plot účinne chrániť súkromie, musíte sa o to postarať už vo fáze výsadby. Dôležité sú rozostupy medzi rastlinami – príliš veľké rozostupy spôsobia problémy s ich zhutnením a príliš malé rozostupy spôsobia, že kríky si budú navzájom prekážať a stanú sa ľahším cieľom hubových chorôb. Ako vysadiť vavrín, ktorý ochráni vaše súkromie?
- vyčistite pás pozemku vo vzdialenosti jedného metra od plota, prekopte ho, môžete ho zmiešať s kompostom“
- vyberte zdravé sadenice od výšky 30 do 80 cm;
- vykopte diery približne hlboké asi 50 cm, vzdialené 80 cm od plota a vzdialené od seba 60 až 80 cm;
- sadenice umiestnite do jamiek tak, aby základňa stonky bola nad úrovňou zeme;
- jamky zasypte zeminou, mierne poklepte a rastliny dôkladne zalejte;
- ihneď po vysadení skráťte výhonky o 1/3 ich dĺžky, aby ste vavrín povzbudili k tvorbe nových výhonkov;
- pôdu pod rastlinami mulčujte kôrou, aby sa udržala vlhkosť.
Výsadba vavrínu sa môže vykonávať počas celého vegetačného obdobia, ale najlepšie je to na jar (marec až apríl) alebo začiatkom jesene (september až október). Odporúča sa vopred skontrolovať predpovede, aby vám neprekážali jarné mrazy alebo silné jesenné slnko.
Ďalším zaujímavým spôsobom je výsadba vavrínu vo forme malých stromčekov. Tie budú rásť nad nízkym, tesným plotom, čím sa zvýši úroveň súkromia. Výhodou je, že pod vavrínovými stromčekmi zostane dostatok priestoru na pestovanie iných plodín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vavrínovec, ktorý cez zimu odumrel? Takto mu môžete prinavrátiť jeho bývalú vitalitu
Vôbec nie tuje. Tieto vždyzelené opadavé kríky sú oveľa krajšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.