19.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Valentyn Volkov).
Káva ako politické gesto? Presne to sa deje v Kanade a Mexiku. Z klasického americana sa stáva canadiano alebo mexicano – nie z dôvodu chuti, ale ako tichý (a veľmi aromatický) protest proti obchodnej politike Donalda Trumpa.

Foto: shutterstock/Valentyn Volkov
Odveta v šálke kávy
Kanadské kaviarne si povedali dosť. Po tom, čo bývalý americký prezident Donald Trump zaviedol vysoké clá na ich produkty, niektoré podniky odpovedali symbolicky – vyhodili „americano“ z nápojového lístka. Namiesto toho zákazník dostane „canadiano“. Chuť zostáva rovnaká, no názov má nový politický význam.
Za všetkým stojí kaviareň Kicking Horse Coffee z Britskej Kolumbie, ktorá verejne vyzvala ostatné prevádzky, aby sa pridali. „Americano“ u nich síce z ponuky nemizne, ale mení meno. A nešlo o jednorazový výstrel – tento názov používali v súkromí už 16 rokov!
Mexiko: Kde niet kávových plantáží, niet americano
Protestná vlna sa rýchlo preliala aj cez južné hranice. V Mexiku sa dnes objednáva „mexicano“ a podnikatelia si servítku pred ústa nedávajú. „Keď USA nemajú vlastnú kávu, prečo by mali mať nápoj nazvaný americano?“ pýtajú sa logicky.
Mnohí teraz odporúčajú zákazníkom vrátiť sa k tradícii a siahnuť po cafe de olla – pôvodnej mexickej káve z hrubo mletých zŕn, škorice a trstinového cukru. Vznikla vraj ešte počas mexickej revolúcie a pripravuje sa v hlinených hrubostenných nádobách. Má silu, charakter a – čo je dnes podstatné – vlastnú identitu.
Malá zmena, veľký odkaz
Americano, ako ho poznáme, vzniklo počas druhej svetovej vojny, keď si americkí vojaci v Taliansku začali riediť silné espresso horúcou vodou. Vznikol tak nápoj menej intenzívny, ale stále účinný. No dnes sa jeho názov stal symbolom – a v niektorých kútoch sveta už nechceným.
Hoci ide len o názov kávy, má to veľký spoločenský význam. Kaviarne takto nenápadne vyjadrujú nesúhlas s politikou a motivujú ľudí, aby siahali po domácich produktoch.
Bude z „americano“ globálny ex?
Zatiaľ ide o regionálny fenomén, no otázkou je, či sa zmena názvu nerozšíri aj do ďalších krajín. Ak sa pridajú aj európske mestá – povedzme Berlín, Paríž či možno aj Bratislava – môže sa z americano razom stať „európano“.
Alebo niečo úplne iné. Veď kto by si nedal horúce „espresso so štipkou odporu“?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pravidelné pitie kávy brzdí rozvoj nebezpečného ochorenia. To však nie je všetko
Používate himalajskú soľ, pretože je zdravá? Pravda vás možno prekvapí (a možno aj nahnevá)
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.