20.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elena_Serovaeva).
Príprava sadeníc na parapete nám umožňuje pestovať teplomilnú zeleninu, ako sú paradajky, uhorky a papriky. Výsledné sadenice by mali byť zdravé a silné, aby nám v lete poskytli dostatok chutných úrod. Nič ich neposilní lepšie ako lacné, babské kondicionéry vyrobené z prírodných surovín. Pozrite sa, ako to urobiť v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Foto: shutterstock/Elena_Serovaeva
Kedy zasadiť paradajky, uhorky a papriky do zeme?
Paradajky, uhorky a papriky sú rastliny z teplejších podnebných oblastí ako je naše a vyznačujú sa dlhým vegetačným obdobím. Pre správny rast a bohaté rodenie potrebujú predovšetkým dostatočne vysoké teploty (20-26°C) a dostatok slnka, ktoré u nás na jar nenachádzajú. Z tohto dôvodu by sa nemali pestovať priamo v zemi skôr ako v druhej polovici mája.
Najlepšie výsledky dosiahnete pri pestovaní tejto teplomilnej zeleniny zo sadeníc. Vďaka nemu môžeme nielen lepšie kontrolovať rastové podmienky sadeníc, ale aj urýchliť zber o niekoľko týždňov v porovnaní s tradičným výsevom priamo do zeme. Sadenice pripravujeme niekoľko týždňov pred plánovanou výsadbou rastlín do zeme. Paradajky a papriky na priesady vysievame v marci, uhorky v druhej polovici apríla.
Získané sadenice týchto rastlín môžeme po ochladení, t.j. 15. mája, vysadiť na trvalé stanovište. Predtým, ako sa do toho pustíme, ich však musíme otužovať, teda umožniť im zvyknúť si na vonkajšie podmienky. Mali by sme to robiť na etapy, najskôr ich „vyvetrať“ a potom na 1-2 hodiny vysadiť na balkón alebo do záhrady. Postupne predlžujeme čas pobytu sadeníc vonku na niekoľko hodín. Proces otužovania sadeníc zvyčajne trvá asi 10 dní.

Foto: shutterstock/Alexander Knyazhinsky
Babičkine živiny na posilnenie sadeníc
Silné, vyživené sadenice s hrubými stonkami a vyvinutým koreňovým systémom sa po vysadení dobre zakorenia v zemi. Lepšie odolávajú útokom patogénov a škodcov a rýchlejšie sa adaptujú na nepriaznivé podmienky. Ak dúfame v úspešné pestovanie a získanie bohatej, kvalitnej úrody, použime domáce metódy na posilnenie sadeníc paradajok, uhoriek a papriky.
Tu sú 3 babičkine živiny, ktoré budú pôsobiť ako prirodzené stimulátory rastu na sadeniciach:
- Cibuľové šupky – hrsť šupiek zalejeme 1 litrom vlažnej vody a necháme prikryté 3 dni. Po uplynutí tejto doby prelejeme cez sitko. Šupky vy hodíme do kompostu a sadenice zalejeme tekutinou;
- Mlieko a jód – do 1 litra vody pridajte 2 polievkové lyžice mlieka a 2 kvapky tekutého jódového koncentrátu (dostať ho v lekárni). Zalejte každú sadenicu niekoľkými lyžicami výsledného roztoku;
- Ovsené vločky – 3-4 polievkové lyžice suchých ovsených vločiek vložte do mixéra alebo mlynčeka na kávu. Rozdrvte na prášok a potom zalejte 1 litrom vody izbovej teploty. Necháme pár hodín odležať a precedíme cez sitko. Pred použitím zrieďte vodou v pomere 1:1.
Vyššie uvedené živiny používajte každé 2-3 týždne od okamihu, keď sa sadenice vyvinú pravé listy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posilnenie paradajok pred výsadbou do zeme. Stačí lyžička hnojiva
4 prírodné živiny pre uhorky. S aplikáciou začnite, keď sa objavia prvé listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.