21.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/TanaCh).
Každý sníva o farebnej rozprávkovej záhrade. K tomuto snu môžete byť o krok bližšie, ak práve teraz zasadíte cibuľky niektorých rastlín do zeme. Ide o rastliny, ktoré si naše babičky cenili pre ich krásne farebné kvety. Hovoríme o gladiolách. Zistite, ako a kedy ich presne zasadiť, ako aj to, ako sa o ne starať.

Foto: shutterstock/TanaCh
Existuje dôvod, prečo sa gladioly tešia stálej obľube už roky. Dokážu účinne premeniť našu záhradu a dodať jej krásne farby. Ak si chcete užiť ich čaro, mali by ste ich začať vysádzať už teraz. Poradíme vám, ako to urobiť a ako sa starať o mladé rastliny, aby sa im darilo.
Kedy sa majú gladioly zasadiť do zeme? Tento dátum je najlepší
Gladioly sú cibuľovité rastliny, ktoré by sa mali vysádzať do zeme na jar. Skúsení záhradníci odporúčajú ako najlepší termín apríl alebo prvú polovicu mája, keď je pôda už teplá a nie príliš vlhká. Je to dôležité, pretože výsadba cibuľovín do chladnej a mokrej pôdy by mohla viesť k ich hnilobe.
Ak chcete predĺžiť kvitnutie, odporúča sa vysádzať cibuľky gladiol v niekoľkých cykloch, a to každých štrnásť dní. Takto si budete môcť dlhšie užívať čaro krásnych kvetov.
Optimálny čas na výsadbu gladiol je deň, keď je teplota aspoň dvanásť stupňov a pôda má okolo 10 stupňov Celzia. Ak sa ešte vyskytujú jarné mrazy, odporúča sa s týmto postupom počkať, kým sa počasie ustáli.
Ako sadíte cibuľky gladiol? Toto si musíte zapamätať
Keď začínate vysádzať cibuľky gladiol, musíte im nájsť vhodné miesto. Týmto rastlinám sa najlepšie darí na slnečnom alebo polotienistom mieste. Nezabudnite však, že čím menej prístupu k slnku, tým skromnejšie bude kvitnutie.
Okrem toho musíte zabezpečiť priepustný a úrodný substrát, ktorý by mal byť obohatený kompostom. Až potom môžete začať s výsadbou gladiol. Prvým krokom je vykopať jamy hlboké 15 cm, ale dbajte na to, aby medzi cibuľkami bola vzdialenosť 20 cm.
Potom vložíte cibuľu špičkou nahor a zasypete dieru, pričom pôdu jemne prehrabnete. Nakoniec sadenice zalejte.
Starostlivosť o cibuľky po výsadbe – o čo sa musíte postarať?
Po výsadbe by ste sa o cibuľky nemali starať, aby zdravo rástli a neskôr bohato kvitli. Predovšetkým musíte zabezpečiť pravidelné zalievanie gladiol. Dávajte však pozor, aby ste ich nepreliali, pretože pôda by mala byť stále vlhká, ale nie mokrá.
Okrem toho pravidelne kontrolujte a odstraňujte burinu, ktorá rastie v blízkosti vašich rastlín. Odporúča sa tiež uvoľniť pôdu okolo rastlín gladiol, aby sa uľahčil prístup vzduchu k cibuľkám. Pokiaľ ide o prvé hnojenie, to by sa malo vykonať, keď sa na rastline objavia prvé listy. Vtedy používajte prípravky, ktoré obsahujú dusík.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnite na padajúce gladioly. Takto to robia skúsení záhradníci
Ako zasadiť gladioly, aby sa neprevrátili? Záhradníci majú patent. Vynásobte tromi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.