21.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Denis Shitikoff).
V domácej záhrade môžete pestovať mnoho rastlín, zelená fazuľa patrí medzi tie jednoduchšie. Je ideálna pre začiatočníkov a dá sa použiť do rôznych pokrmov, preto sa mnoho ľudí rozhodne pestovať ju. Stojí však za to nezabudnúť ju dobre hnojiť, aby bola úroda oveľa vyššia. Pozrite sa, čím by ste mali zalievať svoje sadenice.

Foto: shutterstock/Denis Shitikoff
Fazuľa sa zvyčajne vysieva v apríli – je dôležité, aby bolo priaznivé počasie. Zelenina má rada slnečné miesto, chránené pred vetrom. Nemá veľmi vysoké nároky a dobre znáša sucho, ale pomocou niekoľkých trikov môžete výrazne zvýšiť výnos.
Prírodné hnojivo pre zelenú fazuľu
Na začiatku nemusíte zelenú fazuľu hnojiť, ale oplatí sa to urobiť, keď sadenice vyklíčia a dosiahnu niekoľko centimetrov. Vtedy môžete použiť aj prírodné hnojivo, ktorého príprava je veľmi jednoduchá a stačí vám ryža vo vrecúškach. Ryžu štandardne uvaríte a použijete ju do pripravovaného pokrmu, hnojivom je ryžová voda, ktorá fazuľkám dodá dostatok potrebných mikroprvkov. Dôležité je, že ryžová voda nesmie byť osolená.
V takomto domácom hnojive nájdete škroby a minerálne látky, ktoré sú dobré pre pôdu a rozvoj koreňov, a teda aj pre rast rastliny. Okrem toho je prírodné, takže nehrozí riziko prehnojenia. Môžete ho zriediť s vodou v pomere 1:1 a po vychladnutí hnojivom zalievajte odrezky, pričom tento postup opakujte 1 – 2 krát týždenne. Podobný účinok na rastliny má aj zemiaková voda, ak v nej nie je soľ.
Výsev zelenej fazuľky – na to treba pamätať
Zelenú fazuľku je najlepšie vysádzať do pôdy bohatej na humus a ľahkej, najlepšie s kyslou alebo neutrálnou reakciou. Pokiaľ ide o termín výsevu a rozostupy, postupujte podľa odporúčaní výrobcu – v závislosti od vybranej odrody existujú malé rozdiely. Táto rastlina sa ľahko pestuje, vysieva sa zo semien, klíčenie zvyčajne trvá 7 – 10 dní.
Po výseve je dobré fazuľu zaliať, čím sa klíčenie urýchli. V prípade chladných nocí je dobré prikryť záhon okrem iného aj poľnohospodárskym rúnom, aby pôda neprechladla. Dôležité je tiež nesadiť ju do priehlbín – zhromažďovanie vody a značná vlhkosť môžu spôsobiť hnilobu koreňov a neúspech plodiny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zelenú fazuľku zasejte iba vedľa týchto rastlín s pravidlom 5:30. Inak skončíte s mizernými strukami
Čo robiť, ak listy zelenej fazule zožltnú? Pravdepodobne ste urobili túto chybu. Môžete to napraviť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.