21.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mshady1).
Pápež František je mŕtvy. Svätý Otec mal 88 rokov.

Foto: shutterstock/mshady1
Jorge Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires v Argentíne. Za pápeža bol zvolený 13. marca 2013 po abdikácii pápeža Benedikta XVI., čo je bezprecedentná udalosť v moderných dejinách Cirkvi.
František sa od začiatku svojho pápežského pôsobenia vyznačoval jednoduchosťou a blízkosťou k ľuďom. Jeho pontifikát bol považovaný za plný iniciatív v prospech chudobných, aktivít za svetový mier a zásahov do ekologických záležitostí. Informáciu o úmrtí pápeža Františka oznámil o 10.00 h z kaplnky Domu svätej Marty, Camerlengo Svätej rímskej cirkvi, kardinál Kevin Farrell.
„Najdrahší bratia a sestry, s hlbokým zármutkom musím oznámiť smrť nášho Svätého Otca Františka. Dnes ráno o 7:35 sa rímsky biskup František vrátil do Otcovho domu. Celý svoj život bol zasvätený službe Pánovi a Jeho Cirkvi. Naučil nás žiť hodnoty evanjelia s vernosťou, odvahou a univerzálnou láskou, najmä v prospech tých najchudobnejších a najviac marginalizovaných. S nesmiernou vďačnosťou za jeho príklad ako pravého učeníka Pána Ježiša odporúčame dušu pápeža Františka nekonečnej milosrdnej láske Jediného a Trojjediného Boha.
– uviedol kardinál Kevin Farrell, cituje Vatican News.
Pápež František zomrel po zdravotných problémoch
Krátko pred smrťou bol pápež František hospitalizovaný. Médiá uviedli, že hlavnou príčinou bol zápal priedušiek. Hoci sa pôvodne uvádzalo, že jeho stav je stabilizovaný, po niekoľkých dňoch sa začalo hovoriť o „komplexnom klinickom obraze respiračného ochorenia“. Bolo tiež verejne oznámené, že František bol infikovaný „multimikrobiálnou infekciou“. Pápež mal predtým problémy s dýchaním. Tiež to nebola jeho prvá hospitalizácia. V roku 2023 podstúpil pápež operáciu, pri ktorej mu odstránili časť pľúc kvôli infekcii.
Začiatkom roku 2014 si František nechal odstrániť časť hrubého čreva a v roku 2021 sa začalo špekulovať o jeho zdraví, keď podstúpil operáciu kolena. Napriek týmto ťažkostiam pápež František pokračoval vo svojich povinnostiach, hoci jeho fyzická aktivita bola výrazne obmedzená, najmä počas pútí.
Pápež František chcel spojiť ľudí. Sám sa vyhýbal luxusu.
Ako pápež bol František považovaný za jedného z najprogresívnejších a najotvorenejších vodcov katolíckej cirkvi doteraz. Jeho encyklika „Laudato Si’“, vydaná v roku 2015, bola jedným z jeho najdôležitejších dokumentov, v ktorých apeloval na svetových lídrov, aby bojovali proti klimatickým zmenám. Špecifický prístup mal aj k finančným záležitostiam. Pri nástupe do funkcie si svoje záležitosti často vybavoval sám telefonicky a cestoval „bežnou“ MHD.
Snažil sa o väčšiu transparentnosť a hovoril o odstránení korupcie v Cirkvi. Jeho pontifikát sa zapísal do dejín aj ako čas zbližovania s inými kresťanskými denomináciami a svetovými náboženstvami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vatikán ponorený v modlitbe. Veľký piatok bez pápeža Františka
Na Veľký piatok bez mäsa? Veľký potravinový reťazec sťahuje z predaja nebezpečnú delikatesu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.