23.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alonafoto).
Babičky a ich vnúčatá tvoria puto, ktoré sa ťažko opíše slovami. No vedci teraz objasnili, čo presne sa deje v mozgu ženy, keď sa stane starou mamou – a prečo svojich vnúčikov vníma inak ako vlastné deti.

Foto: shutterstock/Alonafoto
„Moji rodičia milujú moje deti inak, ako kedysi mňa“
Ak máte blízky vzťah so svojimi rodičmi, určite ste si všimli, že k vašim deťom sa správajú úplne inak ako kedysi k vám. Videá na sociálnych sieťach často s humorom zachytávajú, ako dnešné babičky a dedkovia s úsmevom prehliadajú rozliaty džús, zatiaľ čo pred rokmi by to u nich vyvolalo krik.
Prečo teda starí rodičia obetujú vnúčatám všetko – čas, pozornosť, a často aj peniaze – keď vo výchove svojich detí boli prísni a neústupní? Vedci majú odpoveď: ide o tzv. „babičkin mozog“.
Neurologické vysvetlenie: keď sa aktivuje empatia
Profesor James Rilling z Emory University skúmal mozgy 50 babičiek pomocou magnetickej rezonancie. Počas výskumu im ukazoval fotografie ich vnúčat. Výsledky boli fascinujúce – ukázalo sa, že mozgy babičiek reagovali na vnúčatá oveľa emocionálnejšie než na vlastné deti.
„To naznačuje, že babičky sú zamerané na to, aby cítili to, čo cítia ich vnúčatá, keď s nimi komunikujú. Ak sa ich vnuk usmieva, cítia detskú radosť. A ak ich vnuk plače, cítia bolesť a utrpenie dieťaťa“
– hovorí James Rilling.
„Čo je skutočne badateľné, je aktivácia mozgových oblastí súvisiacich s emocionálnou empatiou“
– vysvetľuje Rilling.
Pri pohľade na vnúčatá sa aktivovali oblasti mozgu spojené s emocionálnou empatiou. Babička tak prežíva radosť a bolesť vnúčaťa ako svoju vlastnú. Naopak, pri pohľade na vlastné deti sa aktivovali oblasti spojené s kognitívnou empatiou – teda schopnosťou pochopiť, čo druhý človek cíti, ale nie to priamo precítiť.

Foto: shutterstock/fizkes
Druhá šanca na rodičovstvo?
Jednou z populárnych teórií je, že starí rodičia dostávajú „druhú šancu“ vychovávať – tentokrát s menším stresom, väčším pokojom a hlavne s nadhľadom.
Už ich netlačí práca, hypotéka ani každodenný zhon. Majú čas, chuť a najmä radosť z prítomnosti malých bytostí, ktoré im pripomínajú ich vlastné deti, len s väčším odstupom a pochopením.
Výhody pre oboch
Z výskumu Berlin Aging Study vyplynulo, že seniori, ktorí trávili čas s vnúčatami a pomáhali pri ich starostlivosti, mali nižšiu úmrtnosť v nasledujúcich 20 rokoch ako tí, ktorí tak nerobili. Pravidelný kontakt s vnúčatami tak prospieva nielen psychike, ale aj zdraviu.
A naopak – deti, ktoré vyrastajú v blízkosti starých rodičov, častejšie vykazujú vyššiu emočnú stabilitu, pocit bezpečia a lásky. Nie nadarmo sa hovorí, že babičkina láska je jedinečná – a vedci nám teraz potvrdili, že na tom niečo skutočne je.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nevedia si nájsť životného partnera. Psychológovia: Môžu za to 3 vlastnosti
Vedci to vypočítali. Toto je ideálny vekový rozdiel vo vzťahu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.