24.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).
Každý z nás zažíva tzv. „zlé dni“ a to je zrejmé. Faktorov, ktoré ovplyvňujú hodnotenie uplynulého dňa, je v podstate nekonečné množstvo: od neúspechu v práci či v škole až po hádku s milovanou osobou či nedostatok spánku. A od čoho závisí dobrý deň? Vyzerá to tak, že vedci kód rozlúštili a recept na šťastie budeme mať konečne na dosah ruky. Alebo aspoň na úspešný deň.

Foto: shutterstock/fizkes
Analýza tisícok dotazníkov odhaľuje tajomstvo „úspešného dňa“
Výskum, ktorý uskutočnili Dunigan Folk, Mirka Henninger a Elizabeth Dunn z University of British Columbia v Kanade, pomáha odpovedať na otázky, čo určuje, či bude deň dobrý a čo ovplyvňuje naše hodnotenie daného dňa.
Na stanovenie časového plánu ideálneho dňa výskumníci použili údaje z prieskumu na určenie množstva času, ktorý tisíce ľudí strávili vykonávaním viac ako 100 aktivít. Tieto časy aktivity sa potom porovnali s účastníkmi, ktorí uviedli, či bol ich deň lepší ako zvyčajne.
Minimálne 30 minút socializácie
Trávenie času s ostatnými aspoň 30 minút malo obrovský vplyv na to, ako ľudia hodnotili svoj deň. Čas strávený interakciou s ostatnými je preto dôležitý. Či už išlo o manžela/manželku, spolupracovníkov, deti alebo priateľov, ak sme v ich spoločnosti nestrávili viac ako 2 hodiny, malo to vplyv na to, či bol deň úspešný. Zaujímavé je, že ak sme sa socializovali dlhšie ako spomínané 2 hodiny, nemalo to žiadny vplyv na pozitívne hodnotenie dňa.

Foto: shutterstock/TungArt7
Správny počet hodín v práci
Vedci zistili, že ak chcete mať úspešný deň, nemusíte byť na dovolenke. Dôležitý je čas, počas ktorého sme pracovali. Práca do šiestich hodín nemá takmer žiadny vplyv na naše hodnotenie dňa. Avšak po tomto čase sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť jeho hodnotenia ako „zlého“.

Foto: shutterstock/fizkes
Príchod do práce
Možno vás to prekvapí, ale ďalšou zložkou, ktorá rozhoduje o tom, či sa deň považuje za dobrý, je aj… cesta do práce, respektíve čas, ktorý to trvá. Kľúčový je tu „štvrťhodinový faktor“. Ak vám cesta do práce trvá 15 minút alebo menej, je pravdepodobnejšie, že budete mať dobrý deň. Ak cesta trvá dlhšie, zvyšuje sa riziko, že deň bude označený ako „neúspešný“.
Voľný čas
Dá sa relax vo voľnom čase považovať za súčasť „zlého dňa“? Ukazuje sa, že svojím spôsobom áno. Respondenti sa domnievali, že ak „relaxovať“ znamená sledovať televíziu, negatívne by to ovplyvnilo ich hodnotenie dňa. To nesvedčí o tom, že neradi odpočívame, ale o tom, aká dôležitá je pre nás kvalita voľného času a aktivity, ktoré si v tomto čase vyberáme.

Foto: shutterstock/Proxima Studio
Recept na perfektný deň
Aby som to zhrnula, na základe výsledkov výskumu by ste mali mať úspešný deň:
- Strávte 30 minút až 2 hodiny v spoločnosti ostatných.
- Nepracujte dlhšie ako 6 hodín.
- Dostaňte sa rýchlo na svoje pracovisko.
- Trávte svoj voľný čas zmysluplne.
Samozrejme, nie všetky body sa dajú splniť, no táto štúdia vám pomáha otvoriť oči v tom, že aj zdanlivo triviálne záležitosti môžu mať obrovský vplyv na budovanie „dobrých dní“. Kvalita času stráveného po práci, potreba tráviť čas s inými ľuďmi – to sa zdá byť samozrejmé, no v zhone každodenného života si to môže vyžadovať pripomenúť si, čo je dôležité.
Prajeme úspešný deň!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nevedia si nájsť životného partnera. Psychológovia: Môžu za to 3 vlastnosti
Vypite pohár po jedle. Tabletky na trávenie a nadúvanie môžete zahodiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.