25.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JLco Julia Amaral).
Zabudnite na dokonalé fotky z Instagramu. Skutočné šťastie nepotrebuje exotické dovolenky ani veľkolepé úspechy. Podľa profesora Alberta Banduru, jedného z najvýznamnejších psychológov 20. storočia, pocit naplnenia prichádza, keď sa dejú štyri jednoduché veci. A prekvapivo, väčšinu z nich máme na dosah ruky.

Foto: shutterstock/JLco Julia Amaral
Hľadáte recept na šťastie? Možno ste ho hľadali na nesprávnych miestach. Nemusíte meniť prácu, sťahovať sa do inej krajiny ani kupovať nové veci. Profesor Albert Bandura, uznávaný psychológ, identifikoval štyri základné piliere, ktoré nám prinášajú skutočné šťastie a naplnenie. Jeho zistenia sú prekvapivo jednoduché a praktické. Pozrime sa, čo naozaj potrebujeme, aby sme sa cítili šťastní.
Pocit vplyvu: „Dokážem niečo zmeniť“
Pocit, že dokážeme niečo zmeniť – hoci len malú časť našej reality – predstavuje základný prvok šťastia. Bandura to nazýva pocitom vlastnej účinnosti. Čo to znamená v praxi? Možno sa vám včera nedarilo, ale dnes už áno. A práve to vám dodáva silu.
Nejde o dokonalosť, ale o rozvoj. O to, aby ste skúšali, opravovali chyby a videli pokrok. Konanie, aj keď vyžaduje námahu, buduje psychický základ, na ktorom stojí vysoká sebaúcta.
Keď cítite, že máte kontrolu nad svojím životom – hoci len v malých oblastiach – váš mozog produkuje hormóny šťastia. Začnite s jednoduchými vecami: upratanie priestoru, dokončenie malého projektu alebo pomoc niekomu inému. Tieto drobné úspechy vám postupne dodajú pocit, že dokážete ovplyvniť svoj život.
Rast napriek ťažkostiam: Keď prekážky prinášajú radosť
Bandura zdôrazňuje: človek potrebuje konať v nejakej oblasti, aj keď je to spočiatku náročné. Práve pokusy a omyly tvoria súčasť procesu, ktorý nám dáva skutočný pocit zmyslu. Keď začínate niečo chápať, robiť lepšie a prekonávať vlastné obmedzenia – v mozgu sa objavujú hormóny šťastia.
Nie je to len uspokojenie. Je to signál, že sa rozvíjate a ste na správnej ceste. Každá prekonaná prekážka posilňuje vašu sebadôveru a buduje odolnosť voči budúcim výzvam.
Skúste sa zamyslieť: Kedy ste naposledy cítili skutočné uspokojenie? Pravdepodobne to bolo po prekonaní nejakej výzvy – po dokončení náročného projektu, zvládnutí ťažkej situácie alebo naučení sa novej zručnosti. Práve tento pocit rastu a prekonávania prekážok nám prináša hlboké šťastie.
Riešenie problémov = prirodzená odmena
Mozog miluje riešiť problémy. Je to preň ako hra, v ktorej po každom náročnom kole dostanete odmenu. Najprv príde výron adrenalínu, keď sa objaví výzva. Potom fáza konania a nakoniec – úľava, uspokojenie a pokoj.
Takýto emocionálny cyklus „konaj – dosahuj – oddýchni si“ funguje podobne ako lov u zvierat: najprv napätie, potom akcia, nakoniec relaxácia. Nejde pritom o veľké životné drámy, ale aj o malé veci, ktoré aktivujú náš mozog k činnosti.
Keď riešite problémy – od krížoviek až po pracovné výzvy – váš mozog produkuje dopamín, hormón odmeny. Tento prirodzený mechanizmus nám dáva pocit šťastia a naplnenia. Preto sa cítime tak dobre, keď nájdeme riešenie alebo dokončíme úlohu.

Foto: shutterstock/Vera Petrunina
Prirodzený rytmus: adrenalín – úsilie – spokojnosť – pokoj
Šťastie nie je len stav eufórie. Je to rytmus. Bandura si všíma, že ľudia potrebujú stimuláciu, ale aj fázy spokojnosti a uvoľnenia.
Ak vás niečo vťahuje, spúšťa vo vás energiu a potom vám dáva pocit uspokojenia – ste na správnom mieste. Problém nastáva, keď sme stále v jednej z týchto fáz – len v napätí, len v námahe alebo len v odpočinku. Kľúčom k psychickej pohode je rovnováha.
Moderný život často narúša tento prirodzený rytmus. Sme buď v neustálom strese, alebo pasívne odpočívame bez predchádzajúceho úsilia. Skúste si všímať svoj vlastný rytmus: striedajte obdobia aktivity s obdobiami pokoja. Doprajte si výzvy, ale aj zaslúžený odpočinok po ich zvládnutí.
Šťastie podľa Banduru nie je o neustálej eufórii, ale o zdravom striedaní napätia a uvoľnenia, výziev a úspechov, úsilia a odpočinku. Práve tento rytmus nám dáva pocit naplneného života.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tri znamenia zverokruhu, ktoré majú v živote šťastie – kto sa narodil pod šťastnou hviezdou?
Ktoré rastliny prinášajú šťastie a ktoré smolu? Pozrite sa, či ich máte doma
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.