26.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/avtk)
Vedci prišli na prekvapivý spôsob, ako zvýšiť fyzickú aktivitu bez utrpenia a drilu. Stačí spojiť dve jednoduché veci a vaše telo si samo vypýta pohyb. Funguje to aj pre tých, ktorí nenávidia cvičenie!

Foto: shutterstock.com/avtk
Zabudnite na drahé členstvá v posilňovni a nekonečné sľuby, že „od zajtra začnem cvičiť“. Najnovší výskum britských vedcov ukazuje, že motivácia k pohybu môže prísť prirodzene. Stačí prepojiť počítanie krokov s vlastnou mysľou a tento jednoduchý trik dokáže zmeniť váš vzťah k pohybu navždy.
Prečo sa nám nechce hýbať? Tajomstvo lenivosti odhalené
Sedavý životný štýl je jedným z hlavných vinníkov zhoršeného zdravia. Až tretina dospelých na svete sa hýbe príliš málo. Pritom už mierna fyzická aktivita dokáže zázraky.
Vedci z University of Bath dokázali, že stačí aplikácia, krokomer a trocha všímavosti, aby ste sa skutočne chceli zdvihnúť z gauča. Ich výskum publikovaný v časopise „Mental Health and Physical Activity“ prináša nádej všetkým, ktorí bojujú s motiváciou.
Všímavosť a krokomer: Dvojica, ktorá mení pravidlá hry
V štúdii sa zúčastnilo 109 dospelých, ktorí nespĺňali odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity. Všetci nosili 30 dní krokomer a snažili sa dosiahnuť 8000 krokov denne.
Polovica z nich navyše používala aplikáciu s krátkymi cvičeniami všímavosti zameranými na pohyb, telo a dýchanie. Išlo o „krátkodobý tréning všímavosti“ – súbor jednoduchých praktík, ktoré učia, ako si všímať svoje telo bez hodnotenia.
V praxi to zahŕňalo:
- Krátke meditácie (5-10 minút denne)
- Dychové cvičenia
- „Skenovanie tela“
- Venovanie pozornosti zmyslovým vnemom počas chôdze
Prekvapivé výsledky: Viac pohybu a skutočná chuť pokračovať
Obe skupiny zvýšili počet krokov, ale osoby využívajúce aplikáciu mindfulness dosiahli lepšie výsledky. Ich týždenný počet minút strávených aktivitou vzrástol o 373 minút (oproti 297 minútam v kontrolnej skupine).
Najdôležitejšia však bola motivácia. Osoby zo skupiny mindfulness vyjadrili túžbu pokračovať vo fyzickej aktivite aj po skončení výskumu. Jednoducho: menej prinútenia, viac vnútorného pohonu.
„Naše výsledky ukazujú, že aj krátkodobý tréning mindfulness spojený s monitorovaním krokov môže spôsobiť, že ľudia sa skutočne začnú chcieť hýbať.
Prečo to funguje? Psychológia za úspechom
Všímavosť pomáha integrovať fyzickú aktivitu s vlastným JA. Nie je to „musím chodiť, lebo lekár prikázal“, ale „chcem sa hýbať, pretože cítim, že mi to robí dobre“. Namiesto nútenia začíname vnímať, že pohyb je príjemný. A príjemnosť je najlepší motivátor.

Foto: shutterstock/Standret
Koľko krokov je potrebných? Menej, než si myslíte
V štúdii bol cieľom počet 8000 krokov denne – približne šesť kilometrov. Je to menej než slávnych 10 000 krokov, ktoré mimochodom nie sú vedeckým štandardom, ale marketingovým ťahom.
Účastníci nemuseli chodiť naraz. Mohli si to rozdeliť na niekoľko prechádzok denne. Krátky výlet na nákup, vystúpenie z autobusu o zastávku skôr, prechádzka so psom – to všetko sa počítalo.
Ako začať s mindfulness aj bez aplikácie? Jednoduché tipy
Skúste tieto jednoduché techniky:
- Sústreďte sa na kroky – počítajte ich v mysli.
- Venujte pozornosť zvukom okolia – vtáky, šum stromov, smiech detí.
- Dýchajte nosom, pokojne, vnímajte vône okolia.
- Všimnite si, ako sa pohybuje vaše telo – svaly nôh, rytmus rúk, zvuk chodidiel.
Ak máte problém s motiváciou k pohybu – nebojujte s ňou nasilu. Stačí krokomer, 30 dní a niekoľko minút denne na všímavú chôdzu. Výsledok? Viac energie, lepšia nálada a veľká šanca, že si pohyb skutočne obľúbite.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na chudnutie stačí jedna prechádzka denne. Vzdialenosť nie je dlhá
Aké sú výhody 1 hodiny chôdze denne? Vedci sa zhodli
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.