27.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kittisak Chysree).
Pri pestovaní paradajok je dôležité pravidelne kontrolovať listy sadeníc. Práve prostredníctvom nich dokážeme zistiť, s akými problémami sa krík potýka. Ak nezareagujete dostatočne rýchlo, môžete prísť o úrodu alebo zozbierať oveľa menšie plody.

Foto: shutterstock/Kittisak Chysree
Paradajky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny pestovaných v domácich záhradách, skleníkoch a dokonca aj na balkónoch. Hoci starostlivosť o tento druh nepatrí k najťažším úlohám, nemožno ju podceňovať. Ak sa chcete tešiť zo zdravej a plodnej úrody, zabezpečte rastlinám správne podmienky. Pri pestovaní paradajok vždy venujte pozornosť listom, pretože sú cenným zdrojom informácií o stave kríkov.
Pestovanie paradajok. Zabezpečte rastline správne podmienky a sledujte listy
Šťavnaté a chutné paradajky sú skutočnou letnou pochúťkou. Pestovanie tohto druhu môže byť aj pre laika naozaj jednoduché, stačí sa oboznámiť so základnými požiadavkami kríka. V prvom rade treba sadenice umiestniť do priepustnej, úrodnej, humusovej pôdy s mierne kyslým pH 5,5 – 6,5. Kvetináče treba umiestniť na miesto chránené pred vetrom, kam dopadá dostatok slnečného svetla. Ďalšou dôležitou otázkou je poskytnúť rastline potrebné živiny na podporu rastu plodiny. Najlepšie sa osvedčia zmesi bohaté na dusík, draslík a fosfor. Keď paradajky začnú plodiť, odporúča sa zvýšiť frekvenciu zalievania a zároveň znížiť množstvo vody. Takto paradajky získajú na chuti.
Ďalšie rovnako dôležité opatrenie pri pestovaní paradajok predstavuje odstraňovanie listov. Zbavenie sa spodných vetvičiek nielenže umožní rastline prenášať živiny priamo do plodov, ale pomôže tiež zabrániť možnému vzniku hubových ochorení. Je dobré ponechať na kríku niekoľko listov, pretože tie vám umožnia väčšiu kontrolu nad tým, čo sa s rastlinou deje. Ak si napríklad všimnete, že sa jednotlivé rastliny začnú krútiť a objaví sa na nich lepkavý povlak, môžete si byť istí, že plodinu napadli vošky. V takejto situácii okamžite vykonajte postrek. Existuje niekoľko ďalších signálov, ktorým sa tiež oplatí venovať pozornosť.
Prečo sa listy paradajok krútia smerom nadol? Krík tak komunikuje určitý prebytok
Zdravé listy paradajok sa vyznačujú zelenou farbou, mierne lesklým leskom a rovným povrchom. Ak sa na kríku začnú jednotlivé prvky na vetvičkách odchyľovať smerom nahor alebo nadol, nepodceňujte tento signál. Najčastejšie tento typ javu poukazuje na nedostatok alebo prebytok určitých zložiek. Listy, ktoré sa stáčajú nahor, môžu naznačovať, že rastlina bola vystavená príliš veľkému množstvu slnečného svetla. V takom prípade paradajky zakryte alebo ich premiestnite na mierne tienistejšie miesto, aby ste úrodu ochránili. Zelené lístky stočené smerom nadol naopak signalizujú, že krík dostal príliš veľa hnojiva. Tento typ problému sa dá odstrániť výdatným zavlažovaním, aby sa z pôdy vyplavil prebytočný dusík.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte ich vedľa paradajok. Úrodu budete počítať v kilogramoch
Pestovanie paradajok? Nezabudnite na jedno a budú rásť ako bláznivé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.