29.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Fotokon).
Hľadáte okrasný ker do záhrady, ktorý bude ozdobou vášho priestoru, ale zároveň nebude spôsobovať veľa problémov pri pestovaní? Zvážte kalinu obyčajnú. Záhradníci oceňujú jej nápadný vzhľad, mnohostranné využitie a relatívne nízke nároky.

Foto: shutterstock/Fotokon
Kalina zaujme svojím prirodzeným pôvabom
Kalina obyčajná (Viburnum opulus) predstavuje ker, ktorý v záhrade vzbudzuje pozornosť. Hoci ju možno nájsť aj vo voľnej prírode, najmä v okolí riek a rybníkov, je to taká pôvabná rastlina, že stojí za to pozvať ju na svoj pozemok. Vyznačuje sa rýchlym rastom a počas kvitnutia vytvára rozprestierajúce sa dáždniky alebo gule jemných bielych kvetov. Kalina kvitne od mája do júna, niekedy jej kvety zostávajú na konároch dokonca až do júla.
Na jeseň sa intenzívne zelené listy sfarbujú do atraktívnych odtieňov hnedej, červenej a fialovej. Objavujú sa aj červené plody pripomínajúce koraly, ktoré môžu byť farebným akcentom v záhrade počas celej zimy. Treba však brať do úvahy, že v surovej forme sú jedovaté. Až po tepelnej úprave sa z nich niektorí ľudia rozhodnú pripraviť konzervy.
Použitie v záhrade
Veľkou prednosťou tohto kríka je jeho rýchly rast. Odhaduje sa, že ročne narastie do výšky 30 až 50 cm. Môže sa zmeniť na skutočne rozľahlý ker, niekedy sa dokonca považuje za strom vysoký až 4,5 m. Z tohto dôvodu sa kalina niekedy vysádza ako nápadný solitér. Možno ju použiť aj ako neformálny živý plot, ktorý pôsobí ako nepriedušná bariéra proti zvedavým pohľadom. Vytvára úspešné kompozície s inými kvitnúcimi druhmi vrátane hortenzií a kríkov. Keďže kalina je odolná voči znečisteniu, dobre sa jej darí v mestských záhradách.
Nepatrí medzi rozmarné. Aké má požiadavky?
Nepridá vám príliš veľa záhradníckych prác. Potrebuje kalina strihanie? Nie je to absolútne nevyhnutné. Odporúča sa len odstrániť kvetenstvo, ktoré po odkvitnutí už nevyzerá atraktívne. To isté platí pre suché alebo poškodené výhonky.
Čo ešte stojí za to vedieť o tomto kríku?
- Najlepšie rastie na slnečnom mieste. Dobre znáša aj polotieň.
- Pôda na pestovanie by mala byť úrodná, humusovitá a mierne vlhká. Odporúča sa, aby pH bolo mierne kyslé až neutrálne (pH 5,5 – 7,0).
- Len v prvých dvoch rokoch potrebujú mladé rastliny častú zálievku. Staršie rastliny zvládnu aj mierne zrážky.
- Väčšina odrôd je mrazuvzdorná, takže len mladé kríky potrebujú zimný kryt.
- Hnojenie kaliny sa vykonáva skoro na jar pomocou organických alebo minerálnych hnojív. Krík potrebuje najmä fosfor, ktorý zodpovedá za intenzívne kvitnutie. Zloženie by malo obsahovať aj draslík, aby rastlina pekne rástla.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Silná konkurencia pre hortenzie. V lete zaujme „snehovými guľami“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.