29.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lapa Smile).
Kráľovná balkónov: to môžeme povedať o pelargónii, ktorá je najčastejšou rastlinou na sídliskách a uliciach. Priznávame, že jej pestovanie nie je náročné, ale niekedy sa stáva, že je nepoddajná: jednoducho nerastie ani nekvitne. Ako donútiť muškát, aby rástol? Poďme to zistiť.

Foto: shutterstock/Lapa Smile
Pelargónie nechce rásť? Rýchlo nájdite vinníka
Pelargónie sa zdajú byť rastlinami, ktoré nie sú obzvlášť náročné a iba zalievanie im môže zabezpečiť úžasný vzhľad. Niekedy to však nie je celkom tak a nové sadenice nechcú rásť ani tvoriť nové stonky, listy a kvety. V takejto situácii môžeme viniť len sami seba, pretože vo väčšine prípadov sú za to zodpovedné pestovateľské chyby. Pozrime sa na to, ako stimulovať pelargónie k rastu.
Svetlo? Pelargónie ho milujú
Pelargónie sú podľa názoru mnohých ľudí bezproblémové rastliny, ale nesmie sa zabudnúť na jednu podmienku. Tieto rastliny potrebujú obrovskú dávku svetla. Týmto bodom sa netreba zaoberať. Pelargónie majú rady plné slnko, a čím viac ho je, tým lepšie. Slnečné svetlo potrebujú nielen na to, aby správne kvitli, ale aj na tvorbu voňavých kvetov.
Najlepšie balkóny pre muškáty sú orientované na juh alebo západ.
Spomínate si na hnojivá? Pelargónie ich potrebujú!
Pelargónie nechcú rásť? Možno je na vine sterilná pôda a nedostatočné hnojenie. Ak jasne vidíte, že vaše rastliny nechcú rásť, musíte ich podporiť. V počiatočnom štádiu, keď máte mladé rastliny alebo sa ešte len rozbiehajú, môžete použiť dusíkaté hnojivá alebo hnojivá pre zelené rastliny.
Mali by ste tiež vedieť jednu vec: Dusíkaté hnojivá síce podporujú tvorbu zelených rastlín, ale nepodporujú tvorbu kvetov. Keď muškáty začnú rásť, musíte siahnuť po hnojivách s prídavkom draslíka a fosforu.
Samozrejme, možno použiť domáce prípravky. Pre muškáty bude prospešná zmes banánových šupiek, neslaný zeleninový odvar, ale aj tzv. prasličková alebo žihľavová kaša.
Starostlivosť o muškáty počas ich rastu
Pelargónie v počiatočnej fáze môžu rásť ako bláznivé. Až časom sa môžu spomaliť alebo úplne zastaviť. Ak sa nemáte na čo sťažovať a poskytli ste rastline priaznivé podmienky, oplatí sa ich výskyt podporiť. Pelargónie sa niekedy oplatí prerezávať, najmä ak sú niektoré stonky rozstrapatené. Ak ich zastrihnete, nemusíte sa obávať, že by stratili svoju atraktivitu. Práve naopak: vtedy môže takéto ošetrenie stimulovať ich rast a tiež zahusťovať muškáty.
Na čo by ste ešte mali pamätať? Ak vaše muškáty kvitnú, musíte pravidelne odstraňovať odumreté kvetenstvo. Nielenže ich prítomnosť oslabuje celú rastlinu, ale spôsobuje aj to, že potom rastú výrazne pomalšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nezabudnite to urobiť na jar pri muškátoch. Budú mať plno kvetov
Muškáty sa budú ohýbať pod váhou svojich kvetov. Toto je hnojivo, ktoré milujú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.