29.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Flower_Garden).
Väčšina druhov rastlín potrebuje na svoj zdravý rast slnečné svetlo. Pre majiteľov tienistých záhonov je výber správneho druhu na výsadbu do záhrady pomerne náročný. Našťastie existuje trvalka, ktorej sa darí na miestach chránených pred svetlom a je skutočne krásna.

Foto: shutterstock/Flower_Garden
Jednou z najnáročnejších oblastí v záhrade je zatienený priestor. Našťastie, príroda je aj v tomto smere na našej strane, a preto aj pôda, ktorá je zbavená kontaktu so svetlom, môže vyzerať veľkolepo. Stačí, ak do nej zasadíte bruneru veľkolistú. Hoci trvalka kvitne len niekoľko mesiacov v roku, spestrí záhon až do neskorej jesene. A čo viac, jej výhody sa tým nekončia.
Rastliny pre tieň v záhrade. V tomto priestore sa najlepšie uplatní brunera veľkolistá
Miluje tieň, je mrazuvzdorná a obsypaná krásnymi modrými kvetmi – taká je brunera veľkolistá, ktorá sa bežne nazýva aj kaukazská nezábudka (kvôli dvojitej podobnosti so známou nezábudkou). Rastlina pochádza z čeľade borákovité a jej domovom je Turecko. Krík je obľúbený najmä u majiteľov záhrad, kam nedosahuje svetlo. Vďaka nemu sa nemusia pozerať na prázdne miesto a môžu sa tešiť z krásne vyzdobeného záhonu, najmä od apríla do júna. Zelené, strieborné a niekedy aj biele listy (v závislosti od odrody) na jar sprevádzajú drobné päťpočetné kvety.
Brunera veľkolistá patrí medzi medonosné rastliny, takže sa nemusíte čudovať častým návštevám hmyzu (motýľov alebo včiel) vo vašej záhrade. Po odkvitnutí kríka sa nemusíte obávať straty estetického vzhľadu vášho pozemku, pretože srdcovité listy vyzerajú počas celej sezóny skutočne veľkolepo.
Napriek tomu ju môžete podporiť určitými živinami, aby bol jej rast plnší a ešte krajší. Starostlivosť o tento druh nie je napriek zdaniu vôbec zložitá.
Brunera veľkolistá. Zabezpečte trvalkám vhodné podmienky na pestovanie
Okrem toho, že sa jej darí v tienistých častiach záhrady, je brunera aj veľmi odolná voči mrazu a je to trvalka, vďaka ktorej sa jej majitelia môžu tešiť z jej krásy niekoľko sezón. Treba sa o ňu len správne starať, napr. mladé rastliny treba na zimu prikryť konármi ihličnanov. Na jar sa naopak odporúča odrezať staré, vyschnuté listy, aby sa podporil rast nových, zdravých organizmov. Počas letnej sezóny nezabudnite trvalku pravidelne zalievať. Brunera nemá rada ani sucho, ani príliš vlhký substrát. Okrem toho sa ju oplatí prikrmovať živinami. Na tento účel použite organický kompost alebo zmes s biohumusom. Krík sa najlepšie cíti v humusovej pôde s mierne zásaditou reakciou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Neutratíte ani cent a rododendron krásne ožije a rozkvitne. Domáci prostriedok vždy funguje
Trvalky milujúce tieň. Vyberte si rastliny, ktoré kvitnú dlho a bohato
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.