29.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DenisProduction.com).
Hortenzie kalinolisté patria medzi najvýraznejšie okrasné kríky. Ohromujú nádhernými kvetenstvami v rôznych farbách, od sýto modrej až po sýto červenú. Zistite, aké majú požiadavky hortenzie a ako sa o ne starať, aby každý rok bohato kvitli.

Foto: shutterstock/DenisProduction.com
Aké požiadavky má hortenzia kalinolistá?
Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) je ker so špecifickými požiadavkami. Skôr ako sa rozhodnete pestovať túto rastlinu, poznajte jej základné potreby.
- Výsadba
Najlepšie sa vykonáva skoro na jar alebo na jeseň. Vykopte jamu s rozmermi približne 40 × 40 cm a hĺbkou 40 cm. Kríky vysádzajte v odstupoch 100 – 150 cm, aby mali dostatok priestoru na rast. Pred výsadbou ponorte koreňový bal do vody, aby ste ho dobre zvlhčili.
- Pôda
Hortenzie uprednostňujú úrodnú, humusovitú a priepustnú pôdu s kyslým pH (pH 4,5 – 6,5). Na zníženie pH pôdy pridajte do záhradnej pôdy rašelinu, kompost alebo kompostované ihličie. Nezabudnite, že kyslosť pôdy určuje farbu kvetov – čím kyslejšia pôda, tým intenzívnejší modrý odtieň získate.
- Miesto
Mali by byť v polotieni – hortenzie majú rady ranné slnko, ale popoludní potrebujú ochranu pred spaľujúcimi lúčmi. Ideálne miesto je na východnej alebo severovýchodnej strane záhrady, chránené pred silným vetrom, ktorý by mohol poškodiť jemné kvety a stonky.
- Zalievanie
Predstavuje kľúčovú súčasť starostlivosti o hortenzie. Tieto kríky potrebujú pravidelnú a výdatnú zálievku, najmä v období rastu a kvitnutia. Pôda okolo hortenzie by mala byť neustále vlhká, ale nie mokrá. Počas horúcich dní zalievajte rastlinu skoro ráno alebo večer a vyhnite sa namáčaniu kvetov.
Hnojenie hortenzií kalinolistých – ako a čím hnojiť?
Správne hnojenie hortenzie kalinolistej má veľký vplyv na jej kondíciu a bohaté kvitnutie. S hnojením začnite skoro na jar, keď rastlina ožíva. V tomto období používajte hnojivá bohaté na dusík, ktorý podporuje rast mladých výhonkov a listov.
Od mája do júla, v období tvorby kvetných pukov, prejdite na hnojivá s vyšším obsahom fosforu a draslíka, ktoré podporujú kvitnutie. Hnojivá aplikujte každé 2 – 3 týždne, vždy podľa odporúčaní výrobcu a nikdy nie na suchú pôdu.
Najčastejšie chyby pri pestovaní hortenzií
Aby vaša hortenzia zdravo rástla a bohato kvitla, musíte vedieť, čomu sa pri starostlivosti o ňu vyhnúť. Hortenzia nemá rada vápnik, ktorý zvyšuje pH pôdy. Vyhnite sa preto vápneniu v blízkosti týchto kríkov. Ak je voda z vodovodu tvrdá, zvážte možnosť zberu dažďovej vody na zalievanie rastlín.
Ďalšia vec, ktorú tieto kríky neznášajú, je priame slnko počas poludnia. Intenzívne slnečné svetlo môže spôsobiť vädnutie listov a spálenie kvetov. Ak nemáte vhodné tienisté miesto, zabezpečte rastline počas najteplejšej časti dňa krytie.
Hortenzie tiež zle znášajú sucho. Nepravidelné zalievanie a pravidelné vysychanie pôdy môže viesť k slabšiemu kvitnutiu a dokonca k odumieraniu celých výhonkov. Dbajte na pravidelnú zálievku, najmä v horúcom počasí.
Ako správne strihať hortenzie?
Skôr ako siahnete po nožniciach, musíte vedieť, že hortenzie kalinolisté kvitnú na minuloročných výhonkoch, preto sa ich strihanie líši od iných okrasných kríkov.
Najlepší čas na strihanie hortenzií je skoro na jar, tesne po ústupe mrazov, ale pred začiatkom intenzívneho rastu. V tomto období môžete presne vidieť, ktoré výhonky počas zimy zmrzli alebo boli poškodené.
Pri prerezávaní odstraňujte najmä odumreté, slabé a poškodené výhonky. Skráťte aj kvitnúce kvetenstvo, ktoré zostalo z predchádzajúcej sezóny – skráťte ho tesne nad prvým párom silných púčikov. Nezabudnite rezať príliš hlboko do starého dreva, pretože by ste mohli odstrániť už vytvorené kvetné púčiky.
Príprava hortenzií kalinolistých na zimu
Hortenzie kalinolisté , najmä mladé rastliny, potrebujú vhodnú zimnú ochranu. Zmrznuté výhonky môžu mať za následok nedostatok kvetov v nasledujúcej sezóne, preto sa oplatí venovať čas riadnej príprave kríkov na zimu.
Prípravy začnite posledným zalievaním koncom októbra. Pred príchodom prvých mrazov urobte okolo základne kríka kopček zeme vysoký asi 20 – 30 cm. Potom rastlinu prikryte vlnou, smrekovými vetvičkami alebo suchým lístím. Krycí materiál musí prepúšťať vzduch, aby sa zabránilo hnilobe stonky.
Hortenzie pestované v kvetináčoch premiestnite na chladné, ale nie mrazivé miesto, napríklad do garáže alebo pivnice. Teplota v takejto miestnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí 0 – 5 °C.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zasaďte namiesto hortenzie. Vaši susedia sa budú pýtať, odkiaľ sa vzala táto nádherná rastlina
Nielen kávová usadenina. Tento kuchynský odpad výborne vyživí hortenzie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.