Finálový večer súťaže Miss Českej republiky sa stal veľkým prekvapením. Namiesto toho, aby vo svetle reflektorov stála Andrea Kaplanová, ktorá súťaž vyhrala, podľa portálu TN Nova upútalo na seba pozornosť dievča na druhom mieste – Júlia Hojdyszová.
Namiesto radosti a ďakovania sa v priamom prenose rozhodla vzdať svojho titulu, ktorý ponechala Pavlíne Jagrovej.
„Celý život som snívala o tom, že sa prihlásim do Miss a že vďaka tomu získam silnejší hlas a budem hovoriť o témach ako anorexia a šikanovanie. Dúfala som, že vďaka tomu budem ľudí viesť a inšpirovať, aby bojovali sami za seba, čo sa mi vďaka súťaži splnilo. Publikum, čo by mi počúvalo, som našla, a preto som mala pocit, že je čas urobiť krok ďalej a týmto ľuďom sa venovať,“ vysvetlila Júlia Hojdyszová pre menovaný portál.
Prvá vicemiss svoje rozhodnutie vysvetlila aj na sociálnej sieti: „Človek sa musí niekedy postaviť sám za seba. Chcela som zostať úprimná predovšetkým sama k sebe. Potrebovala som sa opäť niekam posunúť. Niečo dokázať. Byť inšpiráciou a motiváciou pre druhých. Dodať im odvahu a vnútornú silu, ktorú som sama dlho hľadala.“
„Možno na moje gesto veľa z vás čakalo. Ako som už raz napísala, na to, aby sa žena stala skutočnou kráľovnou nepotrebuje ani titul ani korunku. Kráľovnou sa človek narodí a stane sa v priebehu života. Tou korunou je úprimný a láskavý úsmev a silná charizma. V živote sú situácie, ktoré sú iba medzi nebom a zemou. Som úprimne vďačná za všetko, čo som s Miss ČR zažila. Celý polrok ma obohatil. Splnila som si svoj detský sen a som na seba pyšná. Motto Miss znie: ‚Staň sa tým, kým chceš. Staň sa Miss Českej republiky‘. Miss ČR som sa nestala, stala som sa sama sebou. A nič nie je viac,“ dodala Júlia.
Anorexia
Júlia chce okrem šikanovania hovoriť aj o anorexii. Anorexia je ochorenie, ktoré patrí do porúch príjmu potravy. V prvom rade ide o psychické ochorenie, ktoré charakterizuje neustála snaha schudnúť.
Snaha dosiahnuť „ideálnu“ postavu si konkrétne dievča, ale aj chlapec, plní prísnym obmedzovaním množstva prijatej stravy alebo nadmerným cvičením.
Anorexia sa týka najmä mladých dievčat, ale zasahuje aj chlapcov. Možno vás (ne)prekvapí, koľko dnešných mladých dievčat buď už trpí, alebo postojom k svojmu telu vedie svoj spôsob života k anorexii.
Príčiny anorexie
Presné príčiny vzniku anorexie odborníci zatiaľ nepoznajú. U konkrétneho dievčaťa však vplývajú na vývin anorexie biologické, psychologické i kultúrno-sociálne aspekty.
Medzi psychologické faktory patrí najmä snaha o perfekcionizmus, nízke sebavedomie aj emočná labilita.
Z kultúrno-sociálnych aspektov je to najmä túžba po štíhlosti. Aj keď sa tento ideál postupne mení v podobe plnoštíhlych modeliek a známych hviezd, ktoré prijali svoje telo také aké je, mnohé dievčatá sa napriek tomu stále porovnávajú.
K nadmernému porovnávaniu a túžbe po ideálnej postave prispievajú aj filtre v smartfónoch, ktoré „vyladia mnohé nedokonalosti“.
Konkrétna podoba anorexie u 16-ročného dievčaťa
Dnes už 17-ročná Connie Hatcher z Veľkej Británie v roku 2020 vážila len 31 kilogramov. Jej anorexia prepukla až do takého stavu, že ju lekári varovali pred zlyhaním orgánov.
Mladé dievča totiž jedlo len raz za 24 hodín. Niekedy vydržala bez jedla aj dlhšie.
„Prvýkrát som si začala všímať, že som väčšia ako ostatné dievčatá, keď som mala asi 10 rokov,“ prezradila Connie pre DailyMail.
Dodala, že v tom čase si vytvorila profil na sociálnych sieťach. Všetky tie krásne a chudé dievčatá, ktoré tam videla, u nej vytvorili pocit, že je škaredá a tučná.
Ako tiež priznala, chudnúť nebolo jej vedomím rozhodnutím. Jednoducho, vplyvom fotografií začala obmedzovať jedlo.
Ďalším prejavom anorexie bolo, že postupne prestávala komunikovať s rodinou a priateľmi. Prestala sa s ostatnými rozprávať o tom, ako sa cíti. Mnohé veci tajila.
Bola posadnutá jedlom a vymýšľala si výhovorky, aby nemusela jesť. Ak sa najedla, presne počítala všetky kalórie a prepočítavala, koľko musí odcvičiť.
Jej stav prepukol až do tej podoby, že ju lekári varovali pred hroziacim infarktom a smrťou. Connie si prešla odbornou pomocou.
Domáci miláčik ako pomoc pri anorexii
Rodičia chceli svojej dcére veľmi pomôcť zmeniť pohľad na svoje telo. Jedného dňa jej otec priniesol šteniatko – Simbu.
Malému domácemu miláčikovi sa postupne podarilo zamerať pozornosť Connie práve na seba a nie na jedlo. Ak sa chcelo mladé dievča o domáceho miláčika postarať, muselo jesť, aby malo dostatok energie.
Connie totiž mala nedostatok energie, a preto nemohla ísť so Simbom ani na prechádzku. Dievča sa však chcelo veľmi starať o malého psíka a tak malo motiváciu zdravo sa stravovať a zároveň presunúť pozornosť zo samej seba na niekoho iného.
Simba svoju nepriamu úlohu nakoniec splnil. Keď mal 3 mesiace Connie pribrala na toľko, že ho mohla vziať na prechádzku. A tým malé šteniatko zachránilo dievčaťu život.
„Simba je tá najlepšia vec, aká sa mi kedy stala. Je neuveriteľný. Každé ráno príde do mojej spálne a zobudí ma a ja sa tak cítim milovaná. Máme také zvláštne puto,“ opísala svoje pocity.
Connie aktuálne otvorene rozpráva o svojom probléme. Začala sa venovať zdravému životnému štýlu a fitnessu. Svoju pocity a skúsenosť zdieľa aj na sociálnej sieti.
Súvisiace články:
Štýlová aj bez ideálnych 90-60-90. Katie vám to ukáže na fotografiách celebrít
Zuzana Franková
Zdroj úvodnej koláže: Instagram/julie_hojdyszova
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.