Bujné tuje sa stávajú súčasťou mnohých záhrad. Ak sa chcete o tieto krásne stromčeky dôsledne starať, potrebujete aj patričné hnojivo.
Na výber máte niekoľko možností. Buď si príslušné hnojivo kúpite v obchode, alebo sa môžete o stromčeky postarať aj domácou metódou.
Tekutina, ktorú zvyčajne vylejete do drezu, zabezpečí zdravý vývoj tují. Ako zalievať tuje, aby krásne rástli?
Tuje potrebujú pre zdravý vývoj tie správne minerály – horčík, fosfor, draslík a dusík. Tieto a mnohé ďalšie živiny nájdete vo vode po uvarení zeleniny, informuje portál Gazeta.
Namiesto vylievania odvaru do drezu ho nalejte do kanvy a zalejte ním stromčeky. Dajte však pozor! Zeleninový vývar nesmie byť okorenený a osolený. Korenie a soľ môžu mať negatívny dopad.
Prečo tujam uschýnajú končeky?
Častým problémom novovysadených tují je uschýnanie končekov. Jednou z príčin, prečo sa to deje je krtko, ktorý podryje záhradu.
Významný slovenský pomológ a profesor v odbore špeciálna rastlinná výroba Ivan Hričovský na sociálnej sieti vysvetlil: „V zime vo vytvorených tuneloch prúdi chladnejší vzduch, v lete zase krtko môže poškodiť korene. Tak ich vlastne odreže od vody, tá práve jeho chodbičkami rýchlo odtečie. A potom tuje vysychajú.“
Škodia tuje ovocným stromom?
Ak máte tuje vysadené blízko ovocných stromov a nedarí sa im, môžete nadobudnúť pocit, že im škodia práve tie.
Tuje však podľa slov profesora Hričovského kôstkovinám neškodia, keď sú vysadené popri nich.
„Môžu však nepriaznivo pôsobiť na kôstkoviny vtedy, keď sú tuje vysoké a zabraňujú prístup svetla. Ináč nie je tam žiadne nebezpečie chorôb alebo škodcov, ktoré by prechádzali z tují na kôstkoviny,“ dodal profesor.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články:
Vo svojej záhrade nezabudnite na ježka, radí profesor Hričovský
Černice a maliny vo vašom kulinárskom svete. Aké odrody odporúča pestovať profesor Hričovský?
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/steve_hudson1988
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.