Téma – koľkokrát obliecť napríklad pyžamo bez vypratia – sa týka skôr bežných rozhovor a výchovy. Aktuálne však zaujala aj ľudí z odbornej obce.
Búrlivú diskusiu spustila tiktokerka Allison Delperdang. Pred mesiacom totiž zverejnila video, v ktorom uviedla, že pyžamo má na sebe počas niekoľkých nocí a až následne ho operie.
„Keď som bola mladšia, moji rodičia nás vždy nútili nosiť pyžamá… niekoľko nocí za sebou, pretože neboli špinavé. Robím to stále aj ako dospelá,“ vysvetlila.
Chce preto vedieť, či to má robiť aj naďalej. Alebo má každé ráno dať pyžamo medzi špinavé oblečenie a následne ho oprať.
Čo tvrdia odborníci?
Odborníci pre CNN vysvetlili, že všetko závisí od osobných aspektov, ako je napríklad intenzita potenia, životný štýl a ďalšie faktory.
Dermatológ a člen Americkej akadémie dermatológie Dr. Anthony Rossi vysvetlil, že ľudia majú tendenciu preháňať to s umývaním a hygienou.
Docent lekárskej mikrobiológie na Westminsterskej univerzite v Londýne Manal Mohammed pripomína, že nosenie oblečenia v dňoch, ktoré po sebe nasledujú, súvisí so snahou vyhnúť sa únave.
Obliecť si ráno to isté oblečenie šetrí čas a prináša menej stresu pri rozhodovaní.
Avšak, zriedkavé pranie môže viesť ku kožným problémom alebo infekciám a príliš časté pranie zbytočne poškodzuje oblečenie a spôsobuje plytvanie vody a elektriny.
Existujú univerzálne pravidlá?
Neexistujú žiadne striktné pravidlá, koľkokrát po sebe si môžete konkrétne oblečenie obliecť.
Odborníci však tvrdia, že existuje niekoľko druhov, ktoré by ste si mali na sebe obliecť len raz a potom ich vyprať. Patrí tú spodná bielizeň, ponožky, pančuchy, legíny a oblečenie, ktoré využívate pri aktívnej činnosti.
Obliecť by ste si nemali oblečenie so škvrnami, zápachom alebo inou viditeľnou nečistotou.
Niektorí ľudia svoje oblečenie, ktoré využívajú na cvičenie a šport, nechávajú voľne uschnúť. Prípadne ich vysušia v sušičke. Následne na druhý deň si ich opäť oblečú.
Rossi upozorňuje, že si tým značne škodia. Teplo spôsobí rast baktérií, pretože nedosahuje teplotu, aby ich zabilo.
Prať či neprať pyžamo?
Takže vymieňať pyžamo každý deň alebo nie? Ak sa zvyčajne sprchujete pred spaním, nosíte spodnú bielizeň a v pyžame sa potíte málo až vôbec, môžete ho nosiť týždeň bez toho, aby ste ho vyprali, uviedli odborníci.
Ale ak spodnú bielizeň nenosíte, pyžamo by ste si mali vymeniť každý deň.
Pri tričkách, mikinách či nohaviciach odborníci odporúčajú po jednom použití vyprať spodnú vrstvu. Vrchnú vrstvu, ako napríklad košeľu či mikinu nemusíte prať každý deň.
Či a ako často prať džínsy je horúca téma, keďže mnohí chcú zachovať celistvosť látky. Ak džínsy nie sú prepotené, špinavé alebo zafarbené, netreba ich často prať, vysvetlil Rossi. „Ja osobne si džínsy neperiem,“ dodal.
Mohammed odporúča prať džínsy raz za mesiac, ale uznáva, že to závisí od vášho životného štýlu a prostredia.
Najdôležitejšie otázky, ktoré by ste si teda mali položiť, keď zvažujete, či si opäť obliecť to isté oblečenie: Zapácha? Mám nejaké kožné ochorenia, ako ekzém či vyrážky? Je viditeľne špinavé? Je to prepotené? Nosil/-a som pod tým spodnú bielizeň?
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články
Prečo je na dámskych nohavičkách malá mašlička? Viete to?
Dámy, viete ako si správne obliekať podprsenku? Pozrite si krátke video
Zdroj úvodnej foto: Unsplash/@rw.studios
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.