Keď si zlomíte nohu, mnohí vaši známi vám určite radi donesú kvety, porozprávajú sa s vami a prípadne vám niečo veselé a milé nakreslia na sadru. Ďalší pomôžu pri starostlivosti o deti či v domácnosti. Aj vy ako rodič viete, ako máte postupovať, ak si nohu alebo ruku zlomí vaše dieťa. Keď však niekoho zasiahne depresia, zrazu mnohí zneistia a nevedia ako ďalej.
Portál Psychologie na svojom instagramovom profile pripomína, že málokto má rád ťažké emócie, málokto vie ustáť tak trochu nákazlivú auru bezmocnosti a beznádeje okolo depresívneho človeka.
Navyše sa o depresii málo vie. Je totiž úplne ľahké uveriť, že sa to dá prekonať vôľou.
„Veľa ľudí správanie depresívneho človeka rozčuľuje a frustruje. Je to normálne a vlastne aj celkom zdravý mechanizmus, pretože sa prirodzene snažíme chrániť sami seba. Nechceme sami cítiť bezmocnosť a beznádej,“ vysvetľujú odborníci z portálu.
Ako postupovať, ak niekoho z vašich blízkych zasiahne depresia?
Asi si už mnohí položili otázky: ako sa správať k partnerovi, keď ho máte radi a chcete pomôcť, ale súčasne máte pocit, že z vás vysáva energiu a pre vás už žiadna nezostáva? Keď od neho necítite podporu, na ktorú ste boli zvyknutí?
V súvislosti s duševným zdravým sa poukazuje aj na dôsledky pandémie Covid-19 na deti.
Výskum totiž zistil, že sociálna izolácia v dôsledku pandémie sa na deťoch odrazila v celom rade problémov s duševným aj fyzickým zdravím.
Identifikovali najmä úzkosť, depresiu, poruchy spánku, poruchy príjmu potravy, nesústredenosť a nedostatočnú angažovanosť v škole. Deti a mladí ľudia trávili viac času pred monitormi počítačov a na sociálnych sieťach a menej sa hýbali, pripomína portál VedaNaDosah.
Portál tiež uvádza, že menšia stredne kvalitná prierezová štúdia zo Škótska skúmala dopad lockdownu na správanie a nálady detí vo veku 2 až 7 rokov.
Až 47 percent z 9 621 rodičov uviedlo, že ich dieťa sa zhoršilo v správaní, a 47 percent rodičov (4276 z 9 608) si všimlo zhoršenie nálady svojho dieťaťa.
Deti vo veku 4 – 7 rokov vykazovali hraničné alebo vysoké skóre. Znamená to, že 37 percent malo emocionálne ťažkosti, 43 percent problémy so správaním a 41 percent hyperaktivitu alebo nepozornosť, čo je približne dvojnásobne horší výsledok, ako odborníci očakávali.
Ako sa majú zachovať rodičia, ak zrazu nespoznávajú svoje vlastné dieťa, ktoré bolo vždy aktívne a veselé a teraz máte pocit, že sa z neho všetka radosť vytratila?
Ako teda pomôcť človeku v depresii a pritom ochrániť sám seba? Odborníci z portálu Psychologie dávajú základný návod:
1. Nehovorte, že depresia je slabosť alebo povahová vlastnosť.
2. Pomôžte nájsť pomoc.
3. Neporovnávajte depresiu s vlastnými skúsenosťami.
4. Skúste o všetkom otvorene hovoriť – a hlavne počúvať.
5. Ponúknite pomoc s každodennými úlohami.
6. Pozvite k činnostiam, ale nenúťte.
7. Aby ste mohli pomôcť druhým – starajte sa o seba, starajte sa o seba, starajte sa o seba.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články
Verte svojim deťom. Sú to veľkí bojovníci, vyzýva mamička, ktorej dieťatko zázrakom prežilo
Podradné a absolútne neprípustné? Braňo Mojsej búra mýty
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/Anemone123
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.