Počuli ste už meno Mateo Bencúr? A Matej Bencúr, ktorý používal umelecké meno Martin Kukučín? Toto meno už určíte poznáte aj cez skvelé diela Rysavá Jalovica či dedinský román Dom v stráni i Mať volá – román chorvátskych vysťahovalcoch v Čile.
A práve do Čile sa vybral cestovateľ Milan Bez Mapy, ktorý na Instagrame svojim sledovateľom sprostredkúva krásy jednotlivých krajín.
Matej Bencúr sa v roku 1904 oženil s Chorvátkou Pericou Didolićovou. O 4 roky neskôr spolu emigrovali do Južnej Ameriky do Čile, konkrétne Punta Arenas, najjužnejšieho čilského mesta na pevnine. Bencúr sa tak stal prvým lekárom Červeného kríža v Patagónii.
Vo svojich zápiskoch, ktoré zverejnil ZlatýFond opísal mesto následovne: „V Punta Arenas ide všetko dohora alebo nadol, berúc okolnosti všeobecne. Je mesto na brehu mora, roztiahnuté po ňom viac do dĺžky. V tom smere idúc z jedného konca na druhý, padá dosť dobre do váhy, lebo je roveň.“
„Všeobecne sa uznáva, že obyvateľstvo je vlastne miešanina všakových národností, temer z celého sveta: ba mohlo by sa povedať i rozličných plemien. A skutočne, sotva bude ktorý národ v Európe, aby nemal tu príslušníka. Krem toho, Ameriky, severná a južná, majú tu tiež predstaviteľov. Ázia bude ich mať tiež dakoľko hoc i menej.“
Milan Bez Mapy a Matej Bencúr
Punta Arenas navštívil aj Milan Bez Mapy. A tak Slováci vďaka nemu môžu vidieť, ako vyzerá budova nemocnice, ktorá je pomenovaná po Slovákovi Matejovi Bencúrovi.
Cestovateľ tiež na svojom blogu informuje, že Bencúr pomáhal hasičom a z jeho domu je dnes múzeum námorníctva. „Pomenovali tu po ňom ulicu a dve nemocnice, no podľa mňa ani len nevedia, že bol Slovák,“ vysvetľuje Milan Bez Mapy.
V samotnom dome môžu záujemcovia aj prespať.
Sledovatelia na Instagrame sú z nových informácií nadšení: „No, tak to je super! Žijem v jeho rodnej dedine, všetci tu vieme že pôsobil aj v Južnej Amerike, ale nikdy som nevidela ako to tam presne vypadá. Vďaka!“ napísala jedna z čitateliek.
„A o tomto sa na dejepise nehovorí,“ uviedla ďalšia čitateľka. A my len na záver dodávame, že pôsobisko Slováka Martina Bencúra – Martina Kukučína je skvelou témou nielen na dejepis, ale aj literatúru či geografiu.
Zuzana Franková
Súvisiace články
Prečo ľudia tlieskajú v lietadle?
4 európske destinácie, ktoré by mali navštíviť ľudia 60+
Zdroj úvodnej foto: Instagram/milan_bezmapy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.