„Detstvo bez kníh – to nie je žiadne detstvo. To je akoby vám odopreli prístup na magické miesto, kde môžete zažiť tú najneobyčajnejšiu radosť na svete,“ uviedla Astrid Lindgrenová, autorka knihy Pipi Dlhá pančucha.
Ockovia, radi čítate svojim deťom? Radi trávite čas s deťmi čítaním príbehov? Alebo to radšej nechávate na ženské pohlavie v domnienke, že mamky sú na túto aktivitu predurčené?
Mýlite sa!
Prečo?
Hneď vám to vysvetlím.
Portál BetterReading informuje, že Dr. Elisabeth Duursma z Harvardskej univerzity uskutočnila výskum, v ktorom sa zamerala na to, aké výhody prináša deťom to, keď im číta otec. Zistila, že otcovia, ktorí čítali deťom vo veku 3 rokov, mali veľký vplyv na vývoj reči ich dieťaťa.
Ďalší výskum potvrdil, že keď bola čitateľkou matka, nemalo to na dieťa rovnako významný účinok ako sa potvrdilo u otcov. Ale to vôbec neznamená, že by matky nemali čítať deťom.
V čom je teda rozdiel, keď číta otec?
Čítanie niektorí vnímajú ako ženskú činnosť. Keď deťom číta otec, pre deti je to niečo výnimočné a sú viac naladené. Dr. Duursma vysvetľuje, že rozdiel je tiež v jazyku. Otcovia používajú viac abstraktnejší a komplexnejší jazyk. Udalosti v knihe spájajú s vlastnou skúsenosťou dieťaťa.
Napríklad: Keď sa v knihe hovorilo o rebríku, mnohí ockovia spomenuli deťom, kde naposledy rebrík využili, aby vyliezli na strechu alebo pri práci.
Matky sa viac sústredili na detaily v knihe. Často vyzývali deti, aby spočítali predmety v knihe alebo určili farby, vysvetľuje menovaný portál.
Čo čítať deťom?
Výber detskej knihy nesmie byť náhodný, pretože nie každá kniha je vhodná pre daný vek vášho dieťaťa. Musíte mať na pamäti, že kniha, ktorú držíte v ruke, má vaše dieťa obohatiť a rozvíjať po všetkých stránkach. V opačnom prípade, dieťa zaspí skôr, ako stihnete prečítať prvú stranu. A to predsa nechcete!😊
Občianske združenie Celé Slovensko číta deťom dáva do pozornosti niekoľko knižných titulov rozdelených podľa veku dieťaťa, ktoré si môžete pozrieť na ich portáli. Nájdete tam aj zoznam slovenských top autorov literatúry pre deti a mládež.
Môj tip pre vás
Slovenský autor Peter Stoličný napísal knihu Rozprávky o dopravných značkách. Túto publikáciu odporúča aj Ministerstvo školstva, vedy a výskumu ako didaktickú pomôcku pre materské a základné školy.
Kniha je veľmi pekne ilustrovaná, obrázky sú prehľadné, farebné, vo veľkom formáte. Mladšie deti zaujme obrázkami a starších pútavými príbehmi o vzniku dopravných značiek, ktoré si hneď deti vedia zapamätať. Patrí medzi obľúbené knihy mojich detí a odporúčame ju aj ostatným čitateľom.
Ďalej odporúčame knihu od zahraničných autoriek Annette Amrheinovej a Sabine Straubovej s vianočnou tematikou Tajný vianočný hosť. V knihe sú nádherné ilustrácie na celé strany, ktoré ihneď pritiahnu detskú pozornosť. Príbeh je o zvieratkách a o tom, že na Štedrý deň by nikto nemal ostať sám. Kniha v sebe ukrýva silný odkaz a v čase Vianoc sme si jej čítaním spríjemňovali zimné večery.
Keďže čoskoro je tu marec a ten je od nepamäti mesiacom knihy, pokúsme sa aspoň v tomto období venovať čítaniu väčšiu pozornosť. Nielen ockovia, či mamky, ale i starí rodičia a súrodenci navzájom si môžu prečítať hoci len úryvok z knihy každý deň.
Želám vám, nech knihy neostanú ležať v knižnici, ale nech obohatia vaše všedné dni.
Monika Mikolajová
Súvisiace články
Dve malé deti. Prežívate to podobne ako Veronika Cifrová Ostrihoňová?
Máte doma nejedáka? Dáme vám návod, ako si poradiť!
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/yeah_king
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.