Nová štúdia Harvardu naznačuje, že muži, ktorí nosia na hlave prilbu, majú podstatne zdravšie spermie ako ich šéfovia v kravatách.
Aj štúdia totiž potvrdila to, čo si niektorí ľudia so sedliackym rozumom mysleli na základe pozorovania. Muži, ktorí majú fyzicky náročnú prácu, majú v porovnaní s úradníkmi takmer o 50 % vyšší počet spermií, informuje portál EuroNews.
Muži, ktorí pravidelne zdvíhajú a presúvajú ťažké predmety mali totiž vyššie hladiny testosterónu, mužského pohlavného hormónu, ktorý reguluje sexuálnu túžbu (libido), ako aj svalovú hmotu a produkciu spermií.
Množstvo spermií, pohyblivosť a hladina testosterónu sú kľúčovými faktormi mužskej plodnosti – a počet spermií na celom svete sa za posledných päť desaťročí znížil takmer o polovicu, pričom vedci sa domnievajú, že na vine je kokteil faktorov životného prostredia, stravovania a životného štýlu.
„Už vieme, že cvičenie je spojené s viacerými zdravotnými benefitmi vrátane reprodukčného zdravia. Ale len málo štúdií sa zaoberalo tým, ako môžu pracovné faktory prispieť k týmto výhodám,“ uviedla vo vyhlásení spoluautorka štúdie Lidia Mínguez-Alarcón z Brighamovej a ženskej nemocnice v Bostone.
„Tieto nové zistenia naznačujú, že fyzická aktivita počas práce môže byť tiež spojená s výrazným zlepšením reprodukčného potenciálu mužov,“ vysvetlila tiež vo vyhlásení.
Pracovné faktory a spermie
Predchádzajúci výskum mužskej plodnosti sa zameral na faktory životného prostredia, stravy alebo životného štýlu. Pracovným faktorom sa venovala malá pozornosť, uvádza sa tiež v štúdii publikovanej v Human Reproduction.
Aktuálna štúdia skúmala 950 vzoriek od 377 mužov, ktorí v rokoch 2005 až 2019 hľadali pomoc v centre pre plodnosť. Išlo väčšinou o belochov s priemerným vekom 36 rokov. V dotazníku odpovedali aj na otázky o fyzickej námahe v práci.
Štúdia zistila, že v práci často zdvíhalo alebo presúvalo ťažké predmety 12 percent mužov. Práve títo muži mali o 46 percent vyššiu koncentráciu spermií. Muži mali zároveň o 44 percent vyšší celkový počet spermií v porovnaní s mužmi, ktorí ťažko nepracovali.
Autori štúdie ale upozorňujú, že výsledky nemusia platiť pre bežnú populáciu. Dôvodom je fakt, že účastníkmi boli muži z párov, ktoré hľadali pomoc pri neplodnosti.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články
V Česku vznikne prvá banka stolice. Aké podmienky musia splniť darcovia fekálií?
Všeobecná zdravotná poisťovňa varuje svojich poistencov. Aj vám prišla takáto SMS?
Zdroj úvodnej foto: Unsplash
Aktualizované 20.3.2023 22:02
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.