Ak chcete navrátiť život hynúcim rastlinám zvyčajne zvolíte presadenie či hnojenie zakúpeným hnojivom. V mnohých prípadoch sa osvedčia aj domáce metódy. Jednou z nich je mlieko.
Portál Interia uvádza, že mlieko je hnojivo, ktoré má mnoho výhod. Pozor však! Nie je ale vhodné na polievanie všetkých črepníkových rastlín. Zalievanie rastlín v kvetináčoch pri konkrétnych rastlinách prináša mnohé výhody. Posilňuje rastlinu a jej výhonky a listy sú zdravšie a silnejšie.
Čo obsahuje mlieko?
Obsahuje tzv. laktoferín, ktorý má protiplesňové vlastnosti. Rastlina je následne oveľa odolnejšia voči hubovým, ale aj bakteriálnym ochoreniam. Vitamín B, ktorý sa tiež nachádza v mlieku, pomáha bojovať s vírusmi a parazitmi, ktoré napádajú rastlinu. Rast a správny vývoj rastliny majú na svedomí cukry obsiahnuté v mlieku.
Ale ak na zalievanie použijete iba mlieko, môžete rastlinám uškodiť. Dôvodom je väčšie množstvo vápnika, ktoré obsahuje.
Mlieko na zalievanie by malo byť zriedené vodou v pomere jeden liter vody a 130 ml mlieka. Najlepšie je nesterilizované, teda priamo od kravy.
Polievanie mliekom by ste mali aplikovať len raz za mesiac. Nie častejšie. Navyše, ak je vonku veľmi teplo, zmesou vody a mlieka nepolievajte žiadne rastliny, pretože mlieko môže skysnúť.
Zmes bude mať priaznivé účinky najmä pri zalievaní:
fikusov,
brečtanu,
aloe,
zvončekov,
papradí
i palmy v kvetináči.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články
Aké práce v záhrade netreba odkladať?
Krásne a neprehliadnuteľné! TOP balkónové kvety, ktoré očaria každého
Zdroj úvodnej foto: Pixabay
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.