Nádcha vie človeka veľmi pekne potrápiť. Sťažené dýchanie vplyvom upchatého nosa či kýchanie nie je nič príjemné. Viete, na čo sa zamerať, ak vás nádcha trápi opakovane viackrát po sebe? Jednu z odpovedí dáva portál PraxisVita.
Príčinou nádchy je vírus. Vedci však teraz objavili ďalší dôvod neustáleho prechladnutia. Štúdia ukázala, že v 40 percentách prípadov je to kvôli narušenému toku lymfy. Ale lymfatický systém je v medicíne stále obrovskou neznámou.
Lymfatický systém v našom organizme plní funkciu čističky. Jeho úlohou je zbavovať sa odpadu. Avšak, fungovanie lymfatického systému môžete ovplyvniť. Ako?
Nádcha, lymfatický systém a dostatok vody
Základom lymfatického systému je lymfa. Lymfa je bezfarebná tekutina pretekajúca lymfatickými cievami. Ak pijete málo, lymfatický tok stagnuje. Preto platí: Každý deň vypite aspoň 30 ml vody na kilogram telesnej hmotnosti – pri hmotnosti 70 kilogramov to zodpovedá požiadavke 2,1 litra. Množstvo vody však závisí aj od toho, či je vonku horúco alebo vykonávate značnú fyzickú aktivitu.
Dajte si pozor na stravu
Jednou z vlastností proteínov je, že viažu vodu v tele. Ak sa krvou dostane do medzibunkového tkaniva priveľa bielkovín, voda naň naviazaná sa nemôže ďalej transportovať. Lymfatická tekutina sa zastaví a usadzuje sa.
Odborníci preto radia, že len asi jednu tretinu dennej stravy by mali tvoriť bielkoviny. Medzi potraviny, ktoré sú obzvlášť bohaté na bielkoviny, patrí hydina, tvaroh, jogurt, vajcia, ryby, morské plody a chudé syry.
Pohyb
Pohyb je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý zabraňuje narúšaniu toku lymfy. Rytmickým sťahovaním svalov sa totiž vyprázdňujú lymfatické cievy a tekutina sa môže prepravovať po tele. Pre pozitívne ovplyvnenie toku lymfy stačí 30 minút chôdze, bicyklovania alebo plávania denne.
Správne dýchanie
Pri dobrej technike dýchania môže bránica zlepšiť tok lymfy a zmierniť prípadné preťaženie. Ako správne dýchať? Zatvorenými ústami sa pomaly nadýchnite nosom do podbruška, vdychovaný vzduch podržte v podbrušku tri sekundy. Následný výdych nech trvá dvakrát dlhšie. Opakujte 10-krát.
Rada na záver
Každý, kto sa z infekcie dostáva len pomaly alebo vôbec, by si mal dať urobiť vyšetrenie krvi u lekára, či má dostatok vitamínu B6, B12 a kyseliny listovej. Pri rekonvalescencii a prevencii pomáhajú aj vitamín A a zinok.
Neustále nachladnutí by si tiež mali dopriať dostatok spánku a vyhýbať sa stresu. Pretože tieto faktory veľmi spomaľujú proces zotavenia sa a môžu viesť k pretrvávajúcim ťažkostiam.
Ak sa vám článok páčil, môžete ho zdieľať na sociálnej sieti Facebook, aby ho videla aj vaša rodina, priatelia a známi. Vyjadrite tiež svoj názor v diskusii. Tlačidlo ZDIEĽAŤ NA FACEBOOKU – a DISKUSIA – sme umiestnili pod súvisiace články.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články
Máte problém ZASPAŤ? Toto ovocie pomáha
Listy z cvikly sú vitamínová bomba. Ale pozor! Ak patríte k týmto ľuďom, vyhnite sa im
Zdroj úvodnej foto: Unsplash
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.